تمیز کردن دیوار یکی از دغدغه هایی است که به هنگام شب عید به سراغ ما می آید. در ادامه قصد صحبت درباره نحوه تمیز کردن دیوار را خواهیم داشت.

تمیز کردن دیوار

نحوه تمیز کردن دیوار

* ابتدا تمام وسایل نزدیک دیوار را جمع کنید تابلوها را بردارید و پنجره ها را باز کنید بعد با برس دسته بلند دیوارها را گردگیری کنید.

* لکه های مداد رنگی بچه ها روی دیوار را به وسیله یک مسواک کهنه و کمی خمیر دندان پاک کنید.

– لکه های مداد آرایشی یا مداد شمعی را با پنبه آغشته به روغن بچه پاک کنید.

– شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک را می توان با مالش دادن یک تکه لیموترش یا دستمال آغشته به سرکه روی سطح مورد نظر از بین برد.

– واکس اتومبیل، تمیز کننده خوبی برای کاشی است. آن را به کار گیرید و پیش از خشک شدن با دستمال نرم مالش دهید.

– برای پاک کردن لکه از روی آجر، سطح مورد نظر را با آجر مشابه دیگر بسایید و یا از تکه ای سنباده نرم کمک بگیرید.

* اگر رنگ دیوار یا کاغذ دیواری قابل شستشو است محلول آب ولرم و پودر ماشین لباسشویی را با اسفنج یا یک کهنه نرم روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله 11 ترفند تمیز کردن ماشین لباسشویی و ضدعفونی کردن آن در خانه را مشاهده نمایید.

* هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم متر مربع). مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جا نماند.

* برای تمیز کردن دیوارهایی که رنگ روغنی دارند، می توانید از این محلول ها نیز استفاده کنید:

– یک سطل آب گرم، یک دوم پیمانه بوراکس (BORAX)، یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک؛ حین استفاده از محلول حتماً دستکش بپوشید. (بوراکس را می توانید از مغازه های مواد شیمیایی – بهداشتی تهیه کنید.)

تمیز کردن دیوار

– محلول دیگری که با بوراکس می توانید تهیه کنید یک پیمانه بوراکس، نصف پیمانه سرکه و یک چهارم پیمانه آمونیاک است.

– ۲ قاشق غذاخوری بوراکس در یک سطل آب هم می تواند کافی باشد.

– مخلوط یک پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه جوش شیرین و یک دوم پیمانه سرکه (و یا نصف پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه سرکه سفید و یک چهارم پیمانه جوش‌ شیرین) در یک سطل آب داغ نیز فرمول دیگری برای تمیز کردن سطح دیوارهای رنگ روغنی و یا کاشی و سرامیک است. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله ۱۷ کاربرد جالب جوش شیرین در خانه را مشاهده نمایید.

– استفاده از محلولی متشکل از یک قسمت سرکه و سه قسمت آب نیز می تواند مفید واقع شود.

تمیز کردن دیوار

نکات و هشدارها در تمیز کردن دیوار ها

تمیز کردن دیوارها را از بالا به پایین انجام دهید.

در تمام مدت تمیز کردن دیوارها یک سطل آب تمیز کنار دستتان داشته باشید تا برای شستشوی دستمال ها کمتر دچار دردسر شوید.

پیش از شروع به کار روی سطح کوچکی از دیوار که در معرض دید نیست، محلول مورد نظرتان را امتحان کنید تا مطمئن شوید به رنگ دیوار آسیب نمی رساند.

شوینده های مناسب برای تمیز کردن دیوار

1.شستشوی دیوار با شوینده های شیمیایی

امروزه در بازار با مواد شوینده های بسیار متنوع و با مارک و کارایی های بالا رو به رو هستیم البته باید به این نکته توجه داشته باشید که شاید این شوینده های طبیعی دیوارهای ما را سریع تر تمیز کنند ولی برای سلامتی ما به خصوص ریه های ما ضررهای چشم گیری هم دارند.

2.شستشوی دیوار با شوینده های طبیعی

یکی از شوینده های تمیز کردن دیوار بوراکس است. یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. پس از آن یک دوم پیمانه بوراکس به محلول خود اضافه کنید.

بوراکس، پودری سفیدرنگ و متشکل از کریستال های نرم و بی رنگ است و به راحتی در آب حل می شود. از بوراکس در ترکیب اکثر مواد شوینده استفاده شده و در تمیزکاری بسیار مؤثر است.

بوراکس را می توانید از فروشگاه های مواد شیمیایی- بهداشتی خریداری کنید. به این ترتیب شما یک محلول شوینده بسیار قوی درست کرده اید که در تمیزکاری دیوارهای رنگ روغن به کمک شما می آید.

تمیز کردن دیوار

3.شستشوی دیوار با شوینده های خانگی

کمی خمیر دندان غیر ژلی روی نقطه های کثیف دیوار بگذارید و سپس با یک برس روی آن را بکشید و تمیز کنید بعد خمیر دندان را با آب یا یک دستمال مرطوب تمیز از سطح دیوار پاک کنید.

دیوارهای لاتکس را چگونه تمیز کنیم ؟

خیلی مهم است که بدانید دیوار خانه شما با رنگ روغنی رنگ شده یا لاتکس. برای شستن دیواری که با لاتکس رنگ شده است می توانید از ترکیب مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید.

نیمی از یک سطل را از آب پر کنید و سه الی چهار قطره مایع ظرفشویی در آن بریزید. یک اسفنج تمیز و خشک را به این محلول آغشته کرده و به آرامی روی دیوار بکشید. بهتر است سریع با یک دستمال خشک و تمیز روی آن بکشید تا خیس باقی نماند و فقط آلودگی ها را در خود حل کرده و پاک کند.

بهتر است این کار را نیز از بالاترین نقطه دیوار به پایین ترین نقطه آن انجام دهید تا کارتان راحت تر شده و نیاز به دوباره کاری نداشته باشید.

هیچوقت از محلول های شیمیایی و مواد تمیزکننده که از ترکیبات خیلی قوی تشکیل شده اند برای شستن دیوار با رنگ لاتکس استفاده نکنید. اگر با استفاده از ترکیب آب و مایع ظرفشویی یا آب و سرکه سفید، آلودگی های روی دیوار از بین نرفت باید مجددا دیوار را رنگ کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله کاربردهای عالی مایع ظرفشویی که از آن بی خبرید را مشاهده نمایید.

دیوار با رنگ روغن را چگونه تمیز کنیم ؟

رنگ روغن نسبت به رنگ لاتکس یا حلال در آب سرسخت تر است، بنابراین می توانید علاوه بر محلول آب، مایع ظرفشویی و سرکه سفید از مواد شیمیایی سخت تر و قوی تر نیز برای شستشوی دیوار رنگ روغنی استفاده کنید.

بخصوص برای شستشوی دیوارهای آشپزخانه که ممکن است چرب تر نسبت به سایر نقاط باشند شاید لازم باشد کمی سرسخت تر عمل کنید. اما دقت داشته باشید که حتما از یک اسفنج نرم برای این کار استفاده کنید چرا که ممکن است به دیوار آسیب زده و روی آن خش بیندازید.

در نحوه تمیز کردن انواع دیوار این نکته قابل ذکر است که تمیزکننده چندمنظوره یا جرم گیر می توانند برای شستشوی دیوارهای رنگ روغنی که خیلی چرب و آلوده هستند مناسب باشند. برای اینکه یک محلول قوی برای شستن دیوار رنگ روغنی داشته باشید می توانید از یکی از این دو ماده در ترکیب شستشوی خود کمک بگیرید.

تمیز کردن دیوار

کاغذ دیواری را چگونه تمیز کنیم ؟

کاغذ دیواری باید با دقت خاصی تمیز شود چرا که یک حرکت اشتباه ممکن است به نقش و نگار کاغذ دیواری و یا بافت آن آسیب برساند. همچنین اگر کاغذ دیواری را خیلی خیس کنید نیز ممکن است چسب آن کنده شده و کاغذ دیواری ور بیاید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله کاغذ دیواری اکستریم والز را مشاهده نمایید.

در این صورت مجبور خواهید بود یک کاغذ دیواری دیگر به روی دیوار بچسبانید. بنابراین اگر نمی خواهید یک اشتباه کوچک موجب از دست دادن بودجه زیادی شود بهتر است از یک محلول ملایم و یک دستمال خشک و میکروفیبر برای تمیز کردن استفاده کنید.

دستمال را خیلی خیس نکنید، مرطوب بودن آن برای شستن دیواری که کاغذ دیواری دارد کافیست. همچنین اگه لکه ای روی دیوار نباشد اغلب مواقع تمیزکردن آن با آب گرم کارساز خواهد بود.

کاغذ دیواری قابل شستشو را نیز به راحتی می توانید با اسفنج و محلول آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. اما دقت داشته باشید که بلافاصله بعد از اینکه اسفنج را روی دیوار کشیدید باید آن را با یک دستمال خشک پاک کنید تا دچار رطوبت نشود.

نحوه تمیز کردن دیوار دیوار گچی

دیوار گچی، بخصوص دیواری که هیچ رنگی روی آن ندارد معمولا گرد و خاک را خیلی سریع تر به خود جذب می کند. گردگیری هفتگی این نوع دیوار می تواند کمک کند تا هنگام شستشوی دیوار با دشواری های کمتری مواجه شوید.

اما معمولا گرد و غبار موجب دو رنگ شدن این نوع دیوار می شود بنابراین شاید لازم باشد برای شستن دیوار گچی از مایع سفید کننده کمک بگیرید.

برای این کار یک سطل آب خنک را با ۱ و ½ پیمانه وایتکس یا مایع سفید کننده ترکیب کنید. یک اسفنج تمیز و خشک را به این محلول آغشته کرده و به روی دیوار بکشید. سپس با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.

دیوارهای غیررنگی را چگونه تمیز کنیم ؟

پوشاندن هر چیزی اعم از فرش یا مبلمان در اتاقی که می خواهید تمیز کنید. با استفاده از پوشش های موقتی مانند روزنامه، حوله، ورق های قدیمی و یا ورق های نقاشی، هر چیزی که پوشش می دهد، زیرا این امر باعث جلوگیری از ریختن آب و یا مواد شستشو دهنده می شود و از خراب شدن فرش یا مبلمان جلوگیری می شود.

هر چیزی را که در کنار دیوار است، جابجا کنید. با اینکار، شما قادر خواهید بود پشت کمد و مبلمان و سایر وسایل را گردگیری کنید. از یک جارو، قلم مو گرد و یا جارو برقی استفاده کنید.

در این مرحله از نحوه تمیز کردن دیوار جارو، قلم مو به بالا و پایین دیوار را در یک حرکت عمودی اجرا کنید. از یک نردبان برای تمیز کردن گوشه های بالا استفاده کنید یا از یک دوست قد بلند برای کمک بگیرید.

اگر جارو یا برس موی قوی داشته باشد، تی شرت قدیمی یا دیگر پارچه های تمیزی را روی آن بگذارید تا از بروز زخم های موی خود جلوگیری شود.

هنگام شستن از بالای دیوار شروع کنید. سپس، به تدریج حرکت کنید، هنگامی که می روید، خشک کنید، بنابراین هیچ رگه ای یا علامت قطره را ترک نخواهید کرد.

تمیز کردن دیوار

نحوه تمیز کردن دیوارهای حمام و آشپزخانه

جنس این دیوارها معمولا قابل شست و شو و تمیز کاری می باشد که عمل تمیز کردن آن ها را بسیار راحت تر می کند. اگر دیوارهای این دو فضا از جنس کاشی و سرامیک باشند، می توانید بدون هیچ نگرانی با شوینده های مختلف (که طبیعی ترین آن سرکه و یا لیموترش است) آن ها را تمیز کنید.

در نهایت برای جلوگیری از ماندن لک آب خشک نمایید. در صورتی که دیوار این دو فضا رنگ شده باشد، می توانید آن ها را مشابه روش های ذکر شده لکه گیری کرده و تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن دیوارهای مولتی کالر

رنگ مولتی کالر با آب و انواع شوینده ها به راحتی قابل شستشو می باشد و مقاومت عالی در برابر رطوبت و شستشو دارد. دیوار مولتی کالر به راحتی با آب و انواع شوینده ها قابل شستشو می باشد.