سالاد روسی یکی از سالاد های خوشمزه روسیه می باشد. سالاد روسی طرفداران زیادی دارد. زمان پخت سالاد روسی کم و آسان می باشد.

مواد لازم برای ۴ نفر
ژامبون گوشت نصف پیمانه
هویج ۱ عدد
خیارشور کمتر از نصف پیمانه
تخم مرغ ۲ عدد
سیب زمینی بزرگ ۳ عدد
نخود فرنگی ۱ پیمانه
ذرت ۱ پیمانه
مواد لازم برای سس
سس مایونز ۲ قاشق غذاخوری
ماست یونانی ۴ قاشق غذاخوری
سس خردل ۱ قاشق غذاخوری
آب لیمو ترش ۳ قاشق غذاخوری
روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری
شوید تازه خرد شده ۳ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

طرز تهیه سالاد روسی

سالاد روسی

مرحله اول

برای تهیه سالاد روسی خوشمزه ابتدا سیب زمینی‌ها را در یک ظرف با مقداری آب جوش روی حرارت متوسط قرار دهید و به مدت تقریبا ۴۰ دقیقه اجازه دهید تا بپزند، بعد پوست آن‌ها را بگیرید و مکعبی و ریز خرد کنید.

مرحله دوم

بعد تخم مرغ‌ها را در یک ظرف با مقداری آب جوش روی حرارت متوسط بگذارید تا به مدت تقریبا ۱۰ دقیقه آب پز شوند و سپس پوست آن‌ها را بگیرید و مکعبی و ریز خرد کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم تهیه سالاد روسی

هویج را تمیز بشورید و پوست بگیرید و بعد با مقداری آب جوش به مدت تقریبا ۱۵ دقیقه بپزید تا نرم شود، سپس هویج را مکعبی و ریز خرد کنید و بگذارید تا کمی خنک شود.

سالاد روسی

مرحله چهارم

سپس ذرت را که بهتر است از ذرت مکزیکی استفاده کنید چون نرم‌تر و شیرین است با مقداری آب روی حرارت متوسط قرار دهید تا به مدت ۲۰ دقیقه بجوشد و پخته شود.

نکته: برای راحتی کار می‌توانید از کنسرو ذرت آماده استفاده کنید.

مرحله پنجم

بعد نخود فرنگی‌ها را هم به روش قبل در یک ظرف با مقداری آب روی حرارت متوسط به مدت ۵ دقیقه بجوشانید تا نرم و پخته شوند و سپس از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله نخود فرنگی، عاملی موثر در تعادل وزن بدن را مشاهده نمایید.

مرحله ششم تهیه سالاد روسی

حالا ژامبون گوشت یا مرغ را که به سلیقه و دلخواه خودتان انتخاب کرده اید ریز و مکعبی خرد کنید و خیارشورها را هم مانند آن‌ها ریز خرد کنید و کنار بگذارید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله طرز تهیه خیارشور خانگی با ماندگاری بالا به ساده ترین روش را مشاهده نمایید.

مرحله هفتم

در این مرحله در یک ظرف مناسب سیب زمینی، تخم مرغ، هویج، ذرت، نخود فرنگی، ژامبون گوشت و خیارشورها را بریزید و همه مواد را به آرامی با هم ترکیب کنید.

سالاد روسی

مرحله هشتم

در یک ظرف دیگر ماست یونانی را بریزید و سس مایونز را به آن اصافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند بعد سس خردل را اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا به خورد مواد رود.

مرحله نهم تهیه سالاد روسی

سپس مقداری شوید تازه را بشورید و ریز خرد و ساطوری کنید و روی مواد سس بریزید و هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند، سپس روغن زیتون را اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله دهم

وقتی که روغن زیتون کامل به خورد مواد سس رفت، آب لیمو ترش را با توجه به سلیقه و دلخواه خودتان به مقدار کافی به مخلوط سس اضافه کنید و هم بزنید تا بافت مخلوط یکدست شود.

مرحله یازدهم

بعد کمی مزه سس را بچشید و با توجه به ذائقه خودتان نمک و فلفل سیاه را به سس اضافه کنید و خوب هم بزنید تا طعم و عطر همه مواد کاملا با هم ترکیب شود.

مرحله دوازدهم تهیه سالاد روسی

سپس در یک ظرف بزرگتر همه مواد سالاد را بریزید و بعد سس را به آن‌ها اضافه کنید و با قاشق کمی هم بزنید و بعد به مدت ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا سس کاملا به خورد سالاد برود.

مرحله سیزدهم

بعد از آن سالاد روسی آماده شده را از یخچال در بیاورید و در ظرف مناسب بکشید و با چند برگ نعناع و شوید تازه تزئین کنید و به عنوان یک پیش غذای شیک و مجلسی سرو کنید.

نکات دستور پخت سالاد روسی

در دستور پخت این سالاد می‌توانید به دلخواه از مرغ یا ژامبون استفاده کنید، حتی اگر دوست داشته باشید می‌توانید از تن ماهی به جای ژامبون و مرغ استفاده کنید.

سالاد روسی

سالاد روسی رژیمی

برای درست کردن سالاد روسی رژیمی می‌توانید سیب زمینی و تخم مرغ را از دستور پخت حذف کرده و گوشت مرغ را جایگزین ژامبون کنید. کرفس خرد شده هم برای سالاد رژیمی مناسب است. برای کمتر کردن کالری سالاد می‌توانید از ماست برای سس استفاده کنید و سس مایونز را حذف کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله کاربردهای متفاوت سس مایونز را مشاهده نمایید.