در روابط عاشقانه گفتن رازهای افراد به یکدیگر کمک به صمیمت زوجین و نزدیکتر تر شدن به هم میشود. در ادامه قصد صحبت درباره حریم خصوصی در زندگی مشترک را خواهیم داشت.

حریم خصوصی در زندگی مشترک

ضرورت حریم خصوصی در زندگی مشترک

صداقت در زندگی مشترک مانند شمشیری دولبه است. برای اینکه رابطه خود را رشد دهید و اعتماد و صمیمیت میان شما و شریک عاطفی‌تان روزبه‌روز بیشتر شود، باید بدانید که چه چیزی را باید با همسرتان در میان بگذارید و چه چیزی را باید تنها نزد خودتان نگه دارید. همه افراد باید این مهارت مهم را یاد بگیرند و آن را در زندگی خود به کار ببرند. اینکه بتوانید قسمت‌های خصوصی زندگی فردی و گذشته‌تان را نزد خود نگه دارید، در درازمدت به رابطه‌ای سالم‌تر می‌انجامد چراکه هر دو طرف احساس می‌کنند حریم خصوصی فیزیکی و عاطفی دارند و همچنین نشان‌دهنده اعتماد ۲ نفر به یکدیگر است. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله 14 روش تقویت اعتماد به نفس را مشاهده نمایید.

داشتن این نوع از حریم خصوصی منجر به صمیمیت بیشتر نیز می‌شود، زیرا هر ۲ نفر احساس امنیت و احترام می‌کنند و خود این باعث می‌شود بیشتر از گذشته با یکدیگر احساس راحتی کنند و بتوانند درباره مسائل بیشتری با هم صحبت کنند و اصطلاحا در حضور یکدیگر آسیب‌پذیر باشند.

فرق بین حریم خصوصی با پنهان‌کاری در زندگی مشترک

حریم خصوصی شامل مرزهای شخصی شما درباره گذشته، افکار، خاطرات، نظرات، تجربیات دوران مجردی یا حقایق شرم‌آوری مربوط به گذشته شما می‌شود. این در حالی است که رازداری و پنهان‌کاری شامل مسائلی می‌شود که همسرتان باید بداند اما عمدا از او پنهان می‌کنید.

پنهان‌کاری حریم خصوصی
بی‌صداقتی است. بی‌صداقتی نیست.
اعتماد را خدشه‌دار می‌کند. اعتماد را خدشه‌دار نمی‌کند.
عمدی است. شامل چیزهایی است که قابل‌مشاهده نیستند.
آسیب‌زاست. آسیب‌زا نیست.
رفتاری سمی است. رفتاری سالم است.

هرچند میزانی از حریم خصوصی روی رابطه اثر مثبت دارد و نشانه سلامت آن رابطه است، حفظ اسرار در کل آسیب‌زاست، به‌ویژه اگر این راز حاوی اطلاعاتی به ضرر همسر شما باشد.

طبق گفته کارشناسان، افراد پنهان‌کار معمولا فقط به حفظ اطلاعات شخصی خود اکتفا نمی‌کنند، بلکه سعی می‌کنند چیزی را پنهان کنند که ممکن است شریک زندگی آنها را ناراحت کند.

رازهایی که به ازدواج یا رابطه عاطفی شما آسیب می‌زنند:

 • داشتن رابطه‌ای موازی/ خیانت به همسر؛
 • مشکلات شغلی؛
 • سوءمصرف مواد مخدر یا الکل؛
 • مشکلات حقوقی؛
 • قرض‌دادن پول به دیگران؛
 • دروغ‌گویی درباره نحوه خرج‌کردن پول و مسائل مالی؛
 • پرداخت‌نکردن قبوض؛
 • وقت‌گذرانی مخفیانه با دیگران؛
 • پنهان‌کردن یک بیماری جدی.

حریم خصوصی در زندگی مشترک

حقِ داشتن حریم خصوصی در زندگی مشترک

شما حق دارید که در هر رابطه‌ای، از رابطه‌ی زناشویی گرفته تا روابط خانوادگی و دوستانه، بخشی از زندگی را فقط به خودتان اختصاص دهید و کسی اجازه‌ی ورود را به آن نداشته باشد.
همچنین این حق شما است که گاهی تنها باشید و با خودتان خلوت کنید. در نظر گرفتن حریم خصوصی در زندگی مشترک برای خودتان و همسرتان کاملاً هوشمندانه و سالم است. اگر با درونی‌ترین بخش‌های خودتان در ارتباط نباشید، نمی‌توانید با کسی واقعاً صمیمی بشوید.

بدترین زمان برای گفتن راز

اگر می‌خواهید راز یا موضوع مهمی را با همسرتان در میان بگذارید، توجه داشته باشید که این زمان‌ها برای گفت‌وگوهای مهم نامناسب‌اند:

 • درست قبل از خواب.
 • زمانی که یکی یا هر دوی شما بدخلق هستید.
 • زمانی که شما یا همسرتان الکل مصرف کرده‌اید.
 • وقتی یکی یا هر دوی شما در موقعیتی استرس‌زا قرار دارید.
 • وقتی یکی از شما خسته یا بیمار است.
 • وقتی یکی از شما عصبانی است.
 • وقتی همسرتان قبلا از چیزی ناراحت شده یا خبر بدی شنیده است.

تجاوز به حریم خصوصی در زندگی مشترک به چه معناست؟

بعضی چیزها باید در رابطه به اشتراک گذاشته شوند، اما بعضی چیزها هم وجود دارند که شریک زندگی‌تان حق دارد آنها را خصوصی نگه دارد. مثلا همسر شما پیام‌هایی را با دوستان، خواهر، برادر، پدر و مادر خود ردوبدل کرده است و آنها در این پیام‌ها درباره مسائلی صحبت کرده‌اند که قرار است بین خودشان باقی بماند. خواندن این پیام‌ها و اطلاع از مسائلی که قرار نبوده است با شما به اشتراک گذاشته شوند، نقض آشکار حریم خصوصی همسرتان است. بعضی دیگر از کارهایی که تجاوز به حریم خصوصی همسرتان محسوب می‌شود، عبارت‌اند از:

 • خواندن دفتر خاطرات او؛
 • بررسی وسایل شخصی او؛
 • گشتن جیب‌های او؛
 • دزدکی نگاه‌کردن به او از داخل خودرو.

هرکدام از این موارد، در صورتی که بدون اجازه و اطلاع شریک عاطفی‌تان انجام شود، تجاوز به حریم خصوصی اوست. حفظ حریم خصوصی شریک زندگی‌تان نه‌تنها برای او مفید است، بلکه به نفع شما هم هست. با بررسی چت‌ها، ایمیل‌ها و پیام‌های شخصی او ممکن است با پیامی مواجه شوید که از پیش‌زمینه آن بی‌اطلاعید و به این ترتیب ممکن است آن را اشتباه تعبیر کنید و به بدترین نتیجه‌گیری‌ها برسید. این موضوع باعث می‌شود شریک زندگی‌تان به بی‌احترامی به شما متهم شود، در صورتی که هدف او چنین چیزی نبوده است.

حریم خصوصی در زندگی مشترک

آیا در زندگی مشترک همه چیز را باید به همسر گفت؟

دلایل موجهی برای پنهان کردن بعضی چیزها از همسر وجود دارد. لزومی ندارد همه‌ی لحظات خصوصی یا آزاردهنده‌ای را که در گذشته داشتید، با همسرتان به اشتراک بگذارید.
گاهی اوقات شما رازی در زندگی دارید و شخص دیگری غیر از خودتان هم در این راز حضور دارد، پس باید از حریم خصوصی او هم مراقبت کنید و راز را فاش نکنید. هر آدمی گذشته ای دارد. ما مجبور نیستیم همه‌ی ابعاد گذشته‌ی خود را به زندگی مشترک بیاوریم.

مرز حریم خصوصی در زندگی مشترک

برخوردار بودن از حریم خصوصی به این معنا نیست که همسران می‌توانند خارج از ازدواج با شخص دیگری رابطه داشته باشد یا دست به کارهایی بزنند که امنیت خانواده و زندگی مشترک را مختل کند.
مثلاً اینکه کسی به بهانه‌ی حریم خصوصی، خارج از حریم خانه و خانواده به کارهای غیر قانونی مشغول شود یا مواد مخدر مصرف کند، بی‌معنی است.

حریم خصوصی در زندگی زناشویی کجاست؟

زندگی مشترک به معنای پیمانی عاشقانه بین زن و مردی است که قرار است در زیر یک سقف برای سالهای طولانی با هم زندگی کنند . زن و شوهری که زندگی عاشقانه خود را با هم آغاز میکنند باید حریم هایی را در زندگی رعایت کنند تا بتوانند آرامش را تجربه کنند . زن و مرد هنگامی که با یکدیگر پیمان زناشویی می بندد، به هم قول می دهند در تمام لحظات زندگی در کنار یکدیگر باشند ، ولی این به معنای ساختن قفس برای یکدیگر نیست پس بهتر است اجازه دهیم اندکی فردیت برای همسرمان باقی بماند.

 

بعضی افراد می پندارند که بعد از ازدواج ، حریم خصوصی زن و شوهر صفر می شود و آن ها نباید هیچ ناگفته ای بین خود داشته باشند. طبیعی است که هیچ کسی به اندازه همسر به انسان نزدیک نیست. این بدان معناست که شعاع حریم خصوصی بین زن و شوهر در کمترین حد خواهد بود؛ اما هیچ گاه به صفر نخواهد رسید. هر فردی باید بپذیرد که طرف مقابل هم انسان است و هر انسانی به فضا و حریم خصوصی نیاز دارد. انتظار این که همسرتان همه چیز را به شما بگوید و هیچ رازی نداشته باشد، بی مورد است. باید قبول کرد فرد مقابل می تواند موضوعاتی یا وسایلی شخصی، مانند کیف، گوشی تلفن همراه و... داشته باشد.

مفهوم حریم خصوصی در زندگی مشترک

روانشناسان تاکید می کنند ازدواج هرگز به معنای برده داری یا زندانی و زندانبانی نیست بلکه رابطه عاشقانه ای است که ریشه در ثبات، استقلال رای و حق اظهار نظر طرفین در تصمیمات شخصی و مشترک دارد.

در واقع حریم خصوصی فضا، محدوده و حیطه شخصی و محرمانه ای است که مدیریت و مسئولیت آن به خود فرد مربوط می شود و دیگران حق مداخله و اعمال نفوذ در آن را ندارند.بسیاری از افراد به این مهم توجه ندارند که در روابط اجتماعی بخصوص روابط زناشویی دچار مشکل می شوند، وجود حریم خصوصی در هر ارتباطی الزامی است و ضرورت این مهم، بین زوجین هم از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ البته در باید متذکر شویم که در روابط هم مالکیت بسیار مهم است، به این معنا که اگر در رابطه خود با دیگران حد و مرزها را بشناسیم، می توانیم درک کنیم چه کسی مالک کدام احساس، نگرش و رفتار است. به طور خاص در رابطه ای مانند ازدواج لازم است هر همسری حریم خودش را تشخیص دهد و مطابق آن رفتار کند. اطاعت از حد و مرز در چنین رابطه ای، مساوات برقرار کرده و رابطه دو نفر را متوازن می کند.

حریم خصوصی در زندگی مشترک

چه اطلاعاتی را می‌توانیم خصوصی نگه داریم؟

ممکن است شما یا شریک زندگی‌تان بخواهید این موضوعات را خصوصی نگه دارید:

 • اطلاعاتی از دوران کودکی؛
 • داستان‌هایی از روابط گذشته؛
 • بعضی اسرار خانوادگی.

بعضی افراد ممکن است چنین مسائلی را به‌راحتی با دیگران به اشتراک بگذارند، اما بعضی دیگر این‌طور نیستند. در صورتی که می‌خواهید درباره این مسائل چیزی بدانید، می‌توانید با همسرتان درباره انتظارات‌تان صحبت کنید. گاهی اوقات ممکن است درباره تفاوت بین حریم خصوصی و رازداری در روابط، بین شما و همسرتان اختلاف‌نظر وجود داشته باشد. شاید شما احساس کنید که او باید اطلاعات شخص دیگری را با شما در میان بگذارد، اما همسرتان چنین نظری نداشته باشد. در این شرایط، با او در خصوص اینکه مشارکت‌نکردن او چه احساسی در شما ایجاد می‌کند، صحبت کنید. شاید این هم‌صحبتی سبب شود که او مقداری از آنچه را احساس می‌کند با شما در میان بگذارد. اما اگر همچنان مایل به صحبت درباره موضوع مدنظر شما نبود، او را تحت فشار قرار ندهید چراکه این کار مصداق تجاوز به حریم خصوصی است.

چرا همسران حریم خصوصی در زندگی مشترک را نمی پذیرند؟

باید گفت مخالفت در برابر مرزها در زندگی زناشویی علت های مختلفی دارد که مهم ترین آنها عبارت است از:

فرد با داشتن حد و حدود، احساس آزار می کند؛ چنین فردی، داشتن هر نوع محدودیتی را غیرمنطقی، غیرمنصفانه و آزاردهنده می داند و نسبت به آن احساس خوبی ندارد، بنابراین، زمانی که همسرش از او می خواهد «نه» او را محترم بشمارد، او درک نمی کند که این حق همسر اوست بلکه احساس می کند همسرش از او تنفر دارد.

بی مسئولیتی، یکی از علت های مهم مخالفت با حدومرزهاست. برخی همسران خود را چندان مسئول رفتارشان نمی دانند و تصور می کنند، باید بتوانند هرکاری که می خواهند انجام دهند و در برابر کسی هم پاسخگو نیستند. برای مثال ممکن است مردی آدم خوبی باشد، اما به دلیل بی مسئولیتی نان آور خوبی نباشد یا دایم شغل خود را تغییر دهد.

گاهی هم فرد احساس می کند با پذیرفتن حد و مرز، آزادی اش به خطر می افتد و به همین دلیل، مرزها را رعایت نمی کند و با هر محدودیتی مخالف است. حدومرز داشتن به او احساس بیچارگی و آسیب پذیری می دهد. معمولا پسرانی که در خانواده های سختگیر بزرگ شده اند، به همسرانی مخالف حد و مرز تبدیل می شوند.

کنترل کردن همسر نیز یکی از دلایلی است که مانع می شود فرد در زندگی مشترک به حریم ها احترام بگذارد. این همسران سعی می کنند، همسرشان را کنترل کنند، فریب دهند و بر او مسلط شوند. او قادر به درک این مسأله نیست که همسرش احساس، افکار و رفتار مستقل خود را دارد و همیشه تلاش می کند آزادی مشروع همسرش را نفی کند یا به حداقل برساند.

حریم خصوصی در زندگی مشترک

چه باید کرد؟

به همسرتان اجازه دهید به شما "نه" بگوید. به بهانه دوست داشتن سعی نکنید دایم همسر خود را کنترل کنید و یا از او بخواهید هر آنچه را که تجربه کرده برای شما تعریف کند، این وضعیت مسموم را هرگز با عشق اشتباه نگیرد، چراکه کنترل زیاد عشقی به دنبال نخواهد داشت و گاه فقط موجب تنفر می شود.

از سوی دیگر، همسران باید این مهارت را بیاموزند که "از کار هم سر درنیاورید"! چرا که یکی از برداشت های اشتباه در زندگی مشترک این است که همسر باید اختیاردار کامل زندگی باشد و هرچه می گوید طرف مقابل هم باید بدون چون و چرا بپذیرد؛ به بیان دیگر، همسران ایرانی به اشتباه یاد گرفته و پذیرفته اند که عنان و اختیار طرف مقابل را به طور کامل در دست داشته باشند.

توجه داشته باشید در حفظ حریم شخصی همسران، سرک کشیدن در روابط همسر با خانواده اش نیز ممنوع است؛روابط همسر با خانواده اش جزیی از حریم شخصی اوست. ارتباط هریک از همسران با اعضای خانواده یا فامیل وی تا زمانی که مشکلی در حریم زندگی مشترک ایجاد نکند، حریم شخصی فرد است. بنابراین تا جایی که ممکن است، هریک از طرفین باید سعی کنند درگیری مستقیم با اعضای خانواده اصلی یا فامیل همسر نداشته باشند.

و در نهایت اینکه هرگز بر این تصور نباشید که مرزگذاری در رابطه یعنی به دیگران بی اعتماد و بدبین بوده و دایم منتظر باشید که مچ گیری کنید و افراد را به خاطر نقاط ضعف آنان کنار بگذارید .

چگونه رازی را با شریک زندگی‌تان در میان بگذارید؟

اگر تصمیم گرفته‌اید که مطلب مهمی را با شریک زندگی‌تان در میان بگذارید، پیروی از چند نکته انجام این گفت‌وگو را برای شما آسان‌تر می‌کند.

1.آماده شوید

قبل از شروع، بپذیرید که این گفت‌وگو ممکن است چالش‌برانگیز یا اضطراب‌آور باشد. بسته به چیزی که درباره‌اش صحبت می‌کنید، ممکن است شما یا همسرتان عصبانی یا احساساتی شوید. پیش‌بینی و درک این موارد، شما را تا حدی برای رویارویی با نتایج این گفت‌وگو آماده می‌کند.

2.زمان مناسب را انتخاب کنید

زمان‌هایی که شما یا همسرتان خسته، تحت فشار، مضطرب یا عصبی هستید و در چارچوب ذهنی مناسبی قرار ندارید، رازی را در میان نگذارید. زمانی را انتخاب کنید که بتوانید بدون حواس‌پرتی و کاملا متمرکز بر موضوعِ صحبت، گفت‌وگو کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله راهکار های مهم و خانگی درمان اضطراب را مشاهده نمایید.

3.صادق باشید اما بی‌رحم نه

هنگام صحبت با شریک عاطفی‌تان، با او صادق باشید اما با ملایمت و مهربانانه حرف بزنید. به‌جای اینکه در صحبت‌هایتان او را خطاب قرار دهید، از احساس خود بگویید. مثلا به‌جای گفتنِ «تو همیشه بدون مشورت پول خرج می‌کنی!» بگویید «وقتی هر دوی ما به بودجه ماهانه پایبند نیستیم، مضطرب می‌شوم».

حریم خصوصی در زندگی مشترک

4.بهانه نیاورید

اگر چیزی را به اشتراک می‌گذارید که نشان‌دهنده نقض اعتماد یا عبور از مرزهای رابطه است، ضروری است که درباره آنچه اتفاق افتاده صادق باشید و بدون تلاش برای توجیه، رفتارتان را توضیح دهید. اگر می‌خواهید دوباره اعتماد همسرتان را جلب کنید و او را از دست ندهید، باید بدانید که صداقت‌داشتن بسیار مهم است.