نان پنبه ای یکی از نان های نرم و خوشمزه می باشد. نان پنبه ای طرفداران زیادی دارد. نان پنبه ای با خمیر مایه تهیه می شود و اگر خمیر مایه شما ناسالم باشد نان شما خشک و بی کیفیت می شود.

مواد لازم نان پنبه ای
آب ولرم ۲۰۰ گرم
شیر ولرم ۲۰۰ گرم
خمیر مایه فوری ۱ قاشق چایخوری
شکر ۱ قاشق غذاخوری
روغن مایع ۱۰۰ گرم
نمک ۱ قاشق مرباخوری
کره ۱۰ گرم
سفیده تخم مرغ ۲ عدد
آرد نان فانتزی ۵ تا ۶ لیوان
زرده تخم مرغ و کنجد برای رومال

طرز تهیه نان پنبه ای

نان پنبه ای

مرحله اول

برای تهیه این نان خوشمزه در ابتدای کار شیر را به همراه آب، شکر، روغن مایع، نمک، سفیده تخم مرغ و خمیر مایه فوری درون یک کاسه بزرگ می ریزیم و با همزن دستی کمی هم می زنیم تا مواد ترکیب شوند.

مرحله دوم تهیه نان پنبه ای

در این مرحله آرد را به صورت کنترل شده روی مواد داخل کاسه الک می کنیم. در همین حین مواد را مخلوط می کنیم تا خمیری نرم و کمی چسبنده شکل بگیرد.

نکته: پس از اینکه خمیر کمی چسبندگی داشت، اضافه کردن آرد را متوقف می کنیم.

نان پنبه ای

مرحله سوم

حالا کره نرم را به خمیر اضافه کرده و با دست ورز می دهیم تا کره جذب خمیر شود، سپس خمیر را به سطح کار منتقل کرده و حدود ۱۰ دقیقه ورز می دهیم تا چسبندگی آن کم شود.

مرحله چهارم

در این مرحله کاسه را با روغن مایع چرب کرده، سپس خمیر را چانه می کنیم و درون کاسه قرار می دهیم. در ادامه روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و اجازه می دهیم خمیر یک ساعت یا کمی بیشتر استراحت کند.

نان پنبه ای

مرحله پنجم

پس از گذشت این زمان خمیر را به تکه های ۱۰۰ گرمی تقسیم کرده و هر قسمت را چانه می کنیم. در ادامه سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم، سپس خمیرها را به شکل بیضی حالت داده و درون سینی فر با فاصله کنار هم می چینیم.

مرحله ششم نان پنبه ای

روی خمیرها را با پارچه می پوشانیم و اجازه می دهیم ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دیگر استراحت کنند. در این فاصله فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده و اجازه می دهیم به خوبی گرم شود.

مرحله هفتم

پس از اتمام زمان استراحت دوم، روی خمیرها را با زرده تخم مرغ رومال کرده و مقداری کنجد یا سیاه دانه روی آنها می پاشیم. در ادامه سینی را درون فر قرار داده و اجازه می دهیم نان‌ها به مدت ۲۰ دقیقه بپزند.

نان پنبه ای

نکات کلیدی در تهیه نان پنبه ای

  1. زمان پخت متغییر است و بهتر است در ۲۵ دقیقه چک کنید.
  2. اگر حرارت خیلی زیاد باشد نان خمیر می شود.
  3. خمیر بعد از استراحت دوم مجدد پف می کند.