باقلوا شکلاتی یکی از باقلواهای خوشمزه می باشد. باقلوا شکلاتی طرفداران زیادی دارد. باقلوا شکلاتی خوشمزه در ترکیه و کشورهای عربی نیز سرو می‌شود.

مواد لازم برای ۴ نفر
فندق یک و نیم لیوان
پودر قند نصف فنجان
زرده تخم‌مرغ یک عدد
شکلات ذوب شده ۳ قاشق غذاخوری
کره به مقدار لازم
برای پوشاندن قسمت بیرونی
شکلات ۱۶۰ گرم
فندق آسیاب شده یک فنجان

طرز تهیه باقلوا شکلاتی

باقلوا شکلاتی

مرحله اول

برای تهیه باقلوا شکلاتی خوشمزه در ابتدا شکلات را به روش بن‌ماری روی بخار کتری ذوب کنید و پودر قند و فندق‌ها را که از قبل آسیاب کرده‌اید به آن اضافه کنید و همه مواد را خوب با هم ترکیب کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله طرز تهیه ترافل شکلات سوئیسی خوشمزه به روش خانگی را مشاهده نمایید.

مرحله دوم تهیه باقلوا شکلاتی

سپس زرده تخم مرغ را که از قبل به دمای محیط رسانده‌اید در ظرف دیگری هم بزنید تا از لختگی خارج شود و بعد به مخلوط شکلات اضافه و با هم ترکیب کنید و ورز دهید.

مرحله سوم

سپس با یک قاشق مقداری از مخلوط مواد را بردارید و با دست کمی ورز دهید و بعد به شکل گردو در آورید و فرم دهید تا به هم نریزند، همه مخلوط را به همین شکل آماده کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله بهترین روش خشک کردن گردو تازه و سبز در خانه را مشاهده نمایید.

باقلوا شکلاتی

مرحله چهارم

بعد از اینکه همه گلوله‌های شکلاتی را درست کردید، آن‌ها را با فاصله در یک ظرف قرار دهید و نیم ساعت در یخچال بگذارید تا خودشان را بگیرند و از هم باز نشوند.

مرحله پنجم تهیه باقلوا شکلاتی

حالا دو خمیر باقلوا را به شکل عرضی روی یک سطح صاف قرار دهید و سپس به ۶ قسمت مساوی تقسیم کنید، برش‌ها خمیر با عرض ۵ تا ۶ سانتیمتر و طول تقریبا ۱۵ سانتیمتر هستند.

مرحله ششم

بعد کره را با روش بن‌ماری ذوب کنید و روی هر برش خمیر، کره آب شده بمالید و یکی از گلوله‌های فندقی را در انتهای خمیر بگذارید و به شکل مثلث و سمبوسه‌ای، تا انتها بپیچید.

باقلوا شکلاتی

مرحله هفتم

حالا کف سینی فر کاغذ روغنی بیاندازید یا قالب را با کره یا روغن مایع چرب کنید، سپس باقلواهای پیچیده شده را با فاصله در آن بچینید و در فر که از ده دقیقه قبل گرم شده قرار دهید.

مرحله هشتم تهیه باقلوا شکلاتی

دمای فر را روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان دهید تا رنگ‌ آن‌ها قهوه‌ای کم رنگ شود، بعد از فر دربیاورید و باقلواها را در دمای محیط قرار دهید تا خنک شوند.

مرحله نهم

در این مرحله برای درست کردن مایع روی باقلوا، شکلات را در ظرفی به روش بن‌ماری روی بخار کتری ذوب کنید و سپس فندق‌های آسیاب شده را به آن اضافه کنید و با هم مخلوط کنید.

مرحله دهم

سپس همه قسمت باقلواها را با شکلات بپوشانید و روی یک توری که کاغذ روغنی زیر آن گذاشته‌اید با فاصله از هم بچینید و در یخچال قرار دهید تا شکلات‌های روی آن سفت شود. در آخر باقلواهای شکلاتی آماده شده را در ظرف مناسب قرار دهید و با پودر فندق یا پسته تزئین کنید و همراه با چای سرو کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله آشنایی با فواید و عوارض خوردن پسته را مشاهده نمایید.

باقلوا شکلاتی

نکات مهم در تهیه باقلوا شکلاتی

  • هنگام ریختن شربت روی باقلوا حتما شربت سرد و باقلوا داغ باشد.
  • هرچه لایه‌های خمیر نازک‌تر باشد باقلوا خوشمزه‌تر خواهد شد.
  • حتما خمیر را استراحت دهید.
  • به هنگام آماده سازی خمیر بهتر است آرد را یک بار الک کنید.