لونگی مرغ یکی از غذاهای اصیل خوشمزه ایرانی می باشد. لونگی مرغ طرفداران زیادی دارد. در ادامه قصد صحبت درباره آموزش طرز تهیه لونگی مرغ را خواهیم داشت.

مواد لازم برای ۴ نفر
مرغ ۱ عدد کامل
پیاز ۱ عدد متوسط
رب آلوچه یا ازگیل و رب انار ۴ قاشق غذاخوری سرپر
پودر گردو ۱ لیوان
روغن زیتون ۲ قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده ½ فنجان
آلوچه ترش و شیرین به مقدار کافی
کره محلی به مقدار کافی
آب جوش به مقدار کافی
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

طرز تهیه لونگی مرغ

لونگی مرغ

مرحله اول

برای تهیه لونگی مرغ خوشمزه در ابتدای کار سس مرینیت را آماده می کنیم، برای این منظور رب آلوچه را به همراه رب انار و مقداری نمک و فلفل سیاه درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس نصف زعفران را به آن می‌ افزاییم.

مرحله دوم تهیه لونگی مرغ

حالا نصف لیوان آب جوش به کاسه اضافه کرده و به خوبی مخلوط می کنیم تا سس رقیق شود. در ادامه تمام سطح و داخل شکم مرغ را با سس رومال کرده، سپس مرغ را درون یک کاسه نسبتا بزرگ قرار می دهیم.

مرحله سوم

در ادامه مابقی سس را به صورت پخش روی مرغ ریخته و روی کاسه را با سلفون می پوشانیم، سپس به مدت ۱۲ ساعت درون یخچال استراحت می دهیم تا مرغ مزه دار شود. پس از گذشت این مدت، پیاز را به صورت ریز رنده می کنیم.

لونگی مرغ

مرحله چهارم

حالا پیاز را از صافی رد می کنیم تا آب اضافی اش گرفته شود، سپس به همراه پودر گردو و مقداری نمک، فلفل سیاه و مابقی زعفران دم کرده و مخلوط رب آلوچه و رب انار درون یک کاسه مناسب ریخته و مخلوط می کنیم.

مرحله پنجم

زمانی که مخلوط پیاز حالت خمیری پیدا کرد، یک تابه مناسب روی حرارت گذاشته و ۲ قاشق روغن زیتون به آن می افزاییم، سپس مخلوط پیاز را به تابه اضافه کرده و به مدت ۵ دقیقه تفت می دهیم تا تغییر رنگ بدهد.

مرحله ششم تهیه لونگی مرغ

حالا درون شکم مرغ را با مواد تفت داده شده پر می کنیم، سپس شکم آنرا با خلال دندان یا نخ می دوزیم تا مواد خارج نشود. در ادامه بال های مرغ را نیز با خلال دندان فیکس کرده تا پس از پخت، حالت اصلی خود را از دست ندهد.

لونگی مرغ

مرحله هفتم

در این مرحله ران های مرغ را با فویل می پوشانیم تا نسوزند و با کمک نخ به هم می بندیم. در ادامه مرغ را درون قابلمه مورد نظرمان گذاشته و سس مرینیت درون کاسه را روی آن می ریزیم، سپس ۱ لیوان آب جوش به آن می افزاییم.

مرحله هشتم

حالا مقداری کره محلی روی مرغ گذاشته و درب قابلمه را می بندیم، سپس قابلمه را روی حرارت گذاشته و اجازه می دهیم مرغ به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه روی حرارت بماند تا بپزد. ۱۵ دقیقه آخر پخت، فر را روشن می کنیم.

مرحله نهم

فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا کاملا گرم شود، سپس درون ظرف مورد نظرمان را با ورق فویل می پوشانیم. در ادامه آلوچه های ترش و شیرین را شسته و درون یک کاسه می ریزیم.

لونگی مرغ

مرحله دهم

در ادامه اجازه می دهیم آلوچه ها به مدت ۱۵ دقیقه درون آب بمانند تا خیس بخورند. پس از گذشت این زمان مرغ را به آرامی درون ظرف فر می گذاریم و سس را به صورت پخش روی آن ریخته، سپس آلوچه های خیس خورده را اطراف آن می ریزیم.

مرحله یازدهم تهیه لونگی مرغ

حالا ظرف حاوی مرغ را طبقه بالای فر گذاشته و اجازه می دهیم مرغ به مدت ۳۰ دقیقه درون فر بماند تا روی آن طلایی شود. در حین پخت روی مرغ را با سس اطراف آن رومال کرده تا مرغ بر اثر حرارت خشک نشود.

مرحله دوازدهم

پس از گذشت این زمان ظرف را از فر خارج کرده و مرغ را درون ظرف مورد نظرمان منتقل می کنیم، سپس اطراف آنرا به دلخواه با نارنج ،فلفل سبز و ترشی تزیین کرده و به همراه پلو زعفرانی سرو می کنیم. نوش جان. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله فلفل سبز تند بخوریم یا شیرین را مشاهده نمایید.

لونگی مرغ

نکات خوشمزه شدن مرغ لونگی مخصوص شمالی

برای اینکه طبخ مرغ شکم‌پر یا لونگی به روش مخصوص شمالی به بهترین نحو صورت‌گرفته و نتیجه کار خوشایند باشد، نیاز به یکسری فوت و فن‌های ریزودرشت ضرورت پیدا می‌کند؛ بنابراین در بخش زیر مجموعه‌ای از نکات را جمع‌آوری نموده‌ایم که هم‌اکنون شما را به خواندن آن‌ها دعوت می‌کنیم:

  • حتما مرغ را با پوست در فر بگذارید، چراکه پوست مانند لایه‌ای محافظ عمل کرده و حرارت فر را کنترل می‌کند. در نتیجه مرغ در انتهای کار، آبدار خواهد شد.
  • می‌توانید مغز گردوها را با چاقو نیز خردکرده ولی بهتر است، خیلی درشت نباشند.
  • درصورتی‌که برگ سیر در دسترس نداشتید اشکالی نداشته اما حتما سعی کنید خالواش و چوچاق را تهیه کنید.
  • اگر تهیه رب ازگیل یا رب گوجه‌سبز برایتان مقدور نبود می‌توانید از رب نارنج هم استفاده کنید.
  • هنگام خوردن، مراقب هسته آلو بخارا یا آلو خورشتی باشید.
  • با اینکه معمولا برای تفت دادن زرشک از شکر استفاده می‌شود اما در اینجا به دلیل وجود کشمش و آلو قیسی نیاز به افزودن شکر نبوده و این مواد مجموعا طعمی ملس به غذا می‌دهند.
  • حتما از تکه‌های کره و در صورت دردسترس‌بودن، از کره محلی برای قراردادن در زیرپوست مرغ استفاده کنید.
  • یکی دیگر از مواردی که در رسپی‌های مختلف برای شکم‌پر کردن در شمال کشور مرسوم است، استفاده از اردک به‌جای مرغ بوده که طعم خوشایند و قدری چرب‌تر دارد.
  • در نهایت اگر مایل هستید مرغ شکم‌پر شما بسیار به نوع شمالی شبیه شود، در صورت امکان سعی کنید مرغ محلی و طبیعی را تهیه کنید. این مرغ‌ها به‌قدری در عطروطعم متفاوت از مرغ ماشینی هستند که برای مثال نیاز به کره و زردچوبه را به حداقل می‌رسانند.