خشک کردن میوه یکی از روش های فانتزی و جذاب برای خوش طعم و جذاب شدن میوه ها می باشد. خشک کردن میوه روش بسیار خوبی برای نگه داشتن طعم میوه ها می باشد.

خشک کردن میوه

روش های خشک کردن میوه

همان‌طور که گفته شد، با توجه به امکانات فرد، روش‌های خشک کردن میوه متفاوت است. به عنوان مثال برای خشک کردن میوه، می‌توانید با استفاده از آفتاب به صورت طبیعی، تستر، فر یا دستگاه میوه خشک کن، این کار را انجام دهید. خشک کردن میوه، مراحل خاص خود را دارد که بهتر است در تهیه آن، تمام مراحل را با دقت رعایت کنید.

کیفیت میوه خشک‌های تهیه شده از روش‌های فوق چندان تفاوتی با هم ندارد اما از نظر ظاهر ممکن است، میوه‌های خشک شده در دستگاه، ظاهر بهتری داشته باشند.

چرا باید میوه خشک کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید درختان میوه، بوته‌ها و گیاهان توت در فصل تابستان، پر از بار و محصول هستند؛ بنابراین مصرف انواع میوه‌های تازه و محلی در این فصل، کار راحتی است اما با نزدیک شدن به پاییز، این میوه‌ها طعم شیرین و دل‌پذیرشان را از دست می‌دهند و بسیار کمیاب می‌شوند؛ اما اصلا نترسید. با جمع‌آوری میوه ها در فصل گرما – یعنی وقتی میوه‌های تازه و خوشمزه در بازار فراوان هستند – و ذخیره کردن آنها برای زمستان، دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید.

هنگامی که بحث مصرف میوه در فصل سرما به میان می‌آید، شما سه گزینه پیش رو دارید: استفاده از میوه‌ی کنسروی، میوه‌ی منجمد یا میوه خشک.

در این مطلب قصد داریم به شما بیاموزیم که چگونه میوه خشک کنیم، یعنی میوه های تازه‌ی تابستانی را به میان‌وعده‌ای تبدیل کنیم که می‌توانیم در بقیه‌ی طول سال بخوریم. میوه خشک، ترد و شیرین است؛ بنابراین می‌توان گفت نوعی آب‌نبات طبیعی هستند که آماده کردن آنها به وسیله‌ی خاصی نیاز ندارد.

چگونه میوه ها را خشک کنیم؟

فرآیند خشک کردن میوه در اصل، روشی مناسب برای محافظت از طعم میوه است. گاهی اوقات میوه خشک شده نسبت به نوع تازه آن به دلیل طعم بهتر، برتری دارد. برخی میوه ها در برخی از فصول سال فراوان تر از دیگر میوه ها هستند. در صورت تمایل به استفاده از میوه ها در فصول مختلف سال لازم است میوه ها را خشک کرده و از آن استفاده کنید.

روش خشک کردن میوه ها بهترین راه برای خراب نشدن میوه های اضافی است. میوه خشک ترد و شیرین و نوعی آب نبات طبیعی است و مواد مغذی موجود در آنها تفاوت چندانی با میوه ی تازه ندارد. از میوه خشک می توان به صورت میان وعده استفاده نمود.

شما برای مصرف انواع میوه ها مجبور نیستید هزینه گزاف برای تهیه نوع آماده و بسته بندی آن بپردازید بلکه می توانید بدون هیچ گونه هزینه ای میوه های اضافی خود را به میوه خشک تبدیل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. با چند روش می توانید در خانه به خشک کردن میوه بپردازید.

خشک کردن میوه

خشک کردن میوه در آفتاب

معمول ترین و ابتدایی ترین روش خشک کردن میوه استفاده از آفتاب است. در این روش میوه را نصف یا خرد کرده و به مدت چند روز در فضای بیرون و در معرض نور آفتاب قرار می دهند. همچنین اگر علاقه دارید می توانید مقاله بیماری هایی که با نور آفتاب بهتر می شوند را مشاهده نمایید.

مراحل خشک کردن میوه در آفتاب

 • برای خشک کردن میوه یک روز گرم آفتابی را که رطوبت هوا زیر 60 درصد و هوا هم آفتابی و گرم باشد، انتخاب نمایید. این کار چند روز طول می کشد بنابراین لازم است که هوا برای چند روز متوالی صاف و خوب باشد.
 • میوه ها را روی سینی توری استیل ضدزنگ، پلاستیکی یا فایبرگلاس با روکش تفلون قرار دهید و با کمی فاصله روی توری بچینید.
 • سینی میوه را روی دو عدد آجر قرار دهید تا از زمین فاصله بگیرد و بر روی آن یک توری نازک بیاندازید و زیر نور آفتاب قرار دهید. قرار دادن سینی روی آجر سبب بهتر جریان یافتن هوا و سریع تر خشک کردن میوه می شود.
 • برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن میوه ها، در زیر سینی یک ورق آلومینیوم یا قلع قرار دهید. هوای خنک شب می تواند میوه را دوباره مرطوب کند. پس سینی را در شب در جای سرپوشیده قرار دهید.
 • هر روز چند بار به میوه ها سر بزنید و میوه ها چروکیده و جویدنی (ترد) را جمع آوری کنید.

  خشک کردن میوه در فر

  یکی دیگر از روش های خشک کردن میوه، خشک کردن با جریان هوا می باشد که ترکیبی از جریان هوا و حرارت کم است، این کار معمولاً در فر انجام می شود. خشک کردن با فر بهترین روشی است که می توانید استفاده کنید، زیرا شکر یا ماده افزودنی دیگری به آن نمی افزایید و تنها چندین ساعت زمان برای این کار نیاز دارید.

  فایده انجام این کار در خانه آن است که روی نتیجه کار خود کنترل دارید و میوه ها را به هر اندازه و شکلی که مایل باشید، خشک می کنید.

  کیفیت میوه خشک شده به اندازه تکه های میوه و مدت زمان خشک کردن آن بستگی دارد.

  خشک کردن میوه

مواد لازم برای خشک کردن میوه در فر

فر، کاغذ مومی یا لاینر های سیلیکونی و سینی فر یا توری های گرد مخصوص پیتزا

 •  در این روش برای جلوگیری از رشد باکتری ها میوه ها را در دمای پایین گرم می کنند تا آب آنها به قدر کافی تبخیر شود.
 •  میوه ی موردنظرتان را آماده کنید، بهتر است این میوه ها کاملا رسیده باشند.
 •  میوه ها را با آب سرد بشویید قسمت لکه دارشان را جدا کنید و هسته میوه و ساقه میوه را جدا کنید.
 •  میوه ها را به صورت هم اندازه برش بزنید تا در زمان یکسانی خشک شوند. میوه های کوچک مثل انگور، توت فرنگی، گیلاس و گوجه فرنگی مینیاتوری را می توان به صورت درسته خشک کرد. میوه های متوسط را می توان نصف یا حلقه حلقه کرد و میوه های بزرگ یا خیلی سفت مثل انبه، آناناس و نارگیل را باید ورقه ورقه کرد.
 •  اگر دوست دارید پوست میوه ها را بگیرید، تکه های میوه را 30 ثانیه در آب جوش بریزید و سپس به یک ظرف آب یخ منتقل کنید تا پوست میوه ها راحت جدا شود.
 •  برای حفظ ظاهر زیبای میوه ها و به حداقل رسیدن تغییر رنگ شان آنها را 10 دقیقه درون آب لیمو و آب قرار دهید، سپس در آبکش بریزید و با یک حوله ی بدون پرز به آرامی خشک کنید.
 •  فر را از قبل در دمای 54 تا 71 درجه ی سانتی گراد گرم کنید.
 •  از درجه ی حرارت پایین تر برای میوه های برش خورده ی نازک مانند سیب یا هلو و از دمای بالاتر برای توت فرنگی ها و سایر توت های کامل استفاده کنید.
 •  روی سینی فر را با کاغذ مومی بپوشانید و تکه های میوه را با حفظ فاصله بچینید.
 •  یک توری گرد مخصوص پیتزا یا یک لاینر سیلیکونی روی میوه ها برای جلوگیری از جمع شدن (لوله شدن) آنها قرار دهید.
 •  میوه ها را درون فر بگذارید و هر دو ساعت سینی فر را بچرخانید.
 •  هنگامی که میوه خشک بافتی مانند چرم پیدا کرد و حدی منعطف بود، آماده بیرون آوردن از فر است.
 •  بعد از بیرون آوردن میوه های خشک از فر آنها را در ظرف های پلاستیکی یا شیشه ای بریزید و برای 4 تا 5 روز سر ظرفها را باز بگذارید تا رطوبت باقی مانده آنها تبخیر شود. در طی این روزها ظرف را، تکان دهید تا میوه ها کمی جابه جا شوند. پس از 5 روز، در ظرف را ببندید
 •  حدود 10 ماه بعداز این میوه های خشک می توانید استفاده کنید.

  خشک کردن میوه

مدت زمان لازم برای خشک شدن انواع میوه ها در فر

 • سیب:6 ساعت
 • انگور:8 تا 10 ساعت
 • پوست مرکبات:8 تا 10 ساعت
 • گیلاس:12 ساعت
 • توت فرنگی:12 ساعت
 • زردآلو:12 ساعت
 • آلو:6 ساعت
 • گلابی:6 ساعت
 • هلو:6 ساعت
 • موز:6 ساعت

خشک کردن میوه با دستگاه میوه خشک کن

این دستگاه که به اسم دستگاه میوه خشک کن شناخته شده است، برای خشک کردن انواع مواد غذایی نیز به کار می‌رود. در واقع علاوه بر میوه، جهت خشک کردن گوشت، غلات و سبزیجات نیز به کار می‌رود. برای خشک کردن میوه‌ها با این دستگاه، نیاز به کار خاصی نیست، همانند روش‌های دیگر بعداز برش میوه، آن‌ را درون دستگاه با دمای مناسب قرار می‌دهیم.

 • در استفاده از این روش نیز همانند روش‌های دیگر بهتر است میوه‌ها قبل از قرار گرفتن در دستگاه، درون شربت آبلیمو قرار بگیرند، مخصوصاً در مورد میوه‌هایی مانند موز و سیب بهتر است با آبلیمو رومالی شوند.
 • مدت زمان لازم در این دستگاه برای خشک کردن میوه، به عوامل مختلفی مانند ضخامت ورقه، نوع میوه و ابعاد آن بستگی دارد.
 • به طور تقریبی می‌توان گفت، مدت زمان لازم برای خشک کردن میوه‌ در این دستگاه ۱۲ ساعت است. جهت اطمینان از خشک شدن میوه، می‌توانید یک قطعه از ان بردارید.
 • اگر بعد از خنک شدن و نصف کردن آن، هیچ‌گونه رطوبتی نداشت، میوه خشک شما آماده شده است.

خشک کردن میوه با تستر

روش درست کردن میوه خشک در خانه، با استفاده از تستر، تقریبا مشابه استفاده از فر است. با این تفاوت که در تستر دمای موردنیاز جهت خشک کردن میوه کمی بالاتر است و میوه‌ها باید در دمای بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرند.

 • در این روش هم، مانند روش‌های قبل، جهت جلوگیری از سیاه شدن و حفظ ظاهر بهتر میوه از شربت آب و شکر و آبلیمو استفاده می‌شود.
 • بعداز بیرون آوردن میوه‌ها از داخل شربت، برای کیفیت بهتر میوه‌های خشک شده، آن‌ها را با دستمال خشک کنید.
 • در مرحله‌ بعد درون سینی تستر، کاغذ روغنی پهن کرده و میوه‌ها را با فاصله از یکدیگر بچینید. برای جلوگیری از چسبیدن میوه‌ها به کاغذ، بهتر است هر نیم ساعت یک بار آن‌ها را برگردانید.

خشک کردن میوه

روش سرخ کردن برای خشک کردن میوه

روش سرخ کردن یکی دیگر از بهترین روش ها برای خشک کردن میوه های پر نشاسته و کم رطوبت مثل موز است.

خشک کردن میوه با شکر

خشک کردن با شکر نوع دیگری از روش خشک کردن میوه است که با خیساندن یا جوشاندن میوه در یک شیره شکری انجام می شود.

نحوه‌ی نگهداری میوه‌ی خشک شده

روش نگهداری میوه‌های خشک شده در ادامه آورده شده است.

1.آن‌ها را در یک ظرف درب‌دار و در مکان خنک نگه دارید

اگر میوه‌ها را این‌طوری نگه دارید، به مدت ۹ تا ۱۲ ماه قابل استفاده می‌مانند. میوه‌های خشک بسته‌بندی شده زمانی که باز می‌شوند، باید زودتر مصرف شوند‌. شاید حتی نیاز شود آن‌ها را در یک کیسه‌ی غیرقابل نفوذ هوا در یخچال قرار دهید تا فاسد نشوند.

2.از میوه‌های خشک شده در کیک‌پزی و آشپزی استفاده کنید

میوه‌های خشک شده را می‌توانید به‌تنهایی میل کنید یا از آن‌ها در تهیه‌ی کیک‌ها، بیسکویت‌ها، سالادها و خوردنی‌های مختلف استفاده کنید. می‌توانید بعضی از میوه‌ها را با قرار دادن آن‌ها در آب گرم دوباره مرطوب کنید. این کار را می‌توانید برای میوه‌هایی از جمله سیب، زردآلو، هلو، آلو و گلابی انجام دهید. برای برگرداندن رطوبت انبه‌ی خشک شده می‌توانید آن را قبل از استفاده به مدت یک ساعت در آب یخ قرار دهید.

درست کردن چیپس میوه

شما می توانید با استفاده از فر یا دستگاه میوه خشک کن، چیپس های ترد و طلایی رنگ میوه درست کنید. میوه های دارای پوست نازک مانند سیب، آناناس، نارگیل، لیمو و پرتقال مناسب برای چیپس شدن هستند. برای یک دست شدن ورقه میوه ها از ماندولین استفاده کنید، برای جلوگیری از تغییر رنگ میوه ها بر روی آنها آب لیمو بزنید.

سپس با کمی روغن یک سینی فر را چرب کنید، و حلقه های سیب را روی آن بچینید و در پایین ترین طبقه فر قرار دهید و صبر کنید تا میوه ها به مدت دو الی سه ساعت در فر باقی بمانند تا کاملاً خشک شوند. برای تزیین دسر یا سالاد و یا حتی به عنوان اسنک می توانید از این چیپس های میوه ای استفاده کنید.

نکات طرز تهیه میوه خشک

خشک کردن میوه

چروک شدن میوه خشک

یکی از مهم ترین دلایلی که میوه خشک خانگی جمع می شود این است که با بخاری یا شوفاژ خشک می شود که باعث چروک شدن و جمع شدن میوه خشک می شود. برای اینکه میوه خشک شما به صورت یکدست و صاف خشک شود باید از دستگاه میوه خشک کن استفاده کنید.