کباب شیشلیک یکی از کباب های سنتی ایرانی می باشد. کباب شیشلیک طرفداران زیادی دارد. کباب شیشلیک فوت و فن های مخصوص خودش را دارد.

مواد لازم برای ۴ نفر
دنده گوسفندی ۱ کیلوگرم
پیاز ۳ عدد بزرگ
کره ۱۰۰ گرم
فلفل سیاه نصف قاشق چایخوری
آب لیمو ترش ۱ قاشق غذاخوری
ماست چکیده ۲ قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری

دستور پخت کباب شیشلیک

کباب شیشلیک

مرحله اول

ابتدا دنده ها را با یک کارد تیز از هم جدا می کنیم، سپس برای مرینت یا همان طعم دهی به گوشت، پیازها را به صورت خلالی درشت خرد می کنیم و داخل یک کاسه جادار می ریزیم. در ادامه فلفل سیاه، نمک، زعفران دم کرده و ماست را به پیاز خلالی اضافه می کنیم.

مرحله دوم تهیه کباب شیشلیک

حلاا پیاز ها و دیگر مواد را به خوبی مخلوط می کنیم تا پیازها کاملا رنگ بگیرند سپس گوشت دنده ها را به کاسه اضافه می کنیم و خوب با پیاز طعم دار شده مخلوط میکنیم. باید مواد را به خوبی مخلوط کنیم که تمام نقاط گوشت طعم دار شود.

مرحله سوم

حالا برای اینکه گوشت به خوبی طعم دار شود روی کاسه سلفون می کشیم و به مدت ۶ ساعت در یخچال قرار می دهیم. پس از گذشت ۶ ساعت ظرف را از داخل یخچال بیرون می آوریم و با بیفتک کوب خوب می کوبیم تا گوشت یکدست شود.

کباب شیشلیک

مرحله چهارم

در این مرحله دنده ها را به سیخ های بزرگ می کشیم، اگر سیخ بزرگ ندارید می توانید از دو تا سیخ استفاده کنید و منقل را آماده می کنیم و زغال ها را به طور یکدست روشن می کنیم و سیخ های حاوی دنده را روی منقل می چینیم.

مرحله پنجم تهیه کباب شیشلیک

حالا صبر می کنیم تا به مرور زمان کباب شوند. کره را در تابه ای کوچک قرار می دهیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا آب شود، سپس با آب لیمو ترش و مقداری زعفران مخلوط می کنیم و در پایان پخت کباب روی گوشت دنده ها می کشیم.

مرحله ششم

با مالیدن سس کره روی دنده ها شیشلیک نرم و لذیذی خواهیم داشت. چندین مرتبه این کار را انجام می دهیم.شیشلیک ها که آماده شد می توانید تعدادی گوجه فرنگی را نیز کباب کنید و همراه با پلو شیشلیک ها را نوش جان کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله تأثیر شگفت انگیز گوجه فرنگی در پیشگیری از سکته مغزی را مشاهده نمایید.

نکات طرز تهیه کباب شیشلیک

کباب شیشلیک

استفاده از کیوی

شاید کباب به ظاهر غذای ساده ای باشد اما برای داشتن کباب لذیذ باید به شکلی آماده شود که زیاد خشک نشود. اگر به هر دلیلی نتوانستید از یک روز قبل گوشت ها را آماده کنید، می توانید از کمی کیوی له شده استفاده کنید. اسید موجود در کیوی باعث نرم شدن گوشت می شود.