آب نارگیل یکی از نوشیدنی های خوشمزه و مغذی می باشد. آب نارگیل طرفداران زیادی دارد. این نوشیدنی می تواند جایگزین خوب و مناسبی به جای نوشابه باشد.

آب نارگیل

آب نارگیل چیست؟

این نوشیدنی همان آب داخل نارگیل است که با شکستن نارگیل بیرون می‌ریزد. در واقع این آب، مایع شفاف درون نارگیل‌های کال و نرسیده است. با رسیدن نارگیل این مایع به گوشتی سفیدرنگ تبدیل می‌شود. گاهی به آن این نوشیدنی سبز نیز می‌گویند، زیرا نارگیل‌های کال سبز هستند. آب نارگیل با شیر نارگیل متفاوت است؛ شیر نارگیل سفید مایل به شیری است و برای تهیه آن از گوشت رنده‌شده نارگیل‌های رسیده استفاده می‌شود.

ارزش غذایی آب نارگیل

این نوشیدنی غنی از مواد مغذی ضروری است. ارزش غذایی آب نارگیل در ادامه آورده شده است.

کالری ۴۵٫۶
کربوهیدرات کل ۸٫۹ گرم
فیبر غذایی ۲٫۶ گرم
قند ۶٫۳ گرم
پروتئین ۱٫۷ گرم
ویتامین C ۵٫۸ میلی‌گرم
تیامین ۰٫۱ میلی‌گرم
ریبوفلاوین ۰٫۱ میلی‌گرم
نیاسین ۰٫۲ میلی‌گرم
ویتامین B6 ۰٫۱ میلی‌گرم
فولات ۷‌٫۲ میکروگرم
پانتوتنیک اسید ۰٫۱ میلی‌گرم
کولین ۲٫۶ میلی‌گرم
کلسیم ۵۷٫۶ میلی‌گرم
آهن ۰‌٫۷ میلی‌گرم
منیزیم ۶۰٫۰ میلی‌گرم
فسفر ۴۸‌٫۰ میلی‌گرم
زینک (روی) ۰٫۲ میلی‌گرم
پتاسیم ۶۰۰ میلی‌گرم
مس ۰٫۱میلی‌گرم
منگنز ۰٫۳ میلی‌گرم
سلنیوم ۲۴ میکروگرم

چرا آب نارگیل برای سلامتی بدن آن‌قدر مفید است؟

این نوشیدنی حاوی قندهای طبیعی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسید آمینه‌های ضروری و هورمون‌های طبیعی است که رشد ب را کنترل می‌کنند. آب نارگیل ممکن است از شما در برابر حمله‌ی قلبی محافظت کند. مصرف منظم این نوشیدنی مفید و مغذی می‌تواند فشار خون بالا را کاهش دهد. گوشت نارگیل می‌تواند با التهاب مبارزه کرده و زخم‌ها را درمان کند.

سیتوکین‌ها جزء ترکیبات اصلی این نوشیدنی محسوب می‌شوند. نشان داده شده که این ترکیبات در درمان سرطان مفید هستند؛ هرچند به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است. بیشتر افراد آب نارگیل را به‌عنوان یک نوشیدنی ورزشی مصرف می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت (WHO) توصیه می‌کند برای درمان کم‌آبی بدن، به‌ویژه در صورت ابتلا به اسهال شدید آب نارگیل بنوشید.

آب نارگیل

خواص آب نارگیل

این نوشیدنی مفید حاوی موادی مغذی مانند الکترولیت‌های پتاسیم، منیزیم و سدیم است که می‌توانند سلامت ما را بهبود دهند. در ادامه بعضی از فواید آب نارگیل برای سلامتی را شرح می‌دهیم.

منبع خوب مواد مغذی و الکترولیت‌ها

این نوشیدنی برای رژیم‌های کم‌کالری و کم‌قند گزینه خوبی است، زیرا هر پیمانه (۲۴۵ گرم) از آن تنها حدود ۴۴ کالری و ۹٫۶ گرم قند دارد. این نوشیدنی منبعی عالی از ویتامین C است. البته خواص تغذیه‌ای این نوشیدنی به محل تهیه آن و همچنین میزان رسیده‌بودن میوه نارگیل بستگی دارد، ولی به‌طور میانگین و بر اساس اظهارات وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، اطلاعات تغذیه‌ای هر پیمانه از آن به این شرح است:

  • کالری: ۴۴
  • چربی: صفر
  • سدیم: ۶۴ میلی‌گرم
  • کربوهیدرات: ۱۰٫۴ گرم
  • فیبر: صفر
  • قند: ۹٫۶ گرم
  • پروتئین: ۰٫۵ گرم
  • ویتامین ث: ۲۴٫۳ میلی‌گرم
  • پتاسیم: ۴۰۴ میلی‌گرم

این نوشیدنی همچنین حاوی منگنز (۰٫۵ گرم یا ۲۸درصد نیاز روزانه زنان و ۲۲درصد نیاز روزانه مردان) و مقادیر کمتری منیزیم، کلسیم، آهن، فسفر، زینک و مس است.

آب نارگیل

کالری کم و کمک به کنترل وزن از خواص آب نارگیل

۱ پیمانه این نوشیدنی خالص تنها ۴۴ کالری دارد که ۷۵درصد آن از کربوهیدرات، ۱۵درصد آن از پروتئین و ۱۰درصدش از چربی تأمین می‌شود. سایر نوشیدنی‌های مغذی کالری بیشتری دارند. مثلا هر پیمانه آب پرتقال ۱۱۰ کالری دارد. این تفاوت کالری به‌علت کم‌بودن قند موجود در آب نارگیل است. آب میوه نارگیل از سایر محصولات نارگیل مانند شیر نارگیل نیز کالری کمتری دارد، زیرا چربی آن کمتر است.

آبرسانی مناسب برای تغذیه سلول‌ها و بهینه‌سازی میزان متابولیسم بدن ضروری است. مصرف آب میوه نارگیل به‌جای نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه و آبمیوه که کالری بیشتری دارند، می‌تواند به کاهش کالری مصرفی و درنتیجه کاهش وزن کمک کند.

محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد

آب داخل نارگیل آنتی اکسیدان‌هایی دارد که به محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. گرچه این نوشیدنی به‌تنهایی نمی‌تواند از ابتلا به انواع سرطان پیشگیری یا آنها را درمان کند، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن برای مبارزه با آسیب سلولی مفیدند.

ممکن است استخوان‌ها را مستحکم کند

این نوشیدنی منبع خوبی از کلسیم است. همه‌ی ما خیلی خوب می‌دانیم که کلسیم نقش مهمی در حفظ سلامت و استحکام استخوان‌ها دارد. البته برای مستحکم کردن استخوان‌ها نباید فقط به مصرف یک نوشیدنی یا ماده‌ی غذایی اکتفا کنید، بلکه باید در رژیم غذاییتان انواع خوراکی‌های حاوی کلسیم و ویتامین K را جای دهید.

کمک به کاهش قندخون

آزمایش‌های حیوانی حاکی از آن بوده‌اند که آب میوه نارگیل می‌تواند موجب تنظیم قند خون شود. البته درباره این مسئله تحقیقات انسانی کافی انجام نشده است.

آب نارگیل

کاهش فشارخون و خطر سکته از خواص آب نارگیل

در یک پژوهش کوچک انسانی، با افزایش مصرف این نوشیدنی فشار خون افراد کاهش یافت. این کاهش ممکن است به‌علت پتاسیم موجود در این نوشیدنی باشد، زیرا مصرف کم پتاسیم خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهد.

پتاسیم ۱ پیمانه آب داخل نارگیل بیشتر از ۱ موز متوسط است. بر اساس پژوهش‌ها، رژیم‌های غذایی سرشار از پتاسیم می‌توانند با کاهش فشارخون به سلامت قلب کمک و حتی از سکته پیشگیری کنند. استفاده از آب نارگیل همراه با سایر غذاهای سرشار از پتاسیم برای سلامت قلب بسیار مفید است.

تعادل الکترولیت‌ها و ریکاوری بهتر بعد از ورزش

بعضی از طرف‌داران آب میوه نارگیل آن را نوعی نوشیدنی ورزشی می‌دانند. الکترولیت‌ها (سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم) و کربوهیدرات‌های این نوشیدنی سبب بهبود عملکرد ماهیچه‌ها می‌شوند، درحالی‌که کالری آن کمتر از نوشیدنی‌های ورزشی معمولی و فاقد گلوتن است.

اگر به‌شدت ورزش کرده‌اید (به‌ویژه در ماه‌های تابستان)، آب نارگیل می‌تواند بسیار مفید باشد. الکترولیت‌های موجود در این نوشیدنی به تنظیم تعادل مایعات و پیشگیری از کم آبی بدن کمک می‌کنند. البته باید پس از ورزش، کربوهیدرات و پروتئین کافی نیز به بدنتان برسانید.

خواص آب نارگیل برای درمان جوش صورت

این نوشیدنی خواص ضدباکتریایی دارد، چون حاوی لوریک اسید است. این خاصیت آب نارگیل ممکن است به درمان آکنه کمک کند. نشان داده شده که لوریک اسید با باکتری‌‌هایی که منجر به جوش‌های التهابی می‌شوند مبارزه می‌کند. اگر دچار جوش هستید، حتما این نوشیدنی را مصرف کنید.

کاهش آسیب شبکیه دیابتی (Diabetic Retinal Damage)

در آزمایشی روی موش‌ها، آسیب شبکیه ناشی از دیابت در موش‌هایی که به آنها این نوشیدنی داده شده بود، کاهش یافت. البته برای مشاهده همین تأثیر روی انسان‌ها به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

پیشگیری از سنگ کلیه

تحقیقی کوچکی حاکی از آن بود که این نوشیدنی به دفع پتاسیم، کلرید و سیترات کمک می‌کند و خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد.

فواید آب نارگیل برای پوست صورت

آبرسانی نامناسب می‌تواند به خشک و خشن‌شدن پوست و حتی پوسته‌پوسته‌شدن آن منجر شود. نوشیدن این نوشیدنی در آبرسانی بدن نقش دارد و آبرسانی مناسب نیز گردش خون و درخشندگی پوست را افزایش می‌دهد. بعضی از انواع آن با ویتامین C غنی شده‌اند که خواص آنتی‌اکسیدانی فراوانی دارد و به‌طور طبیعی سنتز کلاژن را تحریک می‌کند. سنتز کلاژن موجب سفت‌شدن و جوان‌ماندن پوست می‌شود.

تسکین درد و بیماری

یکی از خاصیت های جالب این نوشیدنی و شیر نارگیل، تسکین درد و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله گلودرد، زخم معده و … است.

آب نارگیل

کاهش مصرف قند افزوده

این نوشیدنی برخلاف نوشیدنی‌هایی مانند آبمیوه‌های شیرین و نوشابه‌های گازدار، قند افزوده کمی دارد یا فاقد قند افزوده است (البته انواع طعم‌دارنشده آن). این ویژگی آن را به انتخابی عالی برای بیماران دیابتی یا افرادی تبدیل می‌کند که دنبال کاهش مصرف قند افزوده هستند.

آبرسانی به بدن در زمان بیماری

اسهال و استفراغ موجب می‌شوند که بدن مقدار زیادی آب از دست بدهد.این نوشیدنی به آبرسانی بدن کمک می‌کند و بهتر از آب معمولی الکترولیت‌های بدن را متعادل می‌کند. بعضی از برندها با ویتامین D و C غنی شده‌اند که برای عملکرد بهتر سیستم ایمنی هم مفیدند.

خواص آب نارگیل در بارداری

عطش و دهیدراته شدن بدن در دوران بارداری یک مشکل شایع در بین خانم‌ها است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند در این دوران مایعات فراوان بنوشید تا سیستم گوارشی شما بهتر کار کند. استفاده از آب‌میوه‌های طبیعی و بدون مواد نگه‌دارنده بهترین انتخاب است.

به خانم‌های باردار پیشنهاد می‌کنیم از خواص این نوشیدنی برای بارداری غافل نشوند. پتاسیم موجود در آن به تنظیم فشار خون، محافظت از قلب و پیشگیری از زایمان زودرس کمک می‌کند.

قند موجود در این نوشیدنی نسبتا کم است و ویتامین سی موجود در آن سیستم ایمنی مادر را تقویت می‌کند. آب نارگیل بهترین جایگزین برای نوشیدنی‌های حاوی کافئین است و از سوزش معده در دوران بارداری جلوگیری می‌کند.

این نوشیدنی یک نوشیدنی ایزوتونیک و سرشار از الکترولیت است که سطح انرژی بدن و سوخت‌وساز را بالا می‌برد و باعث بهبود عملکرد غده تیروئید در دوران بارداری می‌شود.

خواص آب نارگیل برای لاغری

برای داشتن تناسب اندام شما فقط به دو چیز نیاز دارید؛ تغذیه سالم و تحرک کافی. پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه به‌دنبال خوراکی‌های معجزه‌آسا باشید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت داشتن بیماری زمینه‌ای، آن را درمان کنید.

در مرحله بعد یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و پروتئین به شما کمک زیادی می‌کند. آب نارگیل سرشار از چربی‌های سالم و پروتئین است. فیبر موجود در آن اشتهای شما را کم می‌کند و از خوردن غذاهای ناسالم شما را دور نگه می‌دارد.

توصیه می‌شود این نوشیدنی را صبح ناشتا بنوشید تا اشتهای شما در طول روز کنترل شود. البته نوشیدن آن در طول روز، قبل از وعده غذایی یا آخر شب هم مفید است.

تحقیقات نشان می‌دهد، نوشیدن روزانه دو لیوان آب نارگیل باعث افزایش سوخت‌ساز بدن، کاهش اشتها و تامین آب بدن می‌شود. این نوشیدنی سالم در کنار تحرک کافی ممکن است باعث کاهش وزن شود، اما به‌تنهایی معجزه نمی‌کند.

از دیگر خواص این نوشیدنی برای ورزشکاران این است که باعث حفظ عضلات آنها می‌شود، بنابراین نوشیدنی مناسبی بعد از ورزش سنگین است.

خواص آب نارگیل برای صورت

نوشیدن این نوشیدنی باعث آب‌رسانی به بدن می‌شود و به شادابی و طراوت پوست صورت کمک می‌کند. ویتامین ب موجود در آب نارگیل، به ترمیم پوست و از بین بردن جای زخم یا جوش کمک می‌کند.

پتاسیم موجود در این نوشیدنی باعث افزایش گردش خون می‌شود و خون‌رسانی به پوست را افزایش می‌دهد، بنابراین پوست شما کلاژن‌سازی بهتری خواهد داشت. آب نارگیل ویتامین سی بالایی دارد که از بروز جوش و آکنه بر روی پوست صورت پیشگیری می‌کند.

رطوبت‌رسانی و ایجاد نرمی و لطافت از مهمترین خواص این نوشیدنی برای مو سر است. شما می‌توانید موی سر خود را با آب نارگیل بشویید تا موهای براق و درخشان داشته باشید.

شما همچنین می‌توانید آب نارگیل را با مقدار کمی ماست ترکیب کنید و آن را به‌عنوان ماسک صورت یا مو استفاده کنید. این ماسک از ایجاد چین‌وچروک زودرس پیشگیری می‌کند و موهای شما را صاف و نرم می‌کند.

مضرات آب نارگیل

شاید از خودتان بپرسید که آیا نوشیدن روزانه این نوشیدنی مفید است یا نه. در کل مصرف آب نارگیل برای بیشتر مردم بی‌خطر است، ولی استثناهایی نیز وجود دارد. مثلا گرچه پتاسیم از مواد معدنی ضروری است، مصرف بیش از حد آن می‌تواند منجر به هایپرکالمی (hyperkalemia) شود. هایپرکالمی به‌معنی افزایش بیش از حد پتاسیم خون است. آب نارگیل پتاسیم زیادی دارد و نوشیدن مقادیر زیاد آن می‌تواند موجب این مشکل شود. بنابراین باید از مصرف منظم یا بیش از حد این نوشیدنی پرهیز کنید. کسانی که مبتلا به بیماری مزمن کلیوی هستند یا از داروهایی مانند مهارکننده‌های ACE استفاده می‌کنند نیز باید احتیاط کنند.

این نوشیدنی سرشار از فودمپ‌هاست. فودمپ‌ها (FODMAPs) گروهی از کربوهیدرات‌ها هستند که می‌توانند موجب بروز مشکلات گوارشی در بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر (IBS) شوند یا علائم بیماری آنها را بدتر کنند. کسانی که رژیم غذایی با فودمپ محدود دارند، در صورتی که مصرف این نوشیدنی موجب بروز علائمی در آنها می‌شود، باید مصرف آن را محدود کنند یا از مصرف آن بپرهیزند.

چه مقدار آب نارگیل در طول روز بخوریم؟

این نوشیدنی پتاسیم زیادی دارد و زیاده‌روی در مصرف آن منجر به هیپوکالمی یا بالا رفتن سطح پتاسیم خون می‌شود؛ به همین دلیل باید حواستان به میزان آب نارگیلی باشد که در طول روز می‌خورید. یک مطالعه نشان داد که بالا رفتن سطح پتاسیم خون منجر به ضربان قلب نامنظم و بیهوشی موقت می‌شود. ۲۲۶ گرم آب نارگیل حاوی تقریبا ۶۰۰ میلی‌گرم پتاسیم است‌. میزان توصیه شده برای مصرف پتاسیم ۲۶۰۰ تا ۳۴۰۰ میلی‌گرم در روز است.

یک عدد نارگیل تقریبا ۲۰۶ گرم آب دارد. این یعنی با مصرف این میزان این نوشیدنی حدود ۵۱۵ تا ۶۰۰ میلی‌گرم پتاسیم دریافت می‌کنید. اگر به بیماری کلیوی مزمن یا دیابت مبتلا هستید، باید در مصرف آب نارگیل احتیاط کنید. بعد از مشورت با پزشک، هر دو روز یک بار آب یک عدد نارگیل را بنوشید. در مورد میزان توصیه شده برای مصرف این نوشیدنی اطلاعات دقیقی وجود ندارد، با این حال نباید آب بیشتر از یک عدد نارگیل را در طول روز مصرف کنید.

آب نارگیل

روش درست ذخیره‌سازی و نگهداری

اگر این نوشیدنی را مستقیما از میوه به دست آورده‌اید، باید بلافاصله آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید. اگر از محصولات این نوشیدنی استفاده می‌کنید نیز معمولا باید آنها را در یخچال نگهداری کنید. نگهداری این نوشیدنی در هوای خنک موجب می‌شود که ۲۴ تا ۴۸ ساعت تازه بماند.

بعضی از برندها از فرایند پاستوریزه‌سازی استفاده می‌کنند تا زمان نگهداری محصول را افزایش دهند. در این صورت نباید پس از خرید محصول آن را در یخچال قرار دهید، زیرا تا زمانی که بسته‌بندی آن باز نشده باشد تا ۱۲ ماه تازه می‌ماند.

سخن پایانی

این نوشیدنی یک آبمیوه سالم و طبیعی است که بدون هیچ زحمتی می‌توانید آن را تهیه کنید. یک نارگیل رسیده انتخاب کنید، آن را بشکافید و آب نارگیل را برای حفظ سلامت بدن، تامین آب مورد نیاز و کمک به کاهش وزن بنوشید.

این نوشیدنی سرشار از آهن، فیبر، کلسیم و پروتئین است و برای کودکان و نوزادان هم توصیه می‌شود. توجه داشته باشید که زیاده‌روی در مصرف این نوشیدنی هم درست مثل هر خوراکی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد.