کتلت مرغ و گوشت یکی از غذاهای خوشمزه می باشد. کتلت مرغ و گوشت طرفداران زیادی دارد. کتلت مرغ و گوشت با رسپی های متنوعی تهیه می شود.

مواد لازم برای ۴ نفر
گوشت چرخ کرده ۲۰۰ گرم
سینه مرغ ۳۰۰ گرم
دنبه گوسفندی ۵۰ گرم
پیاز ۲ عدد
سیب زمینی ۱ عدد
تخم مرغ ۱ عدد
آرد نخودچی ۱ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
زردچوبه و روغن به مقدار کافی

طرز تهیه کتلت مرغ و گوشت

کتلت مرغ و گوشت

مرحله اول

برای تهیه کتلت مرغ و گوشت مجلسی در ابتدای کار سینه مرغ و دنبه گوسفندی را چرخ می کنیم، سپس به همراه گوشت چرخ کرده درون یک کاسه می ریزیم و کمی مخلوط می کنیم تا مواد با هم ترکیب شوند.

مرحله دوم تهیه کتلت مرغ و گوشت

در این مرحله پیازها را با رنده متوسط رنده می کنیم، سپس آب اضافی شان را می گیریم. در ادامه سیب زمینی را به همین صورت رنده کرده و آب اضافی اش را می گیریم، سپس به همراه پیاز به کاسه می افزاییم.

کتلت مرغ و گوشت

مرحله سوم

حالا تخم مرغ و آرد نخودچی را به همراه مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به کاسه اضافه کرده و مواد را به مدت ۷ دقیقه با دست ورز می دهیم تا کاملا منسجم و چسبناک شود، سپس روی کاسه را با سلفون پوشانده و در یخچال قرار می دهیم. همچنین اگر علاقه دارید می توانید مقاله 23 روش از بین بردن بوی زهم مرغ از غذا و یخچال را مشاهده نمایید.

مرحله چهارم

پس از گذشت یک ساعت کاسه را از یخچال خارج می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه می کنیم. در ادامه کمی صبر می کنیم تا روغن به خوبی داغ شود.

مرحله پنجم تهیه کتلت مرغ و گوشت

حالا به اندازه یک گردو از مواد بر می داریم و آنرا به صورت گرد شکل می دهیم، سپس با کف دست آنرا فشار می دهیم و درون روغن داغ می اندازیم تا سرخ شود. هر سمت کتلت را باید حدودا ۵ دقیقه سرخ کنیم.

مرحله ششم

پس از اینکه یک سمت کتلت سرخ شد، آنرا بر می گردانیم تا سمت دیگرش نیز سرخ شود. تمام مایه کتلت را به همین صورت سرخ می کنیم، سپس درون ظرف مورد نظرمان می چینیم و به همراه مخلفات دلخواه سرو می کنیم.

کتلت مرغ و گوشت

طرز تهیه کتلت مرغ سوخاری

مرحله اول

برای تهیه کتلت مرغ به صورت سوخاری علاوه بر مواد لازم موجود در لیست بالا به یک لیوان آرد سفید، یک لیوان پودر سوخاری و ۲ عدد تخم مرغ نیاز داریم. ابتدا آرد سفید و آرد سخاری را داخل دو کاسه جداگانه جلوی دستمان قرار می دهیم.

مرحله دوم

در این مرحله تخم مرغ ها را می شکنیم و داخل یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس با چنگال آنها را مخلوط می کنیم تا از حالت لختگی خارج شوند. در صورت تمایل می توانیم مقداری ادویه دلخواه به پودر سوخاری اضافه کنیم.

کتلت مرغ و گوشت

مرحله سوم

حالا کتلت ها را پس از اینکه با دست شکل دادیم درون آرد سفید می زنیم، سپس درون تخم مرغ همزده می زنیم و در پایان در پودر سوخاری می غلطانیم و داخل روغن داغ می اندازیم تا به طور کامل سرخ شوند.

مرحله چهارم

نکته دیگر در مورد سرخ کردن کتلت مرغ سوخاری این است که باید روغن زیادی داخل تابه بریزیم تا کتلت ها هنگام سرخ شدن در روغن شناور باشند. بعد از سرخ کردن هم با دستمال حوله ای روغن اضافی کتلت ها را بگیریم.