پنیر پیتزا یکی از فرآورده های لبنی می باشد. پنیر پیتزا معمولا در انواع غذاها استفاده می شود. پنیر پیتزا طرفداران زیادی دارد.

مواد لازم برای پنیر پیتزا
شیر محلی ۲ کیلوگرم
سرکه سفید ½ لیوان
نمک ۳ قاشق غذاخوری

طرز تهیه پنیر پیتزا

پنیر پیتزا

مرحله اول

برای تهیه پنیر پیتزا به روش خانگی در ابتدای کار شیر محلی را درون یک قابلمه مناسب ریخته و روی حرارت می گذاریم، سپس اجازه می دهیم شیر به گرمای ۴۵ درجه برسد. برای تست این گرما انگشت را درون شیر نگه می داریم.

مرحله دوم تهیه پنیر پیتزا

زمانی که بدون سوختن انگشت، گرمای شیر را احساس کردیم بلافاصله قابلمه را از روی حرارت کنار می گذاریم، سپس سرکه سفید را به صورت پخش درون قابلمه ریخته و با کمک کفگیر کمی مخلوط می کنیم و درب آنرا می بندیم.

پنیر پیتزا

مرحله سوم

حالا اجازه می دهیم شیر به مدت ۱۰ دقیقه استراحت کند تا حالت بریده بریده پیدا کند. پس از گذشت این زمان با کمک کفگیر قسمت های دَلَمه شده شیر را از آن جدا کرده و درون آبکش قرار می دهیم تا شیر اضافه خارج شود.

مرحله چهارم

حالا پنیر را با دست به خوبی جمع کرده و به صورت گلوله فرم می دهیم، سپس چندین بار محکم فشار می دهیم تا شیر اضافی از آن خارج شود. در ادامه مجددا قابلمه حاوی شیر را روی حرارت گذاشته تا به گرمای ۷۰ درجه برسد.

پنیر پیتزا

مرحله پنجم

در این مرحله اجازه می دهیم شیر کاملا داغ شود اما به نقطه جوش نرسد، سپس نمک را به قابلمه اضافه کرده و مخلوط می کنیم. در ادامه پنیر را درون کفگیر گذاشته و با کمک آن به مدت ۱ دقیقه درون شیر داغ قرار می دهیم.

مرحله ششم تهیه پنیر پیتزا

پس از گذشت این زمان پنیر را مجددا درون آبکش گذاشته و با دست چندین مرتبه فشار می دهیم تا شیر اضافی خارج شود. در ادامه این کار را ۳ تا ۴ مرتبه تکرار می کنیم، تکرار این مرحله برای کشسانی پنیر انجام می شود.

پنیر پیتزا

مرحله هفتم

پس از آخرین مرحله پنیر را به‌ خوبی فشار می دهیم، سپس درون یک کاسه حاوی آب یخ به مدت ۱۰ دقیقه قرار می دهیم تا پنیر منسجم شود. پس از گذشت این زمان پنیر را از کاسه خارج کرده و با دست فشار می دهیم تا آب اضافی خارج شود. همچنین اگر علاقه دارید می توانید مقاله رفع بوی بد یخچال ؛ اینجوری یخچالت هیچ وقت بوی بد نمیگیره را مشاهده نمایید.

مرحله هشتم تهیه پنیر پیتزا

حالا پنیر را درون نایلون گذاشته و به مدت ۳ ساعت درون فریزر قرار می دهیم تا پنیر کاملا منجمد شود. پس از گذشت این زمان پنیر را از فریزر خارج کرده و با دندانه های درشت رنده، رنده می کنیم. نوش جان. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله نکته های مهم در نگهداری از پنیر را مشاهده نمایید.