شیرینی قندی یکی از شیرینی های خوشمزه می باشد. شیرینی قندی طرفداران زیادی دارد. در ادامه قصد آموزش تهیه شیرینی قندی را خواهیم داشت.

مواد لازم شیرینی قندی بدون فر
آرد قنادی ۱٫۵ پیمانه
روغن جامد ½ پیمانه
پودر قند ⅔ پیمانه
پودر هل ۱ قاشق مرباخوری
بکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری
پودر کاکائو ۲ قاشق مرباخوری
زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری
کنجد یا خرفه برای تزیین

طرز تهیه شیرینی قندی بدون فر

شیرینی قندی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی قندی بدون فر در ابتدای کار شعله پخش کن روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس درب یک تابه مناسب را با دم کنی می پوشانیم و روی شعله پخش کن قرار می دهیم تا به خوبی گرم شود.

مرحله دوم تهیه شیرینی قندی

در این مرحله روغن جامد را به همراه پودر قند و پودر هل درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس با دور تند همزن به مدت ۳ تا ۵ دقیقه مواد را مخلوط می کنیم تا بافت مواد پوک و رنگ آن روشن شود.

شیرینی قندی

مرحله سوم

حالا آرد را الک می کنیم و با بکینگ پودر ترکیب می کنیم، سپس در دو مرحله به مواد داخل کاسه اضافه می کنیم و با نوک انگشت به آرامی مواد را مخلوط می کنیم تا خمیری نرم و لطیف درون کاسه شکل بگیرد.

مرحله چهارم

توجه داشته باشید که خمیر را نباید ورز دهیم، چون به روغن می افتد و در نتیجه خشک می شود. در ادامه خمیر را به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم، به یکی پودر کاکائو و به دیگر زعفران دم کرده اضافه می کنیم.

شیرینی قندی

مرحله پنجم تهیه شیرینی قندی

حالا خمیرها را با نوک انگشت ورز می دهیم تا به صورت یکدست رنگی شوند. در ادامه کف تابه یک کاغذ روغنی قرار می دهیم، سپس به اندازه یک گردو از خمیر بر داشته و آنرا به صورت گرد شکل می دهیم.

مرحله ششم

خمیرها را پس از شکل دادن درون تابه می چینیم و مقداری کنجد یا تخم خرفه روی آنها می پاشیم. در ادامه درب تابه را با دم کنی می پوشانیم و اجازه می دهیم شیرینی ها به مدت ۲۰ دقیقه بپزند تا اطرافشان کمی طلایی شود.

شیرینی قندی

مرحله هفتم

پس از اینکه اطراف شیرینی ها رنگ گرفت، زیر تابه را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم شیرینی ها از حرارت بیفتند. در نهایت شیرینی ها را از کاغذ روغنی جدا کرده و درون ظرف مورد نظرمان می چینیم. نوش جان

نکات کلیدی تهیه شیرینی قندی

  1. با توجه به دمای مختلف فر حتما شیرینی را چک کنید تا سفت نشود.
  2. نیازی به ورز دادن زیاد خمیر نیست سعی کنید از نوک انگشت خمیر را ورز دهید.
  3. حتما شیرینی را بگذارید تا سرد شود بعد جدا کنید زیرا به دلیل نرمی آن ممکن است از هم بپاشد.
  4. به دلخواه می توانید مقداری از خمیر را زعفران دم کرده غلیظ بزنید.