آدانا کباب یکی از غذاهای خوشمزه و معروف کشور ترکیه می باشد. آدانا کباب طرفداران زیادی دارد. آدانا کباب با رسپی های متنوعی تهیه می شود.

مواد لازم برای ۴-۶ نفر
مخلوط گوشت گوساله و گوسفند ۱ کیلوگرم
پیاز ۲ عدد متوسط + ۱ عدد بزرگ
فلفل دلمه ای قرمز ۳ عدد کوچک
جعفری تازه ۳ قاشق غذاخوری
گوجه فرنگی ۳ عدد
سماق ۱ قاشق غذاخوری
آب لیمو ترش تازه ۲ قاشق غذاخوری
روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

طرز تهیه آدانا کباب

آدانا کباب

مرحله اول

برای تهیه آدانا کباب خوشمزه در ابتدای کار گوشت گوساله و گوسفند را به تکه های کوچک تر تقسیم کرده و درون یک کاسه مناسب ۲ مرتبه چرخ می کنیم. حالا پیاز بزرگ را با دندانه های ریز رنده، رنده می کنیم.

مرحله دوم تهیه آدانا کباب

در این مرحله پیاز را از صافی رد کرده تا آب اضافی اش خارج شود، سپس به کاسه حاوی گوشت می افزاییم. در ادامه فلفل دلمه ای ها را شسته و به صورت نگینی خیلی ریز خرد می کنیم و به کاسه می افزاییم.

آدانا کباب

مرحله سوم

در این مرحله مقداری نمک و فلفل سیاه به کاسه افزوده و به مدت ۵ دقیقه به خوبی ورز می دهیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. توجه داشته باشید می تواند از دنبه گوسفندی نیز به گوشت چرخ کرده بیفزایید تا کباب چرب‌تری داشته باشید.

مرحله چهارم

حالا روی کاسه را با سلفون پوشانده و اجازه می دهیم مواد به مدت ۱ ساعت درون یخچال استراحت کنند تا مزه ها با هم ترکیب شوند. در ادامه به سراغ درست کردن سالاد مخصوص آدانا کباب می رویم.

آدانا کباب

مرحله پنجم تهیه آدانا کباب

برای این منظور پیازهای باقی مانده را به صورت خلالی نازک خرد کرده و درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس گوجه فرنگی ها را به خوبی می شوییم و بدون جدا کردن پوست آن به صورت نگینی ریز خرد می کنیم.

مرحله ششم

حالا جعفری تازه را شسته و به صورت ریز خرد می کنیم، سپس به کاسه افزوده و مخلوط می کنیم. در ادامه آب لیمو ترش تازه را به همراه روغن زیتون، سماق و مقداری نمک و فلفل سیاه به کاسه افزوده و به خوبی ترکیب می کنیم.

آدانا کباب

مرحله هفتم

در ادامه روی کاسه حاوی سالاد را با سلفون پوشانده و اجازه می دهیم مزه ها ترکیب شوند، سپس کاسه حاوی مواد گوشتی را از یخچال خارج می کنیم. حالا یک تابه مناسب روی حرارت گذاشته و مقداری روغن مایع به آن می افزاییم.

مرحله هشتم تهیه آدانا کباب

در این مرحله اجازه می دهیم روغن به خوبی گرم شود، سپس به اندازه یک نارنگی از مواد گوشتی جدا کرده و به صورت سوسیس به سیخ چوبی می کشیم و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا مواد گوشتی تمام شود.

مرحله نهم

حالا سیخ ها را درون تابه گذاشته و گوشت ها را کاملا سرخ می کنیم. زمانی که کباب ها کاملا سرخ شدند، آنها را از تابه خارج کرده و روی دستمال مخصوص روغن گیری قرار می دهیم تا روغن اضافی آنها جذب دستمال شود.

آدانا کباب

مرحله دهم

در ادامه کباب ها را از سیخ جدا کرده و درون ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم، سپس با گوجه فرنگی و فلفل کبابی تزیین می کنیم. در نهایت آدانا کباب را به همراه نان تازه و سالاد مخصوص آن سرو می کنیم. نوش جان.

نکات مهم و ترفندها در تهیه آدانا کباب

  • برای تهیه این کباب بهتر است گوشت را کاملاً ساطوری کنید. گوشت باید بسیار ریز خرد شود چرا که در غیر اینصورت هم طعم خوبی نخواهد داشت و هم این که ممکن است بطور کامل پخته نشود.
  • آب پیاز و آب فلفل حتما گرفته شود.
  • مایه گوشت حداقل دو ساعت در یخچال نگهداری شود تا کمی سفت تر شده و بهتر روی سیخ های کباب بماند.
  • برای اینکه کباب طعم بهتری داشته باشد حتما کمی دنبه چرخ شده به مایه گوشتی خود اضافه کنید.​