تمیز کردن فرش یکی از مشکلاتی است که هنگام شب عید به سراغ افراد می آید. تمیز بودن فرش نقش مهمی در زیبایی و سلامتی خانه شما دارد.

تمیز کردن فرش

تمیز کردن فرش در منزل

شستن فرش در منزل , شستشوی فرش در منزل نیازمند فضای مناسب است تا بتوانید به راحتی آن را بشویید. اگر فرش خانه شما بیشتر از ۶ متر است، به علت تبعیت از فرهنگ آپارتمان نشینی بهتر است آن را به شرکت های متخصص قالیشویی بدهید. ولی چنانچه ابعاد کمتری دارند با رعایت مصرف بهینه آب می توانید آن را در خانه بشویید. قبل از شستشوی فرش بهتر است گرد و غبار آن را از بین ببرید. شما می توانید با تکاندن فرش گرد و غبار آن را خارج کنید و با جاروی دستی آن را تمیز کنید. مراقب باشد که ضربه شدید تار و پود فرش شما را دچار آسیب نکند. چه فرش شما دستبافت باشد و چه ماشینی رنگ دادن آسیب جدی به آن می زند. برای اینکه بدانید این اتفاق می افتد یا نه، یک پارچه یا دستمال سفید مرطوب را روی سطح فرش بکشید. اگر پارچه مرطوب رنگ گرفت، بهتر است فرش را به شرکت های قالیشویی بسپارید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله فرش گل برجسته بخریم یا ساده؟ را مشاهده نمایید.

تمیز کردن فرش‌ با استفاده از جاروبرقی

همه اسباب بازی‌ها؛ کاغذ‌ها و هر شئی که ممکن است در اثر مکش وارد جاروبرقی شود را از سطح جمع آوری کنید. 
 • دقت کنید که هیچ شئ کوچکی از جمله سکه که ممکن است جاروبرقی را خراب کند در سطح اتاق نباشد.

 • به یاد داشته باشید که زیر مبل‌ها را نیز حتما نگاه کنید.

 • استفاده از سری مخصوص جاروبرقی برای دسترسی به نواحی سخت و دور از دسترس

  معمولا گوشه‌های فرش و حواشی دیوارها گرد و غبار بسیاری جمع می‌شود که اول باید آن‌ها را از بین ببرید.
  • اگر مبلمان منزل قابل جابجایی نیست از سری مخصوص جاروبرقی برای تمیز کردن نواحی دور از دسترس استفاده نمایید.

  جاروبرقی کشیدن هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی

  جاروبرقی را در ابتدا به سمت جلو سپس از همان مسیر به سمت عقب و بعد از آن به سمت چپ و راست حرکت دهید. این کار باعث می‌شود همه گرد و غبار و آلودگی که در نواحی مختلف پرز‌های خالی قرار گرفته‌اند به خوبی تمیز شوند.
  • این روش مخصوصا برای افرادی که حیوان خانگی دارند بسیار مفید است؛ چرا که هیچ گونه شوره سر و مویی از آن بر روی فرش باقی نمی‌ماند.

  تمیز کردن فرش

  جاروبرقی کردن با یک روال منظم

  دفعات و روند منظم جاروبرقی کشیدن منزل به فاکتورهایی بستگی دارد. هر فرد باید حداقل هفته‌ای یک بار منزل خود را جارو برقی بکشد. اما اگر افراد حیوان خانگی داشته باشند میزان انجام این کار بسته به تعداد و نوع حیوان متفاوت است. برای مثال یک زن و شوهر با دو گربه باید هفته‌ای سه بار جاروبرقی بکشند و یا یک نفر با یک سگ باید هفته‌ای چهار بار منزل خود را جاروبرقی کند. همانطور که گفته شد جاروبرقی کشیدن بر روی فرش به منظور از بین بردن شوره و موی ریخته شده از حیوان می‌باشد و هر چه حیوان بزرگتر باشد شدت آلوده کنندگی آن بیشتر می‌شود.
   • این تست را به این خاطر باید انجام دهید که ممکن است برخی شوینده‌ها قوی باشند و رنگ فرش را از بین ببرند یا به فرش آسیب برسانند.

   اجتناب از فشار و مالش بیش از حد ناحیه‌ای که لکه قرار دارد

   از یک پارچه‌ی سفید و میزان لازم از ماده‌ی شوینده‌ی فرش استفاده کنید.
   • توجه داشته باشید که اگر صابون در میان الیاف فرش باقی بماند گرد و غبار را به خود جذب می‌کند و لکه‌ای بزرگتر از لکه‌ی اولیه به وجود می‌آید.

   • از فشار سخت و مالش دادن بیش از حد ناحیه لکه‌دار اجتناب کنید. فشار بیش از حد و مالش باعث آسیب رسیدن به الیاف فرش می‌شود.اگر با وجود رعایت قوانین بالا باز هم مو و یا شوره بر روی فرش مشاهده کردید تعداد دفعات جاروبرقی کشیدن را بیشتر کنید.

     لکه زدایی از فرش

   شستن فرش

   از یک پارچه‌ی سفید و جدید برای تمیز کردن صابون باقی مانده میان الیاف استفاده کنید و با آب و پارچه خوب ناحیه را تمیز کنید.
   • اگر به سرعت ناحیه را خشک کنید؛ گرد و غبار جذب آن نمی‌شود و لکه بزرگتر نخواهد شد. به این منظور یا فرش را به یک متخصص خشک کننده فرش بسپارید و یا اینکه روشی برای سریع خشک کردن فرش بیابید.

   تمیز کردن فرش

   استفاده از یک پارچه‌ی سفید و تمیز

   از یک پارچه‌ی سفید و تمیز برای برطرف کردن لکه‌ی روی فرش استفاده کنید. از یک حوله‌ی کاغذی نیز می‌توانید برای این کار استفاده نمایید. توجه داشته باشید که پارچه سفید باشد و دارای رنگ و طرح نباشد؛ چرا که ممکن است رنگ آن به قالی منتقل شود. 
   • مطمئن شوید که لکه‌ی روی فرش خشک است. یک پارچه‌ی سفید اضافی نیز هنگام تمیز کردن لکه داشته باشید که در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

   • به هیچ عنوان از برس برای از بین بردن لکه استفاده نکنید زیرا ممکن است به الیاف فرش آسیب برسد.

   • اگر شما فقط لکه را از روی فرش تمیز کنید و کل فرش را شستشو ندهید؛ این کار باعث سالم و محفوظ ماندن فرش شما می‌شود.

   انتخاب یک پاک کننده‌ی فرش مناسب برای تمیز کردن فرش

   شوینده‌های تجاری متعددی برای تمیز کردن لکه از روی فرش در بازار وجود دارد. اما شما با توجه به لکه‌ی مورد نظر باید شوینده را انتخاب نمایید. اغلب افراد شوینده‌ی همه منظوره را انتخاب می‌کنند. اما بهتر است برچسب روی شوینده را بخوانید و یک شوینده مختص از بین بردن لکه‌ی مورد نظرتان را تهیه نمایید. لکه‌های خون نیازمند توجه ویژه‌تری می‌باشند.
   • اگر به یک لکه‌ی خون برخورد کردید آن را با آب سرد و پراکسید هیدروژن برطرف کنید. به هیچ عنوان از آب گرم برای برطرف کردن لکه‌ی خون استفاده نکنید؛ چرا که آب گرم لکه خون را تثبیت می‌کند. اگر لکه‌ی خون خشک شده بود؛ ابتدا آن را با پراکسید هیدروژن برطرف نموده و با استفاده از شوینده‌های آنزیم‌دار برطرف کنید.

   • برای برطرف کردن لکه‌ی حاصل از ادرار حیوانات خانگی باید از شوینده‌هایی آنزیم‌دار که مخصوص برطرف کردن این گونه لکه‌ها ساخته شده‌اند استفاده کنید. اگر به چنین شوینده‌ای دسترسی ندارید می‌توانید از محلول آمونیاک و آب گرم برای از بین بردن لکه استفاده کنید. برای برطرف نمودن مجموعه‌ای از لکه‌ها می‌توانید به میزان یک سوم سرکه را در آب گرم بریزید و از این محلول برای لکه زدایی استفاده کنید.

   تست کردن محصول شوینده بر روی ناحیه‌ای کوچک و کم‌رنگ از فرش

   حتما قبل از استفاده از شوینده آن را بر روی ناحیه‌ای از فرش که کمتر قابل مشاهده است تست کنید. معمولا پشت گنجه مکان خوبی برای انجام این آزمایش است.

   استفاده از شامپو فرش

   آماده کردن اتاق برای تمیز کاری

   تا جایی که امکان دارد وسایل را از اتاق خارج کنید. برای وسایل و مبلمان سنگین که جابجایی آن‌ها دشوار است می‌توانید از زیر پایه مبلی (شئی پلاستیکی برای محافظت از فرش که زیر پایه مبل قرار می دهند.) استفاده کنید. 
   • اگر آن را در اختیار ندارید می‌توانید فویل آلومینیوم و یا کاغذ مومی را به شکل مربع بچینید و زیر پایه‌های وسایل و مبلمان قرار دهید.

   • برای شستن فرش و استفاده از شامپو فرش‌؛ می‌توانید از بخارشوی استفاده کنید.

   تمیز کردن فرش

   آماده سازی فرش

   ابتدا کاملا فرش یا موکت را جاروبرقی بکشید. برای جاروبرقی کشیدن فرش و موکت دسته‌ی جاروبرقی را به سمت جلو و عقب و چپ و راست حرکت دهید. توجه کنید که همه جا را جارو کنید و هیچ گوشه‌ای از قلم نیفتد.
   • بیشتر لکه‌ها را می‌توانید با ماشین فرش شوی از بین ببرید ولی دقت کنید که لکه‌ها کاملا برطرف شوند و عمیق نگردند.

   خرید یا اجاره‌ی یک ماشین فرش شوی

   فروشگاه‌هایی هستند که شما می‌توانید از آن‌ها برای خرید و یا اجاره‌ی ماشین فرش شوی استفاده کنید. 
   • اگر شما ماشین فرش شوی را اجاره کرده‌اید و قبل از آن اتاق را آماده کرده‌اید؛ دیگر همه چیز آماده است و نیاز به پرداخت هزینه بیشتر نیست.

   • در حالت کلی ماشین شوینده‌ی فرش یک هسته‌ی مرکزی دارد که آب را گرم نگه میدارد. شما می‌توانید قبل از استفاده از دستگاه برچسب روی آن را بخوانید و یا از فردی که ماشین را از آن اجاره و یا خریداری کرده‌اید درباره‌ی نحوه استفاده از آن سوال کنید.

   برنامه و استراتژی خروج با دقت

   هیچ کس نباید از روی فرش رفت و آمد کند تا زمانیکه کاملا خشک شود. 
   • بنابراین برای خود یک راه در نظر بگیرید.

   با توجه به دستورالعمل استفاده‌ که بر روی بطری ماده شویده نوشته شده عمل نمایید

   دستورالعمل روی شامپو فرش یا ماده‌ی شوینده را قبل از استفاده بخوانید. در حالت معمول باید مقداری از شوینده را با آب مخلوط کرده و داخل دستگاه شوینده‌ی فرش بریزید.
   • زیاد از ماده‌ی شوینده استفاده نکنید و مقدار کمی از آن را داخل ماشین بریزید. استفاده بیش از حد از آن هم به فرش آسیب می‌رساند و هم به دستگاه شوینده. معمولا کمی کمتر از میزانی که روی دستگاه نوشته شده شوینده بریزید.

   تمیز کردن فرش

   کفش خود را دربیاورید

   فرش در حالت خیس به سرعت گرد و غبار را به خود جذب می‌کند. بنابراین اگر با کفش‌های کثیف بر روی آن بروید به کلی فرش‌ها را کثیف می‌کنید. توصیه ما این است که در حالی که جوراب به پا دارید روی فرش بروید و یا کیسه‌ی پلاستیکی به پا کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله 10نکته برای پوشیدن کفش ورزشی در استایل روزمره که باید بدانید را مشاهده نمایید.
   • به هیچ عنوان با پای برهنه بر روی فرش تازه شسته شده نروید.

   استخراج آب از فرش تا جایی که امکان دار

   معمولا ماشین‌های فرش شوی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که آب فرش را به داخل دستگاه مکش می‌کنند. به این منظور ماشین را به عقب و جلو حرکت دهید تا آب به خوبی از فرش خارج شود.
   • اگر قالی بیش از حد مرطوب بماند حالت بدی پیدا می‌کند.

   اجازه دهید تا فرش در معرض مستقیم هوا قرار گیرد و کاملا خشک شود

   در و پنجره‌ها را باز بگذارید و فرش را 24 ساعت در فضای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود و حالت بدی به خود نگیرد.
   • اگر پنجره در اتاق نیست می‌توانید تهویه را روشن کنید و آن را روی (72 – 78) درجه بگذارید و درب اتاق را باز بگذارید.

   • از هر گونه وسیله‌ی خشک کننده‌ از قبیل تهویه – پنکه – بلورس و … استفاده نمایید تا فرش با سرعت بیشتری خشک شود.

   • خشک شدن فرش ممکن است 6 تا 12 ساعت طول بکشد؛ در این دوره‌ی زمانی شما نباید روی فرش راه بروید و نباید مبل‌ها را وارد اتاق کنید.

   • وقتی که فرش کاملا خشک شد می‌توانید محافظ پلاستیکی زیر پایه‌ی مبل‌ها را بردارید.

   فرش را دو مرتبه شستشو دهید

   برای آنکه صابون و مواد شوینده در میان الیاف فرش باقی نماند و گرد و غبار جذب فرش نشود دو مرتبه فرش را بشوئید؛ به این صورت که بعد از اینکه یکبار فرش را شستید به میزان 50-50 آب و سرکه را با هم مخلوط کنید و یکبار دیگر فرش را با این محلول آبکشی کنید. این کار باعث می‌شود که همه مواد شوینده از فرش خارج شود.
   • فرش‌هایی که رفت و آمد روی آن‌ها بیشتر می‌باشد را باید زودتر بشویید. اما فرش‌هایی که زیاد مورد رفت و آمد و استفاده نیستند را حتی ممکن است تا 18 ماه نیاز نباشد که بشویید. فرش‌هایی که رنگ روشن دارند و به اصطلاح با یک نگاه کثیف می‌شوند را بیشتر و زود به زود بشویید.

   از آلوده شدن فرش جلوگیری کنید

   آلودگی را از فرش دور نگه دارید
   از مواد و ظروفی که درشان باز است بر روی فرش و یا اطراف اتاق که امکان ریختن آن‌ها روی فرش وجود دارد اجتناب کنید. از خوردن و آشامیدن در مناطقی که با فرش پوشیده شده‌اند تا حد امکان بپرهیزید.

   درآوردن کفش قبل از آمدن بر روی فرش

   در برخی از کشورها از جمله ژاپن و کانادا مرسوم است که قبل از رفتن بر روی فرش کفش‌های خود را درمی‌آورند. این کار خیلی در تمیز ماندن فرش موثر است. فقط کافیست کفش‌ها را در یک گوشه در خارج از فرش دربیاورید و سپس روی فرش قدم بزنید.

   آموزش دادن به حیوان خانگی

   بهتر است به حیوان خانگی خود آموزش دهید که روی فرش کارخرابی نکند و همچنین بهتر است که برای حیوان خانگی خود یک بستر مخصوص درست کنید تا آلودگی کمتری بر روی فرش ایجاد شود. تمیز کردن بستر حیوان خانگی بسیار ساده‌تر از تمیز کردن فرش است.
    
   احتمال هر گونه آلودگی را از بین ببرید

   تمیز کردن فرش

   نکات شستن فرش با دست

   ۱- استفاده از زمین سخت، سیمانی، موزاییک یا زمین شیب دار بهتر است.

   ۲- جریان آب باید به صورت دوش و با حرارت معمولی باشد. از آب گرم در شستشوی فرش دستباف یا ماشینی استفاده نمی شود.

   توضیح: فرش های ماشینی به علت داشتن مواد پلاستیکی در گره ها و تار و پود، پس از شستشو نرمی و لطافت خود را از دست می دهند. در فرش های دستبافت هم، که رنگ پس می دهد، آب گرم رنگ پس داده شده را در قسمت های روشن فرش تثبیت می کند که رنگبرداری آنها سخت و هزینه بردار است. فرش هایی هم که چله آنها از پشم و ابریشم یا گره های ابریشمی باشد، کیفیت شان پس از شستشو کاسته می شود.

   ۳- در شستشوی فرش از مواد قلیایی نباید استفاده شود.

   ۴- از شوینده های خنثی استفاده شود (مانند پودر دستی که باید قبل از استفاده در آب حل شود، شامپوی فرش، مایع ظرفشویی یا پودر صابون حل شده برای فرش هایی که چربی روی آنها ریخته شده است).

   ۵- فرش دستباف را از قبل خیس نکنید، به خصوص فرش هایی که رنگ پس می دهند. در این صورت قسمت های روشن فرش نیز رنگی می شود.
   ۶- فرشی را که رنگ پس می دهد، پس از شستشو با برس پلاستیکی و آبگیری، لوله نکنید و هرگز داخل لوله آب نگیرید.

   ۷- فرش شسته شده را کاملا آبگیری کرده با پارو و سپس با دستمال نخی یا حوله ای آب پرز آن را کاملا بگیرید و یک ساعت به همان حالت روی زمین بگذارید تا قسمت هایی که رنگ پس می دهد با قسمت های دیگر فرش تداخل پیدا نکند.

   ۸- وقتی فرش یک ساعت روی زمین به صورت پهن شده ماند، مابقی رطوبت خود را از دست می دهد و آماده پهن کردن می شود.

   ۹- فرش نیمه مرطوب از پشت، در سایه (نور غیر مستقیم خورشید) در معرض هوا آویخته شود.

   ۱۰- برای فرشهای ماشینی و دستبافت هم که رنگ پس نمی دهند، روش شستشو به همین صورت است. اگر هنگام پهن کردن فرش دوباره روی آن آب بگیرید، ریشه های آن حتما زرد خواهد شد.

   ۱۱- پس از خشک شدن فرش آن را با جاروی چوبی یا برس سر به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا تمام طرح های فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیبا و شکیل تر و تمیز دیده شود.

   (جارو برقی چون به صورت رفت و برگشت روی فرش کشیده می شود خواب فرش را به هم زده و از زیبایی آن می کاهد)