بورک تره فرنگی یکی از غذاهای خوشمزه و مجلسی کشور ترکیه می باشد. بورک تره فرنگی طرفداران زیادی دارد. بورک تره فرنگی یک نوع فینگر فود به حساب می آید.

مواد لازم برای ۴ نفر
خمیر یوفکا ۴ عدد
پنیر پیتزا به مقدار کافی
مواد لازم میانی
تره فرنگی ۸ عدد نازک
هویج ۲ عدد
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
روغن مایع و پولبیبر به مقدار کافی
مواد لازم برای سس
کره ۵۰ گرم
روغن مایع ۱۲۵ میلی لیتر
آب ۱ لیوان بزرگ
مواد لازم برای رومال
زرده تخم مرغ ۱ عدد
کنجد به مقدار کافی

طرز تهیه بورک تره فرنگی

بورک تره فرنگی

مرحله اول

برای تهیه بورک تره فرنگی خوشمزه در ابتدای کار تره فرنگی ها به خوبی شسته و درون آبکش قرار می دهیم تا آب اضافی شان کشیده شود، سپس آنها را به اندازه یک انگشت برش داده و به صورت رشته رشته خرد می کنیم.

مرحله دوم تهیه بورک تره فرنگی

در این مرحله هویج را شسته و پوست آنرا کاملا جدا می کنیم، سپس با دندانه های درشت رنده، رنده می کنیم. حالا یک تابه مناسب روی حرارت ملایم گذاشته و مقداری روغن مایع به آن می افزاییم تا کمی گرم شود.

بورک تره فرنگی

مرحله سوم

در ادامه تره فرنگی ها را درون تابه ریخته و کمی تفت می دهیم تا نرم شوند، سپس هویج را به تابه می افزاییم و به تفت دادن ادامه می دهیم تا هویج نیز نرم و سرخ شود. حالا مقداری نمک، فلفل سیاه و پولبیبر به تابه اضافه می کنیم.

مرحله چهارم تهیه بورک تره فرنگی

در این مرحله سبزیجات درون تابه را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه به خوبی تفت می دهیم تا بوی خامی ادویه ها از بین برود. پس از گذشت این زمان تابه را از روی حرارت کنار گذاشته و اجازه می دهیم مواد میانی خنک شوند.

مرحله پنجم

زمانی که مواد میانی کاملا خنک شد، مقداری پنیر پیتزا به تابه اضافه کرده و به خوبی مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب شوند. در ادامه به سراغ درست کردن سس می رویم، برای این منطور کره را به روش بنماری روی حرارت کتری ذوب می کنیم.

بورک تره فرنگی

مرحله ششم تهیه بورک تره فرنگی

در ادامه روغن مایع را به همراه آب به کاسه حاوی کره اضافه کرده و به خوبی مخلوط می کنیم. حالا یک ورقه خمیر یوفکا روی سطح کار گذاشته و تمام سطح آنرا به سس آغشته کرده و خمیر را از وسط تا می زنیم.

مرحله هفتم

در این مرحله روی خمیر را مجددا به مقداری سس آغشته کرده و خمیر را با عرض ۱۰ سانتی متر به صورت نواری برش می زنیم. حالا مقداری از مواد میانی انتهای خمیر ریخته و خمیر را به صورت سمبوسه جمع می کنیم. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله آموزش مرحله به مرحله تهیه سمبوسه را مشاهده نمایید.

مرحله هشتم

در ادامه روی خمیرها را با مقداری سس رومال کرده و درون سینی می چینیم، سپس به مدت ۳۰ دقیقه درون یخچال قرار می دهیم تا استراحت کنند. در این فاصله سینی فر را با مقداری روغن مایع چرب کرده و با کاغذ نسوز می پوشانیم.

مرحله نهم

۱۵ دقیقه قبل از اتمام استراحت بورک ها، فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم تا کاملا گرم شود. پس از گذشت این زمان بورک ها را درون سینی می چینیم و روی آنها را با زرده تخم مرغ رومال می کنیم.

بورک تره فرنگی

بورک غذای خوشمزه انگشتی ترک

بورک یک فینگر فود اشتها برانگیز یک پیش غذا و یا یک میان وعده ترکی است که بر حسب مواد میانی آن می شود در وعده ناهار وشام هم سرو کرد. بورک تنوع زیادی دارد یکی از غذاهای بسیار قدیمی و محبوب ترکیه ای میباشد که در ایران هم بسیار شناخته شده و پر طرفدار می باشد .توضیح کلی درباره این غذا اینست که با خمیر نازکی به نام یوفکا درست میشود، که در فر یا روغن بعد از اینکه با مواد دلخواه پر شد, حرارت می دهند. در حال حاضر دستور پخت بورک با تره فرنگی در بالا موجود است.

پیشینه بورک این غذای خوشمزه انگشتی برمی گردد به امپراطوری عثمانی و یکی از شناخته شده ترین غذاهای ترکیه است همانطور که می دانید آب و هوای .ترکیه موقعیت بسیار مساعدی برای کشاورزی و دامداری دارد تنوع غذایی این کشوربه همین شرایط خوب آب وهوا برمی گردد.