شب یلدا بلندترین شب سال می باشد که معمولا خانواده ها در آن شب به گرد هم می آیند. شب یلدا سنت های خاص خودش را دارد اعم از خوردن بعضی خوراکی ها مانند آجیل و انار و هندوانه، حافظ خوانی و فال حافظ شیرازی، و اهدا کادو به یکدیگر است.

شب یلدا

تاریخچه شب یلدا

شب یلدا که به شب چله هم معروف است از غروب آفتاب در اخرین روز پاییز شروع می‌شود و تا طلوع آفتاب در اولین روز زمستان ادامه دارد. این روز از گذشته‌های دور جشن گرفته می‌شد و افراد خانواده به عزیزان و تازه عروسان خود هدیه شب یلدا می‌دادند. در این شب شعر خوانی و قصه گویی رواج زیادی دارد و معمولا خانواده‌ها در این شب حافظ می‌خوانند. 

اگر بخواهیم به ریشه یابی کلمه یلدا بپردازیم میبینم که یلدا واژه‌ای سریانی است. معنای یلدا زایش و تولد است و به همین دلیل جشن گرفته می‌شود. زبان سریانی در میان مسیحیان رواج داشته است و ابوریحان بیرونی از شب یلدا با عنوان میلاد اکبر که اشاره به میلاد خورشید داشته است یاد کرده است. اینکه کلمه یلدا از کجا و چه زمانی وارد زبان فارسی شده است مشخص نیست. اما میراثی که با خود به همراه داشته است بسیار گران‌قدر و ارزشمند است.

کادو شب یلدا

هدیه شب یلدا از دیر باز جز سنن آن محسوب می شود. شاید در گذشته رسم نبوده است که همه افراد به هم کادو بدهند که البته هنوز هم در بسیاری از خانواده ها به همه افراد هدیه داده نمی شود. اما به چه کسانی باید حتما در شب یلدا کادو بدهیم؟

کادو برای شب یلدا

بله درست حدس زدید. عروس خانم ها جز افرادی هستند که حتما به مناسبت شب یلدا کادوهایی را از خانواده داماد دریافت می کنند. معمولا خانواده داماد کادوهای عروس خانم را در تم ویژه شب یلدا تزیین می کنند و به خانه اش می فرستند.

کادو دادن به هر بهانه ای امری هیجان انگیز و پسندیده است. وقتی که مردم مناسبتی در سال می یابند و یکدیگر را می بینند ترجیح می دهند، کادویی به عنوان یادگاری به هم اهدا کنند. توجه بزرگتر ها به افراد کوچک تر خانواده در این زمان بیشتر است و معمولا پدربزرگ ها و مادربزرگ ها برای فرزندان و نوه ها یادگاری هایی در نظر می گیرند.

همسر،دوستان،دخترها و پسرها به عشق خود و همکاران برای کادو دادن از این مناسبت استفاده می کنند. کادوهایی نیز به عنوان یادگاری یا تبلیغاتی در بین شرکت ها و سازمان ها به کارکنان اهدا می شود که با توجه به تناسب کادو با این شب خرید کادو یلدا انجام می شود.

هدیه‌‌های مناسبتی برای شب یلدا

شما می‌توانید برای افراد بزرگسال مانند مادربزرگان خانواده از تابلوهای پته دوزی قاب شده استفاده کنید. پته دوزی یک هنر دست قدیمی در بین ایرانیان است که می‌تواند خاطرات زیادی از دوران کودکی مادربزرگان را برایشان زنده کند. یادآوری این خاطرات زیبا باعث می‌شود که لبخند رضایتی بر لبان مادربزرگ‌های مهربان بنشیند و چه چیزی زیباتر از لبخند این عزیزان است. البته می‌توانید هدایای دیگری هم برای مادربزرگان تهیه کنید که می‌تواند شامل انواع لباس، روسری، عطر، کارت هدیه و حتی سبدهای گل شود. مطمئنا مادربزرگان از اینکه به یادشان بودید بسیار شاد می‌شوند.

برای هدیه دادن به سایر افراد خانواده مانند کودکان و خردسالان می‌توانید از اسباب بازی‌های متنوعی استفاده کنید و مطابق با سن کودک برایش اسباب بازی و عروسک‌های مناسبی خریداری کنید. همچنین کتاب‌های داستان و رنگ آمیزی نیز بسیار مناسب است. می‌توانید لباس برایش بخرید و یا یک تکه طلای کوچک خریداری کنید و بسیار هم ارزشمد خواهد بود. 

اما  اگر  می‌خواهید در یلدای امسال کمی متفاوت‌تر هدیه دهید  می‌توانید از انواع عروسک‌های دست ساز استفاده کنید که با الهام از زندگی روستایی ساخته شده‌اند. این عروسک‌ها در سایت با نام‌های بامزه‌ای اسم گذاری شده‌اند و می‌توانید ضمن هدیه دادن این عروسک‌ها نامشان را هم روی یک کارت هدیه بنویسید و همراه عروسک هدیه دهید. 

شب یلدا

ایده هدیه شب یلدا

برای انتخاب هدیه یلدا باید در نظر بگیرید هدیه‌تان بهتر است رنگ و نمادی از این مناسبتها به همراه داشته باشد رنگهای با محوریت قرمز و حتی سبز و نمادهایی مثل انار، هندوانه، فال حافظ و شاهنامه به خاص سازی هدیه‌تان متناسب با شب یلدا کمک شایانی می‌کند.

همچنین همخوانی هدیه‌تان با فرهنگ و آداب و سوم ایرانی بر تاثیرگذاری و جذابیت هدیه تان تاثیری شگرف برجای می‌گذارد.

با توجه به گستردگی و توع هدای جدا کردن چند قالب هدیه برای انتخاب کار آسانی نیست اما در این مقاله می‌کوشیم این نوع هدایا را در چند قالب‌بندی عمده‌تر دسته‌بندی کنیم. هدایایی که برای این شب انتخاب میکنید میتوانید در قالب‌های زیر باشد:

هدایای خوراکی

شب یلداست و خوردنی هایش! میوه‌هایی مثل انار و هندوانه و انواع آجیل و تنقلات مختلف مثل بادام، پسته، فندق، نخود و غیره جز جدایی ناپذیر شب یلدا هستند. بدیهی است که هدایای با این محوریت اگر در بسته بندی و قالبی جذاب به مخاطبانتان هدیه شود باعث خوشحالی و رضایت او خواهد شد و شما را مدتها با این نوع هدیه خوشمزه و خلاقانه به یاد خواهد آورد.

دیوان حافظ و شاهنامه

شب یلدا بهانه مناسبی است تا دو تا از گران‌بهاترین کتاب‌های عرصه فرهنگ و ادب فارسی را به نزدیکان و آشنایان خود هدیه دهیم تا نه تنها به ترویج فرهنگ کتابخوانی و آشنایی عمیق‌تر با ادب و فرهنگ اصیل و ممتاز ایرانی شویم همچنین با کاربرد و استفاده از آنها در مراسم شب یلدا شبی به یاد ماندنی برای خود و آشنایانمان خلق کنیم.

هدایای تزیینی و دکوری

هدایای مثل جا‌شمعی، کوزه‌های سفالی، سفره‌های قلمکار و ترمه وسایر محصولات ازین دست اگر با رنگ و نمادی از شب یلدا همراه باشند به هدیه‌ای ایده‌آل برای تقدیم به نزدیکان بدل می‌شود. و زیبایی چشم‌نواز دائمی به منازل و محل کار همکاران و نزدیکانتان هدیه می‌کند.

تصور کنید هدیه‌ای که در این شب قصد تقدیم آن را دارید متناسب با تم یلدا و به رنگ‌های قرمز و یا سبز باشد تصور کنید چه پیشکش خاصی برای مخاطبتان خواهد بود. نکته‌ای که باید در نظر داشت اینست که این دست از هدایا را حتما با طراحی اصیل ایرانی و با نمادها و رنگ‌های شب یلدا تهیه کنید تا هدیه یلدایتان را جلوه‌ی بهتری پیدا کند.

هدیه یلدا برای بچه ها

هدیه دادن به بچه‌ها همیشه لذت خاصی دارد. به خصوص اینکه بچه‌ها جنبه مادی هدیه برای‌شان ارزشی ندارد و با کوچک‌ترین هدیه‌ای شاد می‌شوند.

بهتر است به جای خرید هدیه از بیرون، خودتان دست به کار شوید. کلاه و شالگردن بافتنی، گل سر برای دختر بچه‌ها، عروسک‌های کاموایی و بندانگشتی و میوه‌های شب یلدا به صورت مقوایی می‌تواند هدیه‌های ساده و خوبی برای کودکان باشد.

اگر فرصت درست کردن این وسایل را ندارید می‌توانید با خریدن شکلات و پیکسل آنها را شاد کنید. اگر خرید این موارد هم برایتان مقدور نبود یک راه حل دیگر هم برای شاد کردن بچه‌ها وجود دارد. چند دقیقه‌ای از مراسم شب یلدا را در کنار آنها بگذرانید و با آنها بازی کنید. بچه‌ها همیشه از داشتن یک هم‌بازی استقبال می‌کنند.

شب یلدا

هدیه شب یلدا برای همسر

کراوات

کراوات یک اکسسوری مردانه بسیار شیک و ماندگار است که آقایان از آن در مراسم رسمی، ملاقات های اجتماعی و شغلی، مناسبت های اجتماعی مانند عروسی و مراسمی شبیه به آن استفاده فراوانی می کنند. کراوات قابلیت ها و مزایای زیادی برای افراد فراهم می کند، تیپ رسمی آنها را کامل می کند، به آنها نظم و ترتیب، کلاس و اعتبار می بخشد.

از این رو همواره یکی از بهترین کادوها و هدایای موجود برای شوهر خرید یک کراوات است چراکه با کیفیت مناسب، ماندگاری بالایی نیز دارد و از این رو یک هدیه به یاد ماندنی و بسیار زیبا در نظر گرفته می شود.

عینک آفتابی مردانه

یکی از گزینه ها برای کادو شب یلدا به مردها عینک آفتابی است. عینک آفتابی همیشه یک گزینه عالی و مقرون بصرفه و در عین حال شیک است.

اگر به همسر خود عینک آفتابی هدیه بدهید شک نکنید که او بیش از هر عینک دیگر از عینکی که کادو گرفته استفاده خواهد کرد.

عطر

عطر به عنوان کادو شب یلدا برای شوهر یک وسیله بسیار به یاد ماندنی، پر کاربرد و خاص است که هر روزه در موقعیت های مختلف کاربرد دارد. حس بویایی و عطرهای خوشبو که با قسمت مربوط به خاطرات مغز ارتباط عمیقی برقرار می کند، از جمله هدایای بسیار ماندگار، خاطره انگیز و به یاد ماندنی محسوب می شوند.

افراد همیشه از دریافت کادو عطر خوشحال می شوند و ممکن است یک فرد حتی ۱۰ عطر مختلف در خانه برای خود داشته باشد و بسته به موقعیت های مکانی که به آنجا می رود، از یکی از آنها استفاده کند. از این رو هدیه عطر همواره جزو بهترین گزینه ها و انتخاب های شما به شمار می رود.

هدفون

هدفون ها نیز یکی دیگر از بهترین گزینه ها برای کادو شب یلدا برای شوهر شما به حساب می آیند. این وسیله کاربردی در هنگامی که شوهر شما قصد دارد به موزیک گوش دهد، در هنگام ورزش، روی تردمیل و پیاده روی بهترین وسیله ممکن است و از این رو یک هدیه ارزنده و کاربردی تلقی می شود.

شب یلدا

لباس ورزشی

لباس ورزشی برای آقایان شیک و پرکاربرد است. لباس ورزشی شامل شلوار ورزشی، تیشرت، سویشرت و کفش ورزشی می‌شود و این آیتم‌ها تقریباً در کمد همه آقایان موجود است. همچنین اگر ورزشکار هستند، یک ست ورزشی جدید بهترین کادو است. کفش ورزشی و یا ست شلوار و سویشرت یک هدیه گران‌قیمت و ارزشمند محسوب می‌شود. اگر بودجه کمتری دارید، یک شلوار ورزشی انتخاب کاربردی است.

جواهرات زنانه

جواهرات و زیورآلات از اکسسوری‌های ضروری در استایل خانم‌ها هستند. انتخاب جواهرات برای هدیه‌دادن به خانم‌ها، یک انتخاب خاص و جذاب است. گوشواره، گردنبند، دستنبد یا انگشتر بهترین آیتم برای هدیه شب یلدا هستند. اگر قصد دارید هدیه‌ای گران‌قیمت تهیه کنید، می‌توانید یک قطعه طلا بخرید. درصورتی‌که بودجه کمتری دارید جواهرات استیل، نقره و یا چرمی نیز هدیه‌ای ارزشمند هستند.

هدیه شب یلدا برای مادران

مادران همیشه محبت بی‌دریغ خود را نثار تمام افراد خانوالده می‌کنند و نمی‌توان برای تهیه هدیه شب یلدا مادران را فراموش کرد.  برای مادران می‌توانید هدایای زیادی تهیه کنید و در انتخاب هدیه دست شما باز است. اگر مادرتان عطر خاصی دوست دارد به راحتی می‌توانید آن عطر ار تهیه کنید و در کنار یک دسته گل زیبا یک هدیه مناسب را به مادرتان تقدیم کنید.

خرید گردنبند یا یک انگشتر زیبا هم می‌تواند نشان قدرشناسی شما از مادرتان شود. البته حتما لازم نیست هدایای گران قیمت تهیه کنید تا مادرتان را خوشحال کنید. اینکه شما به یاد مادرتان هستید برای مادران ارزشمندترین هدیه محسوب می‌شود. انواع سبد گل، شیرینی‌های دست ساز خانگی یا شکلات‌های سفارشی با طعمی که مادرتان دوست دارد نیز گزینه بسیار خوبی است.

علاوه بر موارد گفته شده می‌توانید برای مادرتان هدایایی تهیه کنید که هنر دست هنرمندان ایرانی است. کیف‌های سوزن دوزی شده که می‌توانید به عنوان هدیه شب یلدا از آن استفاده کنید در کنار جادستمالی‌های پته دوزی شده بسیار زیبا  هدیه بسیار متفاوت و زیبایی برای مادران خواهد بود.  

همچنین انواع بشقاب‌های دیوارکوب، تابلوهای گلدوزی شده، پیاله‌های دست‌ساز با طرح گل لاله و انواع استندهای گل کپوبافی شده در سایزهای مختلف نیز وجود دارد که می‌توانید به راحتی آن‌ها را تهیه کنید. همچنین انواع کاور کوسن و رومیزی رانر گلدوزی شده نیز برای انتخاب شما موجود است. جا قاشق چنگالی پارچه‌ای دستبافت نیز گزینه‌ای مناسب برای هدیه به مادران است. این موارد هدایایی هستند ه به طور معمول نمی‌توانید آن‌ها را در هر مغازه‌ای پیدا کنید و همین موضوع باعث می‌شود که این هدایا خاص‌تر شوند.

هدیه شب یلدا برای پدران

تهیه هدیه برای پدران و به طور کلی آقایان کمی سخت است. تنوعی که در انتخاب هدیه برای خانم‌ها وجود دارد برای آقایان وجود ندارد. البته می‌توانید از انواع عطر وادکلن و پیراهن مردانه برای هدیه استفاده کنید. همچنین ست‌های کیف و کمربند مردانه نیز هدیه مناسبی است. اگر در فکر تهیه هدیه خاصی برای پدران، پسران یا همسران خود هستید می‌توانید از انواع حوله‌های دستباف دست و صورت یا استخری استفاده کنید. این حوله‌ها با داشتن ظاهری بسیار ساده و زیبا به این دلیل که توسط دست بافته شده‌اند بسیار ارزشمند هستند. یکی از هدایای جالب جعبه هدیه گرمابه است که می‌تواند یک هدیه کاملا متفاوت از هدایای رایج به نظر بیاید. 

هدیه شب یلدا برای دوستان

شما می‌توانید هدیه شب یلدای زیبایی تهیه کنید و به دوستان خود هدیه کنید. برای این کار باید با روحیه دوستان خود آشنا باشید و بدانید که هر کدام از دوستانتان به چه چیزی علاقه‌مند هستند. انواع دفترهای یادداشت، عکس‌های یادگاری که می‌توانید روی لیوان یا ماگ به چاپ برسانید، لوازم آرایش، کیف، زیورآلات، شکلات و … از جمله هدایایی هستند که برای دوستان مناسب است. 

اما می‌توانید هدایای خاص‌تری هم هدیه بدهید و دوستان خود را غافل‌گیر کنید. مثلا می‌توانید از انواع بند عینک‌های دست‌ساز و یا کلاه شاپوهای گلدوزی شده استفاده کنید. همچنین انواع پک‌های نظم دهنده سفری در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف نیز هدیه زیبایی خواهد بود. انواع جامدادی‌های دست‌ بافت برای هدیه گزینه بسیار زیبایی است که می‌تواند همیشه یادآور خاطرات خوبی بین شما و دوستانتان شود. 

شب یلدا

یکی دیگر از هدایای که می‌توانید تهیه کنید ماسک‌هایی با الیاف طبیعی است که این روزها بسیار هم به کار می‌رود. اگر دوستی دارید که عکاس است می‌توانید یک هدیه شب یلدای بسیار خاص برایش تهیه کنید.  خرید بند دوربین دست ‌بافت و سوزن دوزی شده که دارای رنگ‌های بسیار زیبایی است یک هدیه بسیار ماندگار برای علاقه‌مندان به عکاسی است.