زرنگ بودن هم می تواند جنبه مثبت داشته باشد و هم جنبه ی منفی! ما در این مقاله شما را با جنبه ی مثبت آن آشنا خواهیم کرد تا بتوانید در عرصه های مختلف زندگی از آن بهره مند شوید و نتایج بهتری در کارهایتان بگیرید. این مقاله از پارس نیوز را از دست ندهید.

زرنگی چیست؟

اگر نمی‌ دانید، باید بگویم جمله‌ ی گامپ به این معنی است: ما همان کاری هستیم که انجام می‌ دهیم. به عبارتی دیگر، مهم نیست که فکر کنیم چقدر زرنگ هستیم یا باید باشیم، اگر مدام کارهای ساده‌ لوحانه انجام می‌ دهیم، پس هنوز ساده‌ لوح هستیم.

نابغه - زرنگ

آدم‌ های زرنگ بسیار مهم هستند و من به شما خواهم گفت چرا. چون آدم‌ های زرنگ، تصمیم‌ های هوشمندانه می‌ گیرند و این مهم‌ ترین عامل در مسیر اتفاقاتی است که برایشان می‌ افتد.

معنی زرنگی

یکی از هوشمندانه‌ ترین انتخاب‌ هایی که می‌ توانیم انجام دهیم این است که به دنبال افراد زرنگ در روابط کاریِ خود بگردیم. توجه داشته باشیم، منظورمان آنهایی نیستند که فکر می‌ کنند باهوش هستند، اما کارهای احمقانه انجام می‌ دهند. منظورمان باهوش‌ های واقعی است. از آنجایی که ما دستگاه‌ های هوش‌ سنج، روی سرمان نداریم، اینها ویژگی‌ هایی هستند که می‌ توان افراد باهوش را بر اساس آنها تشخیص داد

افراد زرنگ چگونه عمل می کنند ؟

آنها تصمیم‌های هوشمندانه می‌گیرند

افراد زرنگ می‌دانند که اعمالشان، عواقبی در پی دارد. آنها می‌دانند که در مسیر کسب‌وکارشان، هر بار فقط یک تصمیم خوب می‌توانند بگیرند. به عبارت دیگر، چند تصمیم هوشمندانه‌ی مختصر، شما را به قادر مطلق تبدیل نخواهد کرد. گرفتن تصمیمات خوب به طور مداوم، نیازمند نظم و تمرکز است.

آنها از اشتباهاتشان درس می‌گیرند

ما از روز اول تا آخرین نفس، هر چیزی را در زندگی با آزمون‌وخطا یاد می‌گیریم. همه‌ی ما اشتباهاتی می‌کنیم، زیرا از طریق اشتباه‌ است که می‌آموزیم. آدم‌های زرنگ از اشتباهاتشان درس می‌گیرند. اگر با واقعیت روبرو نشوید و خودتان را صادقانه قضاوت نکنید، دفعه‌ی بعدی، عملکرد بهتری هم نخواهید داشت.

انیشتین - زرنگ

آنها همه‌ی پاسخ‌ها را در آستین ندارند

یک گفته‌ی قدیمی هست که می‌گوید: «گروهی از آدم‌ها که توهم همه‌چیز دانی دارند، گروه دیگری از آدم‌ها را که واقعا همه چیز را می‌دانند، آزار می‌دهند». عبارت جالبی است، اما اگر به دیدِ جدی به آن نگاه کنید، واقعاً توهین‌آمیز است! آدم‌های باهوش و زرنگ، نیازی ندارند که مدام حقیقتِ باهوش بودن‌ شان را در چشم دیگران فرو کنند. آنها به‌اندازه‌ی کافی باهوش هستند که بدانند هنوز خیلی چیزها را نمی‌دانند.

آنها خودشان را با آدم‌های زرنگ احاطه می‌کنند

هیچ آدمی، یک جزیره‌ی دورافتاده نیست. آدم‌ها شاید زرنگ باشند، اما این گروه‌های کوچک هستند که کارهای بزرگ می‌کنند. شاید استیو جابز فقید به طور دیوانه‌واری زیرمجموعه‌اش را کنترل می‌کرد، اما هشت، نُه نفر در گروه رهبری‌اش داشت که تواناترین افرادی بودند که پیدا می‌شدند و به آنها آموزش می‌داد که با گروه‌های خودشان هم چنین کاری کنند. این یعنی هوشمندانه!

آنها کاردان هستند

از آنجایی که هوش انسان مزیتی تکامل‌یافته است، اغلب، افراد زرنگ با محیط پیرامونشان سازگارترند و از این محیط برای دست‌یابی به نتایج مدنظرشان، خلاقانه‌ استفاده می‌کنند؛ بالاخره ما حجم عظیمی از نئوکورتکس (neocortex) را بدون دلیل تکامل ندادیم که!

آنها می‌توانند استدلال کنند

من تا زمانی که زنده‌ام، با این مسئله نمی‌توانم کنار بیایم: بسیاری افراد، حتی زمانی که با شواهد غیرقابل انکاری مبنی بر اینکه اشتباه می‌کنند روبرو می‌شوند، هم‌چنان روی نظر خود پافشاری می‌کنند، طوری که انگار زندگی‌شان به آن وابسته است. بدون تفکر انتقادی، استدلال منطقی، علیت و روش‌های علمی، ما هم‌چنان در قرون وسطی، به سر می‌بردیم.

آنها از موج‌های زودگذر پیروی نمی‌کنند

ما در عصر طلاییِ فَدها (چیزهایی که موقتی همه‌گیر می‌شوند) و شبه‌علم زندگی می‌کنیم. صادقانه بگویم هیچ چیز واضح‌تر از آنچه در فیلم آینده‌نگرانه‌ی Idiocracy از مایک جاج (Mike Judge) به درستی تصویر شده، در مورد حماقتی که جامعه را به انحطاط می‌کشاند، پیدا نمی‌کنید. اربن دیکشنری این فیلم را این‌گونه تعریف می‌کند: «فیلمی که در اصل کمدی بود، اما تبدیل به مستند شد.» حقیقت دارد!

افزایش بهره هوشی - زرنگ

آنها بیش‌تر از داشته‌هایشان خرج نمی‌کنند

اشتباه برداشت نکنید، همه‌ی ما در دوره‌ی جوانی، بلندپروازی‌هایی کرده‌ایم، اما به محض اینکه به آنچه می‌خواهید می‌رسید، عاقلانه نیست که با ولخرجی در زندگی، آن را بیهوده به هدر بدهید.

آنها اغلب بدترین دشمن خودشان هستند

هر قدر هم که لوب پیشانی ما توسعه یافته باشد، هر کسی حداقل یک نقطه‌ی کور حسی دارد که گرفتارش می‌کند. اغلب اوقات، این نقطه‌ی کور، روی دیگر همان سکه‌ای است که آنها را به فردی زرنگ تبدیل کرده است. مثل یین (yin) و یانگ (yang) که برای هم‌وجودی به یکدیگر نیاز دارند.

در جایگاه یک کارآفرین، همیشه هم موفق نیستند

به عقیده‌ی من، وقتی در مورد موفقیت در کسب‌وکار صحبت می‌کنیم، هوشمندی لازم است، اما کافی نیست. منظورم افرادی نیست که مردم را سَرکیسه می‌کنند یا کسانی که از یک ایده‌ی تجاریِ هوشمندانه، ثروتی به هم می‌زنند. برای راه‌اندازی و اداره‌ی کسب‌وکاری موفق در مدت طولانی، باید زرنگ باشید. تمام.

چگونه به فردی زرنگ تبدیل شویم ؟

زمان آنلاین بودن خود را هوشمندانه بگذرانید

ما معمولاً در اوقات فراغت، فوری به سراغ موبایل‌ها و تبلت می‌رویم و صفحات مجازی خود را چک می‌کنیم. حال سؤال این است که به‌غیراز این کار، چه‌کار مفید دیگری در این مدت‌زمان انجام می‌دهیم؟

ما می‌توانیم در همین مدت‌زمان، هرقدر که هست، تولیدکننده‌تر باشیم و همین ما را باهوش‌تر می‌کند. مثلاً تماشای یکی از مجموعه سخنرانی‌های مختلف، یادگیری لغات جدید یک‌زبان خارجی، مطالعه مقالات مفید علمی، بررسی کتاب‌ها یا گوش کردن به یک پادکست. اصلاً نمی‌توان تصور کرد که اگر این کارها را یک ربع در هرروز انجام دهید، در درازمدت چقدر به دانش شما افزوده‌شده است و تغییر خواهید کرد. به‌قول‌معروف رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

جملات زیبا و نقل‌قول‌های ارزشمند را یادداشت کنید

راهکار مفید دیگر این است که نقل‌قول‌های زیبا را بنویسید. به خاطر سپردن همه آنچه می‌خوانیم کار ساده‌ای نیست. اما می‌توان به مغز در این زمینه تا حدی کمک کرد. یادداشت‌برداری از این مطالب، باعث می‌شود پس از گذشت یک ماه، زمانی که به یادداشت‌هایمان مراجعه می‌کنیم، جملات را راحت‌تر به یاد بیاوریم یا شاید به خاطرمان مانده باشد. پیشنهاد می‌کنیم همه این مطالب را در یک دفترچه یادداشت بنویسید تا در یکجا جمع باشند.

زرنگ بودن

خود را در همه حال به قلم و کاغذ مجهز کنید

افکار و جرقه‌های زیبا و مبتکرانه ناآگاه به ذهن انسان خطور می‌کند؛ اگر این الهامات را درجایی یادداشت کنید آن‌ها را از خطر نابودی نجات داده‌اید. پس همواره قلم و کاغذ در دسترس داشته باشید تا این جرقه‌های ذهنی را ثبت کنید. هرچه بیشتر بیاندیشید، بیشتر افکار خلاقانه به ذهن شما خواهند رسید و شما زرنگ‌تر و متفکرتر خواهید شد؛ پس آن‌ها را در یادداشت‌های خود شکار کنید.

دوستان زرنگ را در اطراف خود نگه‌دارید

دوستان زرنگ و باهوش و اهل تفکر در اطراف خود داشته باشید. هنگامی‌که با افراد خموده و بی‌فکر همراه باشید، آن‌ها هرگز شمارا به‌سوی تفکر و تقویت ذهن هدایت نخواهند کرد و شما هم تمایل دارید در همان سطح از ذهن باقی بمانید. اما هنگامی‌که با افرادی که از شما زرنگ‌تر و باهوش‌تر هستند همراه باشید، تشویق می‌شوید که به‌مانند آن‌ها باهوش شوید و این اثر هم‌نشینی است.

دوستان زیادی داشته باشید

اگر فقط یک یا دو دوست دارید، به این معناست که فقط دو نفر هستند که می‌توانید با آن‌ها همفکری داشته باشید و از نظرات آن‌ها استفاده کنید و اثر مثبت بپذیرید. اما اگر دوستان زیادی داشته باشید می‌توانید در تجارت ایده‌ها و نظرات غرق شوید و مشورت بگیرید. هر چه تعداد دوستان شما زیادتر باشند، شما ایده و نظرات و عقاید تازه‌تری را خواهید شنید و بازخورد عقاید و نظرات خود را نیز از آن‌ها می‌گیرید و این ارزشمند است.

چرت بزنید

چگونه تیز ذهن‌تر شویم؟ در یک‌کلام، چرت بزنید! اغلب تصور عموم این است افرادی که چرت می‌زنند افرادی تنبل و ضعیف هستند. اما افرادی که اهل چرت زدن هستند ذهنشان را استراحت داده و آن را تازه و شاداب می‌کنند. آن‌ها به ذهنشان زمان استراحت می‌دهند و بعد از توان ذهنی‌شان بیشترین استفاده را می‌برند.

ذهن شما نیاز به خواب دارد. اگر تصور می‌کنید که مرتب باید کارکنید و کمتر به بدنتان استراحت دهید درواقع تصورتان اشتباه است. برعکس، با این کار، توان ذهنی خود را کاهش داده و تمرکزتان را ازدست‌داده‌اید.

به‌علاوه، در هنگام خواب است که خاطرات و افکار به هم می‌پیوندند؛ پس خواب بلافاصله پس از یادگیری، بهترین راه برای کسب اطمینان از یادگیری و ملکه شدن در ذهن محسوب می‌شود.

بازی‌های ویدئویی انجام دهید

ممکن است بدترین بازیکن جهان باشید یا از بازی کردن بترسید اما اگر می‌خواهید صاحب یک ذهنِ تیز باشید، مغز شما نیاز به رشد دارد و یکی از راه‌کارهای ساده برای چنین رشدی، بازی‌های ویدئویی هستند. بازی‌های ویدئویی باعث تقویت هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌های شما می‌شوند و مغز را درگیر می‌سازند درحالی‌که در زمان تماشای تلویزیون، مغز حالت انفعالی دارد و فعالیت چندانی نمی‌کند. اما بازی‌های ویدئویی مغز را فعال می‌کنند.

کار با ابزارهای جدید را تجربه کنید

یادگیری کار با ابزارهای جدید، راه‌کار جالب دیگری برای تقویت مغز است. ابزارهای فیزیکی باعث هماهنگی بین دست و چشم می‌شود، تمرکز را بالا می‌برد و ذهن را به کار می‌گیرد.

باهوش بودن - زرنگ

غذاهای مقوی بخورید

مصرف غذاهای سالم شمارا تیز ذهن‌تر می‌کند. رژیم غذایی شما فقط برای افزایش وزن یا سلامتی جسمی شما نیست؛ بلکه سلامت مغز شما و توانایی‌های شناختی‌تان را نیز مشخص می‌کند. غذاهای غیرمفید و مضری همچون فست فود ها و غذاهای فرآوری شده شمارا به‌سوی ذهنی غیرفعال می‌کشاند. توانایی تفکر را کاهش می‌دهد و مانع شادابی ذهنی می‌شود. با رعایت رژیم غذایی با پروتئین کمتر، مغز شما قدرت بیشتری خواهد یافت و عملکرد شناختی شما بهتر خواهد شد.

مطالب چالش‌برانگیز بخوانید

اگرچه داستان‌های رازآلود یا عاشقانه سرگرم‌کننده هستند و مطالعه آن‌ها آسان است اما هیچ فعالیتی را به مغز تحمیل نمی‌کند. اگر شروع به خواندن کتاب‌هایی کنید که نیاز دارند آرام‌آرام درباره مسئله‌ای فکر کنید، عملکرد شناختی شما تقویت می‌شود. به‌علاوه رمان‌هایی که نیاز به تفکر دارند و کتاب‌هایی که از مطالب غنی پرشده‌اند، دانش و درک شمارا از جهان تغییر و رشد می‌دهند. همچنین دایره لغات شما وسیع‌تر خواهد شد و همین مغز را تقویت می‌کند.

چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم؟ 

ما یک جمله ی طلایی داریم و آن این است:

هر روزی و هر ساعتی کارهای مختص به خودش را دارد!

این جمله به این معناست که اگر در حال حاضر و در ساعت ۶ بعد از ظهر یک بشقاب روی میز است با خودتان نگویید: “ولش کن بشقاب را با ظرف های شام یکجا می شورم!”

چه قبول کنید و چه نکنید بسیاری از بی نظمی های زندگی از همین “ولش کن ها” سرچشمه می گیرد. شام، ظرف های خودش را دارد و متاسفانه در حال حاضر یک بشقاب روی میز است، یک ماهیتابه ی نشسته توی سینک است و یک لیوان از شب قبل کنار تخت شما مانده! موکول کردن همه ی این ها به بعد از شام علاوه بر اینکه بیش از اندازه شما را خسته می کند ذهن شما را هم در طول روز آشفته می کند چون می دانید که کلی کار انجام نشده دارید.

به همین ترتیب حواله کردن شست و شو و جداسازی لباس های کثیف به فردا و پس فردا نیز تنها کار را پیچیده تر می کند بنابراین تمرین کنید که هر کار را در زمان خودش انجام دهید. اگر کار امروز را امروز انجام ندهید مجبورید فردا دو برابر آن را انجام بدهید چون فردا هم کارهای خودش را دارد!

کل خانه را تمیز کنید، نه فقط یک اتاق را!

فرض کنید یک روز صبح طی یک تصمیم ناگهانی کل اتاق خواب را به نیت تمیز کردن بیرون می ریزید و مشغول گردگیری، جارو، مرتب کردن کشوها و تمیز کردن کل اتاق می شوید و بعد سراغ باقی قسمت های خانه مانند آشپزخانه می روید و مجدد همین کار را تکرار می کنید! حتی گفتن و شنیدن آن هم خسته کننده است! اینطور نیست؟

مرتب کردن خانه به این روش تنها باعث می شود که شما حس کنید در یک چرخه ی بی پایان تمیز کردن گیر افتاده اید و به محض تمام شدن آن باید مجدد آن را تکرار کنید و بنابراین بسیار خسته خواهید شد.

کودک باهوش - زرنگ

اما راه حل ساده است:

مرحله به مرحله کل خانه را تمیز کنید نه فقط یه اتاق را! به طور مثال ابتدا کل خانه را گردگیری کنید، بعد کل خانه را جارو بزنید، بعد کشوها را مرتب کنید و به همین ترتیب پیش بروید.

این روش آرامش خاطر بیشتری به شما می دهد زیرا حتی در صورتی که مرتب کردن کشوهایتان نصفه بماند نیز مطمئن هستید تمام خانه را جارو زده و گردگیری کرده اید.

ابزار نظافت خود را در یک سبد جمع کنید

تمامی ابزار نظافت از جمله دستمال برای تمیز کردن و خشک کردن، دستکش، مواد تمیز کننده و … را در یک سبد همیشه آماده داشته باشید تا موقع نظافت مجبور نباشید یه دنبال وسایلتان بگردید، علاوه بر این، این سبد را موقع تمیز کردن قسمت های مختلف خانه کنار خود داشته باشید تا مجبور نباشید برای برداشتن هر کدام مجدد به آشپزخانه بروید.

این سبد شامل می تواند شامل شیشه شوی، ریکا یا ماده شوینده، چند عدد دستمال نخی آبگیر، اسکاچ و سیم، مسواک و … باشد.

دستمال مناسب گردگیری انتخاب کنید

دستمالی انتخاب کنید که قدرت جذب آب بالایی داشته باشد، پرز نداده و علاوه بر این روی سطوح حساس و شیشه ای شما خط نیندازد. بعضی دستمال ها آب را به خوبی جذب نکرده و پرز می دهند و فقط کار شما را چندین برابر کرده و زمانتان را تلف خواهند کرد، بنابراین دستمال تنظیف مناسب گردگیری انتخاب کنید.

تمیز کردن سینک، توالت و وان

برای تمیز کردن این قسمت ها بهتر است اجازه دهید مواد پاک کننده چند دقیقه ای روی سطح بماند، بنابراین زمان را هدر ندهید و در این حین به تمیز کردن مابقی قسمت های خانه مشغول شوید. بله راز مادر و مادربزرگ شما در تمیز کردن سریع خانه همین است، آن ها زمان را هدر نمی دهند و بسیاری از کارها را هم زمان با یکدیگر انجام می دهند البته این به آن معنی نیست که بیش از اندازه از خود کار بکشید بلکه تنها به معنای استفاده ی مفید از وقتتان است.

البته فراموش نکنید که موقع کار با مواد شوینده برای تمیز کردن وان و سینک و سرامیک ها ی حمام و سرویس بهداشتی به موقع مواد را از سطوح پاک کنید زیرا برخی از مواد شوینده به شدت قوی هستند و در صورتی که طولانی مدت بر روی سطح بمانند به آن آسیب می زنند.

جارو بکشید، سپس تی بکشید

اینکه بخواهید آشغال های روی سرامیک و سطوح را با استفاده از تی گوشه ای جمع کنید و سپس آن را تمیز کنید تنها وقت شما را خواهد گرفت، به جای آن کل سطح را جارو بزنید و از تی، تنها برای از بین بردن لک ها و ضد عفونی و برق انداختن سطح استفاده کنید.

وسواس به خرج ندهید

برخی کارها را نیازی نیست هر روز یا هر هفته تکرار کنید به طور مثال تمیز کردن پنجره ها یا کلید و پریزها را می توانید به یک بازه ی زمانی طولانی تر موکول کنید.

حل مسائل ریاضی - زرنگ

وسایل نظافتی خود را تمیز نگه دارید

یکی از مواردی که اغلب فراموش می شود تمیز کردن و رسیدگی به وسایل نظافت است، اگر کیسه ی جاروبرقی شما پر باشد مجبورید زمان بیشتری را برای تمیز کردن خانه صرف کنید چون در این صورت از قدرت جارو کاسته خواهد شد و علاوه بر این حتی ممکن است جاروی شما خراب شود.

سری تی را نیز حتما تمیز و ضد عفونی کنید، اگر این کار برای شما مشکل است می توانید از دستمال یدک زمین شوی پرسان استفاده کنید.

سعی کنید پس از هر بار استفاده از دستمال ها، تی و … آن ها را تمیز کنید تا برای نظافت بعدی آماده باشند اگر انجام این کار را به بعد موکول کنید احتمال اینکه انجام آن را به تعویق بیندازید بیشتر است بنابراین هر کار را در زمان مناسب آن انجام دهید.

از اعضای خانواده کمک بگیرید

انجام کارها به صورت گروهی کار شما را بسیار راحت خواهد کرد، تصور نکنید که هیچکس به خوبی شما نمی تواند خانه را تمیز کند! این فکر تنها شما را فرسوده خواهد کرد، از اعضای خانواده حتما کمک بگیرید و مطمئن باشید که آن ها نیز به مرور متوجه ریزه کاری ها خواهند شد.

تشویق به مشارکت کودکان در کارهای خانه یکی از کارهایی است باید از زمان کودکی به فرزندانتان بیاموزید تا موضوع کمک به اعضای خانواده و نظافت و نظم در آن ها نهادینه شود .

تفاوت زرنگ با آدم‌های باهوش و نابغه

زرنگ را شاید در بسیاری از جوامع دیگر با آدم‌های باهوش و نابغه هم معنی کنند؛ اما بار معنایی آن در جامعه ایرانی کمی متفاوت است، پس قبل اینکه بدانید چگونه زرنگ باشیم بدایند شاید بشود از آن به عنوان ناسزا هم استفاده کرد.

البته چیزی که مشخص است تفاوت آشکار زرنگی‌ با توهم زرنگی ‌است، چراکه بیشتر آنها که گمان می‌کنند زرنگ هستند فقط توهم زرنگی دارند، چراکه این عمل را هم معنا با زیر پا گذاشتن حق دیگران می‌دانند.

حالا معنای منفی زرنگی در جامعه ایرانی خیلی پررنگ‌تر از معنای مثبت آن است، معنایی که شاید تنه بزند به مفهوم بی‌فرهنگی یا بدتر از آن بی‌شعوری‌.

در شبکه‌های مجازی هم گاه عکس‌هایی دست به دست می‌شود با همین محتوا و البته بسیاری از این عکس‌ها نمود بسیاری در نوع رانندگی افراد دارد؛ چراکه اغلب مصداق‌های چگونه زرنگ باشیم در نوع رانندگی افراد عیان می‌شود.

زرنگ‌ها پشت چراغ قرمز نمی‌مانند

از همان آموزش‌های دوران ابتدایی و شاید قبل تر به کودکان مشخص است که چراغ نارنجی یا زرد در چراغ راهنماهای شهر به مفهوم همان چراغ قرمز است.

براساس آیین‌‌نامه راهنمایی و رانندگی، رانندگان وسایط نقلیه اگر قبل از ورود به تقاطع با چراغ زرد مواجه شدند باید از سرعت خودرو بکاهند و پشت خط ایست، توقف کنند، اما این داستان برای آدم زرنگ‌های پشت فرمان تعبیر دیگری دارد و آن هم درست برخلاف همان آیین‌نامه است.

به این مفهوم که پا را روی پدال گاز می‌گذارند تا مبادا پشت چراغ قرمز بمانند، چرا؟ چون آدم زرنگ‌ها پشت چراغ قرمز نمی‌مانند.

ضریب هوشی - زرنگ

کارمند نمونه

کم‌کاری یکی از شایع‌ترین آفت‌های محیط‌های کارمندی است. کم‌کاری‌ای که از آن به زرنگ ب

زی تعبیر می‌شود. اگر شما بتوانید کار محوله به خود را که طی دو ساعت به اتمام می‌رسد یک روز طول بدهید، زرنگ هستید و اگر این زمان به چند روز بکشد زرنگ‌تر ‌و حتما اگر کار دو ساعته را یک هفته‌ای انجام بدهید نابغه محسوب می‌شوید.

این روندی است که آدم زرنگ‌های شاغل در اداره‌های دولتی و البته خصوصی برای خودشان دارند. چراکه طول کشیدن این کار در حقوق پایان ماه افراد تفاوتی ایجاد نمی‌کند و از سوی دیگر پایان کار دو ساعته به معنای آغاز کار جدید است و چرا وقتی حقوق دو ساعت کار مفید در روز با حقوق ده ساعت کار مفید در روز برابر است به خودتان سختی بدهید.

این یک زرنگ بازی شایع است. حالا بماند که بسیاری از کارمندان زرنگ همه کارهای اداری اعم از پرداخت خلافی خودرو، ‌پیگیری وام‌های مختلف، پرداخت قبوض و البته خریدهای منزل را در ساعت اداری انجام می‌دهند تا در وقت خودشان صرفه‌جویی کرده و البته نمادی باشند برای یک آدم زرنگ.

زرنگ‌ها در خیابان یکطرفه

معمول‌ترین زرنگ بازی‌ها در نوع رانندگی عیان می‌شود. یکی از معمول‌ترین‌هایش خیابان ورود ممنوع است، این که بدون هیچ مشکلی در خیابان‌های ورود ممنوع برانیم و تازه خودمان را محق بدانیم اگر از روبه‌رو خودرویی آمد با چراغ زدن‌های مدام او را مجبور به توقف کنیم، چرا؟ چون حق تقدم در خیابان‌های یکطرفه با آدم زرنگ‌هاست.

بدترش زمانی است که در خیابانی دوطرفه وقتی پشت انبوهی از اتومبیل‌ها گیر افتاده‌ایم و لاین مخالف خلوت است، از خط ممتد تجاوز کرده، با سرعت زیاد در لاین مربوط به مسیر مقابل از کنار بقیه عبور کنیم.

خیانت؛ تفاخر به حماقت

شاید عجیب‌ترین مورد تفاخر به زرنگی و رندی را بتوان در خیانت بدانیم. این که بسیاری از افراد با افتخار از خیانت‌هایی می‌گویند که به شریک زندگیشان می‌کنند و جالب این که به نوعی این خیانت را جلوه می‌دهند که زرنگی تلقی شود.

این که بارها به شریک زندگی‌تان خیانت کرده‌اید و نگذاشته‌اید او بویی ببرد هیچ نشانه‌ای از زرنگی ندارد. این نشانه‌ای مهم از سقوط اخلاقی فرد به ورطه تباهی است.

زرنگ‌های زیرآب‌زن

مورد شایع دیگر که برای بسیاری از افراد، رندی تلقی می‌شود زیرآب‌زنی ‌است. حتی پیش از آن که از این خشنود باشید که شما کاری در یک اداره پیدا کرده‌اید باید نگران این باشید که خیلی زود زیرآب شما نخورد، چراکه در نظام اداری ایران بیش از آن که شما نگران چگونگی بهتر انجام دادن کارتان باشید باید نگران این باشید که زیرآب‌تان نخورد.

در این راه حتی ممکن است خودتان برای پیشگری از زیرآب خوردنتان مجبور شوید زیرآب هم بزنید. حسادت، ‌عدم شایسته‌سالاری در نظام اداری و البته مدیران علاقه‌مند به چاپلوسی دلایل مهم شیوع زیرآب‌زنی است؛ پدیده‌ای که مجریانش آن را رندی و زرنگی می‌دانند.

استفاده غیرمجاز از خدمات بیمه‌ای دیگران،‌ تعویض البسه پس از استفاده، رعایت نکردن کپی‌رایت و البته تقلب در حوزه‌های مختلف هم مصداق‌های دیگری است که از آن با عنوان زرنگی یاد می‌شود، اما چیزی جز بی‌فرهنگی نیست