احتمالا بارها و بارها برایتان پیش آمده که هندوانه ای که خریده اید قرمز یا شیرین نباشد؛ اما بعضی از افراد به راحتی هندوانه ی سالم و رسیده را تشخیص می هند. اما این افراد چگونه تشخیص می دهند؟ تکنیک های تشخیص هندوانه شیرین و رسیده را در پارس نیوز بخوانید.

چقدر طول می‌کشد تا یک هندوانه برسد؟

هندوانه - تشخیص هندوانه شیرین و رسیده

هندوانه‌ای که به خوبی و در مقابل نور آفتاب رسیده باشد، طعم بسیار لذیذتری دارد. یک هندوانه برای اینکه از نهال به یک هندوانه کاملاً رسیده تبدیل شود، به حدود ۸۰ روز زمان نیاز دارد. این میوه لذیذ و آب‌دار با قرار گرفتن در معرض آفتاب تغییر رنگ می‌دهد و خطوط تیره و روشنی روی آن پدیدار می‌شود. زمانی که هندوانه کاملاً می‌رسد تنها با بلند کردن از روی زمین به راحتی متوجه وزن سنگین آن خواهید شد.

تکنیک های تشخیص هندوانه شیرین و رسیده

برای تشخیص هندوانه خوب با دقت به شکم آن نگاه کنید

شکم هندوانه دقیقاً همان جایی است که در تمام طول رشد هندوانه روی زمین قرار می‌گیرد. در این محل از هندوانه لکه‌هایی دیده می‌شود. اگر لکه روی هندوانه مایل به زرد باشد، یعنی هندوانه کاملاً رسیده است. در واقع هر چقدر این بخش از هندوانه زرد تیره‌تری باشد، یعنی بهتر رسیده است. سفید بودن این لکه نشانه نارس بودن هندوانه است.

برای اینکه مطمئن شوید هندوانه رسیده است، به آن ضربه بزنید

طرز تشخیص هندوانه رسیده با ضربه زدن به روی آن برای خیلی از افراد بسیار راحت است. تنها لازم است با پشت انگشتانتان چند ضربه به وسط هندوانه وارد کنید. گوشتان را به هندوانه نزدیک کنید و به صدا گوش دهید. هندوانه رسیده صدای تو خالی بودن و بم دارد. اما هندوانه نارس صدای توپر و محکمی دارد.

هندوانه ی قرمز - تشخیص هندوانه شیرین و رسیده

برای تشخیص هندوانه پوست نازک و رسیده آن را بو کنید

طرز تشخیص هندوانه رسیده با بو کردن آن یکی دیگر از راهکارهای ساده است. برای این کار بهتر است هندوانه‌هایی را انتخاب کنید که در کنار خربزه یا میوه‌های دیگر قرار ندارند. به این ترتیب راحت‌تر متوجه بوی اصلی هندوانه می‌شوید. هندوانه رسیده باید کمی بوی شیرینی داشته باشد.

برای تشخیص هندوانه پوست نازک و شیرین آن را فشار دهید

برای اینکه مطمئن شوید هندوانه‌ای که انتخاب می‌کنید، شیرین و رسیده است، کنار هندوانه را کمی فشار دهید. هندوانه رسیده معمولاً مثل سنگ سخت نیست. از طرف دیگر هندوانه‌ای که انتخاب می‌کنید نباید نرم باشد. به سراغ هندوانه‌هایی بروید که با فشار انگشتتان تنها کمی نرم‌تر از سنگ به نظر می‌رسند.

برای انتخاب یک هندوانه شیرین آن را وزن کنید

اگر طرز تشخیص هندوانه رسیده برای شما سخت است، بهتر است این روش را نیز امتحان کنید. هندوانه‌هایی با ظاهر یکسان را در دست بگیرید و وزن کنید. هندوانه‌ای که سنگین‌تر است، معمولاً رسیده‌تر و آبدارتر است. معمولاً هندوانه هر چقدر بهتر برسد، آبدارتر می‌شود. بنابراین وزن آن نیز بیشتر خواهد شد. از همین انتخاب یک هندوانه با وزن بیشتر نسبت به سایر هندوانه‌های هم اندازه، نشان دهنده رسیده بودن هندوانه است.

هندوانه ی سالم - تشخیص هندوانه شیرین و رسیده

برای تشخیص هندوانه رسیده به ساقه متصل به انتهای هندوانه دقت کنید

در قسمت انتهای برخی از هندوانه‌ها یک ساقه کوتاه وجود دارد. زمانی که هندوانه به خوبی رسیده باشد، این ساقه کمی خشک و قهوه ای رنگ می‌شود. اما این موضوع زمانی صادق است که شما مطمئن هستید هندوانه به تازگی چیده شده است.

زمانی که مدت زیادی از چیدن هندوانه گذشته باشد هم این ساقه قهوه‌ای و خشک می‌شود. بنابراین بهتر است همه گزینه‌های دیگر را برای تشخیص هندوانه رسیده به کار بگیرید و بعد به سراغ هندوانه‌هایی بروید که ساقه آن‌ها تیره و خشک اما جوان به نظر می‌رسد. از این روش می‌توانید هندوانه‌ای را انتخاب کنید که تازه چیده شده است و کاملاً شیرین و رسیده است.

برای انتخاب یک هندوانه رسیده به براق و مات بودن پوست آن توجه کنید

شاید در نگاه اول یک هندوانه براق جذاب‌تر از یک هندوانه مات به نظر برسد. اما باید بدانید که براق بودن پوست هندوانه به معنای نرسیده بودن آن است. برای تشخیص هندوانه خوب باید به دنبال هندوانه‌هایی با پوست مات باشید.

برای خرید هندوانه خوب به خطوط تیره آن دقت کنید

یک روش دیگر تشخیص هندوانه شیرین و قرمز، تیره بودن خطوط هندوانه در کنار لکه‌های تیره و خش‌های روی پوست هندوانه است. این خطوط نشان دهنده این هستند که هندوانه به خوبی رسیده است. هر چقدر این خطوط تیره‌تر باشند و خش‌های بیشتری روی هندوانه باشد، آن هندوانه شیرین‌تر و رسیده‌تر است. در واقع یکدست بودن رنگ پوست هندوانه و کم رنگ بودن خطوط آن نشان دهنده این است که آن هندوانه به خوبی نرسیده است.

برای انتخاب یک هندوانه خوب باید قادر به تشخیص هندوانه نر و ماده باشید

به طور معمول هندوانه‌های بزرگ و بیضی‌نر هستند و هندوانه‌های کوچک و گرد ماده هستند. برای تشخیص هندوانه نر و ماده کافی است به ظاهز آن‌ها توجه کنید. اگر به دنبال هندوانه شیرین هستید، بهتر است یک هندوانه گرد و کوچک ماده را انتخاب کنید. هندوانه‌های نر بیشتر آبدار هستند و شیرینی کمتری دارند.

هندوانه ی خراب - تشخیص هندوانه شیرین و رسیده

برای انتخاب هندوانه سفید به سراغ هندوانه‌های روشن‌تر بروید

«هندوانه سفید» نوعی هندوانه است که معمولاً به صورت تک رنگ است و رنگ آن از سبز تا سفید متغیر است. در طرز تشخیص هندوانه رسیده شما باید به دنبال هندوانه‌های سفید باشید. در این نوع هندوانه هر چقدر رنگ پوست آن روشن‌تر باشد، هندوانه شیرین‌تر و آبدارتر خواهد بود. معمولاً هندوانه های سبز پر رنگ کم شیرین هستند و به اندازه ترد نیستند. این هندوانه‌ها معمولاً تخمه‌های خوبی دارند که برای بو دان بسیار مناسب است.

برای تشخیص هندوانه خوب به فرم آن دقت کنید

معمولاً هندوانه‌هایی که شکل نامتقارنی دارند و دارای تو‌رفتگی و برآمدگی هستند، آفتاب یکنواخت و آبیاری مناسبی دریافت نکرده‌اند. بنابراین بهتر است به سراغ هندوانه‌هایی بروید که کاملاً متقارن و متناسب به نظر می‌رسند.

نکات مهم خرید هندوانه

هندوانه بدون هسته خریداری نکنید زیرا به صورت ژنتیکی دستکاری شده است .

پوست هندوانه باید کاملا سفت و محکم باشد .

هندوانه چیده شده را ۳ تا ۴ هفته میتوان نگه داشت .

هندوانه قاچ شده ۲ تا ۳ روز ماندگاری دارد .

روش نگهداری از هندوانه

برای نگهداری هندوانه کامل باید آن را در هوای سرد یا داخل یخچال قرار دهید. با این روش می‌توانید هندوانه را تا بیشتر از یک هفته نگه دارید. برای نگهداری هندوانه برش خورده بهتر است حداکثر تا ۴ روز آن را مصرف کنید.

زیرا بافت هندوانه بعد از قرار گرفتن در معرض هوا تغییر می‌کند و تردی و انسجام خود را از دست می‌دهد. هیچگاه به پوست هندوانه ضربه وارد نکنید. این کار موجب ایجاد کوفتگی و نرم شدن هندوانه می‌شود. توجه داشته باشید که قرار دادن هندوانه در دمای کمتر از ۴ درجه سانتیگراد موجب آسیب دیدن به بافت آن و نرم شدن هندوانه می‌شود.

تشخیص هندوانه نر و ماده

تشخیص هندوانه نر و ماده: اگر علاقه داشته باشید که نوع هندوانه را تشخیص دهید به این نکته توجه داشته باشید که هندوانه های نر، بزرگ تر، کشیده تر و آبکی تر هستند، اما هندوانه ی ماده، گرد تر و شیرین تر می باشد. (به شکل زیر دقت کنید).

در این نوشته شما را با روش های تشخیص هندوانه شیرین و رسیده از روی چند نشانه ی ساده آشنا کردیم که عبارت بودند از:

خرید هندوانه - تشخیص هندوانه شیرین و رسیده

 • توجه به ظاهر هندوانه
 • گوش دادن به صدای هندوانه
 • وزن هندوانه

تشخیص هندوانه تقلبی

اگر تا به حال در مورد هندوانه های تقلبی چیزی نشنیده‌اید باید بگوییم که باید بیشتر در انتخاب یک هندوانه خوب دقت کنید. این روزها هندوانه‌های کوچکی وارد بازار شده‌اند که بسیار شیرین و قرمز هستند. اما برخی افراد برای این کار از شیرین کننده‌ها و رنگ‌های غیرمجاز استفاده می‌کنند.

خوردن این هندوانه ها موجب ایجاد مسمومیت و مشکلات گوارشی می‌شود. بهتر است حتماً در زمان خرید هندوانه به نشانه‌های مختلفی که در این مقاله گفته شد توجه کنید. گاهی اوقات علت شیرین بودن هندوانه‌ای که به ظاهر نرسیده و کال به نظر می‌رسد، دقیقاً همین موضوع است. اگر هندوانه شما بیش از اندازه قرمز یا شیرین است، ممکن است یک هندوانه تقلبی باشد و خوردن آن شما را راهی بیمارستان کند.

چگونه یک هندوانه خراب و بد را شناسایی کنیم؟

هندوانه های آسیب دیده یا خراب ممکن است برای خوردن مضر باشند.

روش های زیر ممکن است به شما کمک کند تا یک هندوانه ی خراب را شناسایی کنید :

 • لکه های تیره رنگ : این لکه ها ممکن است نشان دهنده وجود قارچ یا باکتری باشند
 • گوشت آبکی : در این حالت گوشت هندوانه شروع به تجزیه، شل شدن و تیره شدن می کند. این می تواند به دلیل اشباع بیش از حد آب یا عفونت قارچی باشد
 • آسیب های پوستی : این آسیب به صورت یک الگوی نامنظم سفید تا قهوه ای روشن روی پوست ظاهر می شود و ممکن است در اثر تغذیه حشرات ایجاد شود
 • لکه های پوستی داخلی : این یک بیماری باکتریایی است که با بافت خشک قهوه ای در قسمت داخلی پوست مشخص می شود
 • بوی ترشیدگی : این ها انواع مختلفی از بوی تند هستند که نشان می دهد گوشت شروع به تخمیر کرده است

تزئیین هندوانه - تشخیص هندوانه شیرین و رسیده

خرید هندوانه خوب چه مزایایی دارد؟

 • ویتامین‌های موجود در هندوانه: ویتامین‌ A و ویتامین C مهمترین ویتامین های موجود در این میوه موجود هستند. اگر شما حدود یک فنجان هندوانه تازه مصرف کنید، حدود 12 میلی گرم ویتامین سی به بدن خود رسانده‌اید.
 • فیبر موجود در هندوانه خوب: یک هندوانه سالم و خوب، مقدار قابل قبولی فیبر محلول و غیر محلول، وارد بدن شما میکند.
 • کربوهیدرات موجود در هندوانه: از دیگر فواید استفاده از این میوه، این است که یک ترکیب خوب از کربوهیدارت رژیمی، قند و نشاسته را برای شما تأمین می‌کند.

خواص استفاده از میوه هندوانه چیست؟

همانطور که به ترکیبات مفید موجود در هندوانه اشاره کردیم، باید بدانیم که خواص این میوه چه مواردی هستند. خرید هندوانه خوب و استفاده از آن، خواص زیر را برای ما خواهد داشت:

 • کمک به درمان التهاب: یکی از ترکیبات موجود در این میوه، لیکوپن است. از بین همه کاروتنوئیدها، لیکوپن، بهتر از سایر آنهاست. این ترکیب، به رفع التهاب کمک کرده و اثر فوق العاده‌ای در از بین بردن آنها دارد.
 • کمک به سلامت قلب: در این میوه، ترکیب دیگری به نام سیترولین موجود است. فایده آن برای بدن، این است که با مصرف مستمر و به مرور، از تجمع کلسترول‌های بد جلوگیری کرده و همین باعث مانع در برابر بسیاری از بیماری‌های قلبی می‌شود.
 • جلوگیری از مشکلات گوارشی به کمک هندوانه خوب: از دیگر فواید این میوه، این است که مقدار فراوانی آب داشته پس کمک می‌کند تا هضم بهتر صورت بگیرد. همچنین بخاطر فیبر موحود در آن، از مشکلات گوارشی مثل یبوست، جلوگیری خواهد شد.

افزایش سطح انرژی در بدن به کمک هندوانه

از دیگر ویتامین‌های موجود در هنداوانه، ویتامین B است که در فرآیند تولید انرژی نقش بسیار مهمی دارد. کالری کم و انرژی زیاد این میوه، به بالا بذن سطح انرژی در بدن شما کمک زیادی می‌کند. می‌توانید این میوه خوشمزه را به روش‌های مختلف، میل کنید. برای مثال، تهیه بستنی یخی هندوانه‌ای، اسموتی، نوشیدنی خنک و ساده، همگی کمک می‌کنند تا از مصرف این میوه نهایت لذت را ببرید.