بهترین روش نگهداری از مسواک را می دانید؟ توالت یکی از آلوده ترین مکان های خانه می باشد که با قرار دادن مسواک در این مکان احتمال انتقال آلودگی را افزایش می دهید. در این مقاله از پارس نیوز بهترین روش نگهداری از مسواک های دستی و برقی را یادتان می دهیم.

بهترین روش های نگهداری از مسواک

مسواک مناسب - بهترین روش نگهداری از مسواک

مسواک خود را درون یک محفظه در بسته نگاه ندارید.

وجود رطوبت در یک فضای بسته محیط خوبی برای رشد باکتری‌هاست، هرچه این فضا بسته‌تر و رطوبت بیشتر، فضای برای رشد باکتری‌ها بهتر.

 • مسواک خود را در ظرف‌‌های در بسته نگهداری کنید، تا در سفر و سایر زمان‌ها، گرد و غبار و باکتری روی آن ننشیند. حتماً پیش از گذاشتن مسواک درون ظرف محافظ خود، از خشک بودن آن مطمئن شوید.
 • همچنین حتماً محافظ مسواک را به خوبی بشوئید. کلرهگزیدین (که در اغلب دهانشویه‌ها یافت می‌شود) بهترین ماده آنتی‌باکتریال برای شستن محافظ مسواک است.

مسواک خود را رو به بالا نگهداری کنید ؛ بهترین روش نگهداری از مسواک

این کار باعث چکیدن آب از روی پرزهای مسواک می‌شود. همچنین باکتری‌هایی که روی سطح مسواک رشد می‌کنند را با هر قطره آب از روی آن پاک می‌کند. اگر مسواک خود را داخل لیوان می‌گذارید حتماً متوجه کثیفی‌هایی که در ته لیوان دیده می‌شود، شده‌اید. اگر مسواک خود را به پهلو یا روی پرزهایش داخل محافظ بگذارید، باعث ماندن تمام آن کثیفی‌ها روی مسواک خواهید شد.

کنار سطل زباله

بعد از مسواک زدن از گذاشتن مسواکتان کنار سطل زباله خودداری کنید. مانند دلایلی که در مثال های دیگر توضیح دادیم. ذرات می توانند مسیر خود را به مسواک شما پیدا کنند و منجر به ورود باکتری بیشتری شوند. آن را دور از سطل آشغال نگه دارید، چون ما همه غذا، آشغال و چیزهای کثیف را در آن می ریزیم.

مسواک خود را حداقل 2 پا (0/61 متر) از توالت دور نگهدارید

وقتی سیفون دستشویی را می‌کشید، ذرات ریز آب که شامل مواد ریزی از مدفوع هستند از سنگ توالت جدا شده و ممکن است روی مسواک‌هایی خیلی نزدیک به توالت، بنشینند. البته هیچ شواهدی دال بر امکان ایجاد بیماری توسط این ذرات بسیار ریز در بدن وجود ندارد، ولی احتیاط شرط عقل است.

کنار ظرفشویی ، بهترین روش نگهداری از مسواک

سینک ظرف شویی آشپزخانه ما محل شستن و پاک کردن کثیفی و باکتری ها و غذا است. اگر مسواک خود را کنار ظرف شویی آشپزخانه رها کنید. به طور بالقوه از باکتری ها برای رسیدن به مسواک خود استفاده می کنید. اگر دندان های خود را در آشپزخانه می گذارید، بهتر است که یک روکش برای مسواک خود بگذارید یا مسواک را در یک کشو قرار دهید.

جامسواکی - بهترین روش نگهداری از مسواک

نگهدارنده مسواک را هفته‌ای یکبار بشوئید

باکتری‌هایی که روی نگهدارنده مسواک جمع می‌شود می‌تواند به مسواک و سپس به دهان شما منتقل شود. اگر نگهدارنده مسواک یک ظرف ته بسته باشد، نظافت منظم آن اهمیت دوچندانی خواهد داشت.  ظرف مسواک یا لیوان مسواک‌ها را با آب و صابون بشوئید. مگر در حالتی که کارخانه سازنده استفاده از ماشین ظرفشویی را بی اشکال دانسته باشد، آن را در ماشین ظرف‌شویی نگذارید. هیچوقت مسواک برقی خود در ماشین ظرفشویی نگذارید.

نزدیک به حیوان خانگی خانواده تان

ما حیوانات را دوست داریم، اما مسواک خود را نباید کنار آنها قرار دهیم، زیرا آنها میکروب ها و باکتری های زیادی را حمل می کنند و می توانند برای سلامتی شما بد باشند. علاوه بر این، بسیاری از حیوانات خانگی سعی در بازی کردن، خوردن یا جویدن مسواک دارند و فکر می کنند که این یک اسباب بازی است.

نگذارید مسواک‌ها به هم بچسبند ؛ بهترین روش نگهداری از مسواک

اگر چند مسواک را با هم در یک ظرف نگهداری می‌کنید، مطمئن شوید که مسواک‌ها بهم نمی‌چسبند، زیرا این کار باعث انتقال باکتری و مایعات دهانی از یک مسواک به مسواک دیگر می‌شود.

مسواک را دور از محصولات شوینده و پاک کننده قرار دهید

اگر شما محصولات تمیز کننده ی خانگی را در حمام نگه داری می کنید، توجه کنید که مسواک شما در جایی که می تواند با مواد اسیدی یا سمی در تماس ناشد، قرار ندهید.

هنگام مسافرت مراقب مسواک خود باشید ؛ بهترین روش نگهداری از مسواک

زمان رفتن به مسافرت سعی کنید که کیف سایز مناسب انتخاب کنید که مجبور نباشید مسواک را با فشار در آن جای دهید و توجه کنید که مسواک شما جایی برای تهویه داشته باشد.

زمانی که در جاده هستید سعی کنید مسواک را تا حد امکان از جای خود درآورید تا به خوبی خشک شود. همچنین می توانید آن را روی داشبورد اتومبیل خود نگه دارید، یا به محض رسیدن به مقصد، آن را بیرون بیاورید.

نحوه صحیح مسواک زدن - بهترین روش نگهداری از مسواک

نکات مهم نگهداری از مسواگ

با انجام موارد زیر می توانید مسواک خود را تمیز و سالم نگه دارید:

از مسواک همدیگر استفاده نکنید

اگر در مسواک کس دیگری شریک باشید، یعنی در مایعات بدن و جرم‌های دندانی وی نیز شریکید، که این می‌تواند منجر به عفونت شود.

دست‌ هایتان را پیش از مسواک زدن بشویید

دلیل این مسئله واضح است، ولی در اکثر مواقع، فرد پیش از مسواک زدن دست‌هایش را نمی‌شوید.

مسواک خود را بعد از استفاده بشوئید

مسواک خود را بعد از استفاده با آب گرم شیر بشوئید. مطمئن شوید که تمام خمیردندان و باقیمانده‌های غذا و سایر مواد از روی آن پاک شود.

بعد از شستن مسواک آن را خشک کنید

هرچه مسواک خیس‌تر باشد، محیطی مناسب‌تری برای  رشد باکتری خواهد بود.

مسواک خود  را در دهانشویه یا محلول ضدعفونی کننده نگذارید

طبق تحقیقات اخیر، هیچ مدرک علمی دال بر این موضوع وجود ندارد که گذاشتن مسواک در محلول ضد عفونی، تأثیری بر سلامت دهان و دندان داشته باشد. گذاشتن مسواک در محلول می‌تواند به منتقل شدن باکتری‌ها به محلول ضدعفونی کننده شود، و اگر از همان محلول بعنوان دهانشویه نیز استفاده شود، می‌تواند باکتری‌های مسواک را به دهان سایر افرادی که از آن دهانشویه استفاده می‌کنند انتقال دهد.

هر سه الی چهار ماه مسواک خود را تعویض کنید

اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، سر مسواک را هر 3 الی 4 ماه تعویض کنید. اگر پرزهای مسواک خم شده یا وا رفته‌اند یا رنگ آنها تغییر کرده است، زودتر از این زمان هم می‌توانید مسواک خود را عوض کنید. مسواک‌های کودکان باید زودتر از مسواک بزرگسالان تعویض شود، زیرا کودکان نحوه استفاده از مسواک را نمی‌دانند و ممکن است فشار بیش از حد به آن بیاورند.

احتیاط‌های لازم برای شرایط خاص:

مراقبت ها و احتیاط های لازم دیگر عبارت اند از:

اگر کسی در خانه مریض شده باشد باید بیشتر مراقب مسواکتان باشید

مسواک آن شخص را از مابقی مسواک‌ها جدا کرده و هر مسواکی که با آن مسواک در تماس بوده را بیرون بیاندازید، تا بیماری گسترش نیابد. در صورتی که خودتان مریض شده بودید، بعد از اتمام دوره بیماری، گذاشتن مسواک در دهانشویه آنتی‌باکتریال برای ده دقیقه می‌تواند جرم‌هایی را که می‌توانند مجدداً باعث بیماری‌تان شوند را از بین ببرد، هرچند بهترین کار تعویض مسواک است.

خمیردندان مناسب - بهترین روش نگهداری از مسواک

اگر مبتلا به بیماری‌های نقص سیستم ایمنی هستید یا بیش از اندازه معمول مستعد ابتلا به بیماری‌ها می‌باشید باید مراقبت بیشتری از مسواک کنید!

حتی مقداری بسیار اندک باکتری می‌تواند برای کسانی که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند خطرناک باشد، پس توصیه می‌شود مسواک خود را تا جای ممکن تمیز نگاه دارید.

 •  پیش از مسواک کردن از یک دهانشویه آنتی‌باکتریال استفاده کنید. این کار به کاهش میزان باکتری که روی مسواک می‌نشید کمک خواهد کرد.
 • مسواک خود را پیش از استفاده با محلول ضدعفونی کننده بشویید. این کار مقدار باکتری‌های روی مسواک را کاهش خواهد داد.
 • هر سه الی چهار ماه مسواک خود را تعویض کنید . این کار به مرور زمان مقدار در معرض باکتری بودن را کاهش خواهد داد.
 • از یک ضدعفونی‌کننده مسواک استفاده کنید. اگرچه مدرکی علمی دال بر تأثیر این ضدعفونی کننده‌ها وجود ندارد، ولی می‌تواند در صورت تمایل آن ضدعفونی کننده‌هایی که دارای تأییدیه FDA هستند را تهیه کنید. ضدعفونی کننده‌های مسواک 99.9 درصد باکتری‌های روی مسواک را از بین می‌برند. (استریل کردن به معنای از بین بردن 100 درصد باکتری‌ها و ارگانیسم‌های زنده است، که هیچ ضدعفونی کننده‌ای نمی‌تواند چنین ادعای تبلیغاتی کند.)

در صورتی که از ارتوندسی یا سایر روش‌های درمانی دندان استفاده می‌کنید باید بیشتر مراقب مسواک‌هایتان باشید !

مطالعات نشان داده که مسواک افراد دارای ارتوندسی بیش از سایرینف جرم و باکتری دارد. پیش از مسواک زدن، مسواک خود را با ضدعفونی‌کننده بشویید تا مقدار باکتری باقیمانده روی مسواک کاهش یابد. اگر ارتدونسی دارید شاید استفاده از یک نخ دندان مخصوص به تمیز کردن بین ارتدونسی و دندان‌هایتان کمک کند.

نحوه نظافت مسواک برقی

از آنجایی که یکی از اصلی‌ترین دلایل مسواک زدن، زدودن باکتری‌ها از دهان و دندان است، پس تمیز و عاری از باکتری نگاه داشتن مسواک نیز حائز اهمیت است. این نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید مسواک برقی خود را تمیز و عاری از باکتری نگاه دارید:

در هنگام سفر مسواک را بپوشانید ولی در خانه نه!

در هنگام سفر، مسواک خود را درون محفظه بگذارید - اجازه ندهید که مسواک بدون محافظ درون چمدان، به اطراف برخورد کند تا گرد و غبار، خاک و باکتری روی آن ننشیند. ولی مسواک برقی را در خانه، درون محفظه نگاه‌داری نکنید - زیرا محیط دائماً مرطوب محل مناسبی برای رشد باکتری‌هاست.

جا مسواکی - بهترین روش نگهداری از مسواک

اگر مجبور به استفاده مکرر از محفظه مسواک هستید، آن محفظه‌ای را انتخاب کنید که سوراخ‌هایی برای جریان هوا روی آن تعبیه شده است. در منزل مسواک خود را به صورت ایستاده درون لیوان یا نگهدارنده مسواک بگذارید تا جریان هوا بتواند مسواک را خشک کند و همچنین جاهای مخصوصی برای جدا نگهداشتن چند مسواک از هم داشته باشد.

نگهداری مسواک برقی

علاوه بر نکات ذکر شده، باید هر روز مسواک برقی خود را با آب بشویید تا خمیردندان و باقیمانده جرم و مواد غذایی از روی آن تمیز شود.

 • بیش از حد مسواک نکنید. فشار آوردن بیش از حد روی مسواک باعث ساییدگی پرزهای آن  شده و اثربخشی کمتری روی تمیزکردن دندان‌ها خواهد داشت.
 • مسواک خود را در حالت ایستاده نگاه دارید تا با جریان هوا خشک شود.

ویژگی مسواک مناسب

مسواک خوب می‌تواند عادت‌های بهداشتی بد را به عادات بهداشت دهان و دندان خوب تغییر دهد. بدون مسواک زدن و نخ دندان روزانه ممکن است دندان‌ها و لثه‌های به‌ویژه در برابر پوسیدگی دندان، پلاک، جرم دندان و حتی بیماری‌های لثه آسیب‌پذیر شوند. از دستورالعمل‌هایی که در ادامه آمده است برای کمک به مسواک زدن مناسب استفاده کنید تا اجازه ندهید این مشکلات پیش بیاید. هرچه بیشتر مسواک خود را دوست داشته باشید بیشتر احتمال دارد که مرتباً مسواک بزنید.

از مسواک با پرز نایلونی استفاده کنید نه طبیعی

محصولات کامل دندانپزشکی وجود دارد که ازنظر زیست‌محیطی مناسب هستند. شما حتی ممکن است در مورد مسواک‌هایی به نام مسواک طبیعی با مویی که از ریشه درخت آراک ساخته‌شده است شنیده باشید.

انواع دیگر مسواک‌های طبیعی حاوی پرزهای قهوه‌ای هستند که به نظر می‌رسد نرم‌تر از پرز نایلونی هستند. اگرچه شما ممکن است کنجکاو باشید که مسواک طبیعی را امتحان کنید اما باید به یاد داشته باشید که تحقیقات کمی در مورد اثربخشی (یا مضر بودن) آن‌ها انجام‌شده است. مسواک طبیعی همچنین ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد و سریع‌تر از مسواک‌های استاندارد خراب شوند.

توصیه‌های عمومی برای انتخاب مسواک مناسب

ویژگی‌های خاصی وجود دارد که باید برای انتخاب هر نوع مسواک، چه مسواک دستی و چه برقی، در نظر بگیرید.

گذاشتن مسواک در توالت - بهترین روش نگهداری از مسواک

 • اندازه: بهترین مسواک برای شما مسواکی است که اندازه‌ی سر آن به‌گونه‌ای باشد که اجازه دسترسی آسان به تمام سطوح دندان‌هایتان را می‌دهد. برای اکثر بزرگسالان مسواکی که سر آن حدود 1 سانتیمتر عرض و 2.5 سانتیمتر طول داشته باشد مؤثرترین و ساده‌ترین مسواک برای استفاده است. اگرچه مسواک‌هایی با سربزرگ در دسترس هست اما با یک‌بار استفاده از آن‌ها درمی‌یابید که دسترسی به برخی از مناطق مانند دو طرف و پشت دندان‌ها برای مسواک زدن سخت است. طول دسته‌ی مسواک باید به‌اندازه کافی بلند باشد تا بتوانید آن را به‌راحتی در دست نگه‌دارید.
 • انواع پرز مسواک: اگر برای خرید مسواک دستی یا مسواک برقی به داروخانه بروید شما می‌توانید مسواکی با موهای نایلونی نرم، متوسط ​​یا سخت انتخاب کنید. برای اکثریت قریب به‌اتفاق، یک مسواک نرم راحت‌ترین و مطمئن‌ترین انتخاب خواهد بود. اگر دندان‌هایتان را خیلی شدید مسواک بزنید و بشویید، برس های متوسط ​​و سخت درواقع می‌توانند لثه، سطح ریشه و مینای محافظ دندان را آسیب برسانند. برای محافظت بیشتر از دندان‌ها زمانی که مسواک می‌خرید مطمئن شوید که برس های مسواکی که انتخاب کرده‌اید سطحی گرد دارند.
 • توصیه‌شده توسط متخصص: برای اطمینان از اینکه مسواک شما تحت آزمایشات دقیق کنترل کیفیت ازنظر بهداشت و ایمنی قرارگرفته است، از دندانپزشک خود بخواهید تا مارک خوبی را پیشنهاد کند.

برای مسواک‌های دستی وجود مهر و موم تضمین می‌کند که برس های مسواک ایمن هستند، دسته مسواک برای استفاده‌ی روزانه مناسب است، موی مسواک در هنگام مسواک روزانه از روی مسواک نمی‌افتد و در مراحل اولیه استفاده از مسواک پلاک دندان و بیماری لثه کاهش می‌یابد.

علاوه بر این مسواک‌های برقی که دارای مهر و موم هستند نیز باید آزمایش ایمنی را در یک آزمایشگاه مستقل انجام دهند و از طریق آزمایشات عملی ثابت شود که مسواک برای استفاده روی بافت دهان و دندان و نیز هر ابزار دندانی مناسب باشند.

مسواک دستی یا برقی؟

تا زمانی که دندان‌های خود را به‌طور مرتب با استفاده از تکنیک‌های صحیح تمیز کردن مسواک می‌کنید، باید بتوانید با استفاده از مسواک دستی یا برقی پلاک دندان را از بین ببرید و لثه‌ها را سالم نگه دارید. مطالعات نشان داده‌اند که بین مسواک دستی و مسواک برقی تفاوت چندانی وجود ندارد و هر دو نوع اگر به‌طور صحیح مورداستفاده قرار گیرند می‌توانند مؤثر و کارآمد باشند.

مسواک برقی اگر نادرست استفاده شود، می‌تواند بی‌اثر باشد. بااین‌حال مسواک برقی ممکن است در بعضی شرایط، به‌عنوان مثال برای افرادی که دارای مهارت کمتری هستند یا افرادی که استفاده از مسواک دستی را دشوار می‌دانند، مناسب باشد. مسواک برقی می‌تواند برای بیماران مبتلابه آرتریت روماتوئید شدید و یا کسانی که از سکته مغزی بهبود می‌یابند مناسب باشد.

مسواک برقی همچنین برای افرادی که تمایل دارند دندان‌های خود را به‌شدت مسواک بزنند، که می‌تواند به لثه‌ها و دندان‌ها آسیب برساند، مناسب است. در ادامه مواردی وجود دارد که باید در مورد انتخاب بهترین مسواک به آن‌ها توجه کنید:

مسواک برقی - بهترین روش نگهداری از مسواک

هزینه

اگرچه مسواک برقی‌های مقرون‌به‌صرفه نیز در بازار وجود دارد اما به‌هرحال هزینه مسواک برقی چندین برابر بیشتر از مسواک دستی است. علاوه بر هزینه اولیه مسواک برقی، شما باید سر مسواک را نیز مانند مسواک دستی خود چند وقت یک‌بار جایگزین کنید. البته استفاده از مسواک برقی به شما کمک می‌کند که تمیز کردن دندان‌هایتان را بهتر انجام دهید و درواقع هزینه‌ی پرداختی با کاهش هزینه‌های دندانپزشکی جبران می‌شود.

علاقه فردی

بهترین مسواک برای شما می‌تواند مسواکی باشد که بیشتر دوست دارید و از آن بهترین استفاده را می‌کنید. بعضی از افراد ممکن است احساس ارتعاشی مسواک را دوست نداشته باشند و دیگران مسواک برقی را برای تمیز کردن تمام سطوح دندان راحت‌تر بدانند به‌ویژه برای افراد مبتلابه بیماری‌هایی مانند آرتریت دردناک که تحرک را محدود می‌کنند .

اگر از مسواک خود لذت می‌برید، احتمال بیشتری وجود دارد که برای مدت توصیه‌شده، دو دقیقه، مسواک بزنید. برخی از انواع مسواک‌های برقی طراحی‌شده دارای یک تایمر داخلی هستند تا به شما زمانی که برای مسواک زدن اختصاص داده‌اید اطلاع دهند.

اثربخشی

مطالعات علمی متعدد برای تعیین اثربخشی بیشتر مسواک دستی یا برقی در کاهش بیماری‌های لثه و حذف پلاک دندان انجام‌شده است. بررسی نزدیک به 30 مقاله در مقایسه‌ی مسواک‌های دستی و برقی نشان داد که به‌طورکلی اختلاف معنی‌داری بین مسواک برقی و دستی در توانایی آن‌ها در حذف پلاک و جلوگیری از بیماری لثه وجود ندارد اما شواهد نشان می‌دهد که نوع خاصی از مسواک برقی به نام مسواک چرخشی طراحی‌شده که مؤثرتر از مسواک دستی است.

ایمنی

اگرچه تمام مسواک‌ها برای ایمنی مورد آزمایش قرارگرفته‌اند اما ممکن است برای فردی خاص نوع خاصی از مسواک ایمن‌تر باشد. اگر عادت دارید که دندان‌هایتان را محکم و با شدت مسواک بزنید باید بدانید که این کار به لثه‌ها و دندان‌ها آسیب می‌رساند. بنابراین استفاده از مسواک برقی باعث می‌شود مسواک زدن دندان‌ها و لثه‌ها ملایم‌تر باشد، از آن‌ها حفاظت کنید و درعین‌حال آن‌ها را تمیز کنید.

برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از مسواک برقی باعث می‌شود مقدار باکتری در جریان خون بیش‌تر از زمانی شود که از یک مسواک دستی استفاده می‌شود. این امر برای افراد سالم با سیستم ایمنی طبیعی و قلب سالم خطر ندارد اما برای افراد مبتلابه بیماری‌های قلبی خاص می‌تواند عفونت بالقوه خطرناک در قلب ایجاد کند و احتمال خطر را افزایش دهد. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این موضوع باید باعث نگرانی شود یا خیر موردنیاز است.