از طعم و رنگ فوق العاده ی زعفران در غذا نمی توان غافل شد، به شرط آنکه روش دم کردن زعفران را بلد باشید. بهترین روش های دم آوری زعفران و نگهداری از آن را در پارس نیوز بخوانید.

عوامل موثر در رنگ دهی و عطر زعفران

زعفران اصل - روش دم کردن زعفران

 • اصل و خالص بودن
 • روش نگهداری
 • دم کردن

می‌دونین زعفران به سه مدل سرگل، رشته کامل و ریشه دسته بندی می‌شه، سرگل قسمت قرمز رنگ زعفرانه، رشته کامل همون رشته اصلی زعفرانه که از گل درمیاد، قسمت بالایی رشته کامل یا دخترپیچ قرمز رنگ و قسمت پایین رشته، زرد رنگه.

ریشه هم قسمت پایینی رشته‌ی کامله، که از اونجاییکه قیمت پایین‌تری داره برای استفاده توی غذا و درست کردن دمنوش بسیار مناسبه. پس فرقی نمی‌کنه چه مدل زعفرانی خریده باشین، ولی درست دم کردن زعفران، تاثیر زیادی تو میزان رنگ‌دهی اون داره.

بهترین روش های دم کردن زعفران

روش دم کردن زعفران با یخ

دم کردن زعفران با یخ - روش دم کردن زعفران

مراحل اولیه درست مثل دم کردن زعفران با آب جوش است یعنی باید ابتدا زعفران را خوب کوبیده و پودر کنید.

حالا به جای استفاده از آب داغ به چند قالب یخ نیاز دارید، تکه های کوچک یخ را در ظرفی که پودر زعفران را ریخته اید (ظرف باید شیشه ای باشد ) بریزید.

در این مرحله دیگر کار شما تمام است حالا اجازه دهید یخ ها در دمای محیط ذوب شوند؛ درست همان روندی که باعث رنگ دهی بهتر و کامل زعفران می شود.

جالب است بدانید که تجربه افرادی که از این روش برای دم کردن زعفران استفاده کرده اند ثابت کرده است که روش دم کردن زعفران با یخ موجب هم خوشبو تر و هم خوشرنگ تر شدن دم کرده زعفران دم شده با روش سنتی آب جوش است.

علاوه بر این می توانید این محلول را دریک ظرف دربسته مناسب و بهداشتی در فریزر نگهداری کنید و اطمینان داشته باشید که رنگ آن تغییر نخواهد کرد.

روش دم کردن زعفران با آب جوش

زغفران خوش رنگ - روش دم کردن زعفران

همانطور که میدانید زعفران ،دارای طبعی گرم و کمی تلخ می باشد.پس از سابیدن زعفران و یا خرد کردن زعفران با دستگاه های زعفران ساب ،زعفران را در مقدار کمی آب جوش ریخته و به مدت ده الی ۱۵ دقیقه به آن استراحت میدهید تا زعفران به راحتی طعم و رنگ خود را به آب بدهد.این کار بهتر است در ظرف در بسته انجام گیرد تا کیفیت آن دو چندان شود

میزان آب و مقدار زعفران برای دم آوردن زعفران بصورت دلخواه می باشد.ولی بهتر آن است که مقدار آب آن کمتر از یک سوم لیوان باشد و زعفران آن درحدود یک قاشق سوپ خوری و یا بیشتر باشد.

روش دم کردن زعفران برای برنج

بهترین روش دم کردن زعفران برای برنج به این صورت است که زعفران دم کرده را قبل از دم کردن برنج روی برنج ها (کنار قابلمه)  ریخته و بگذاریم با برنج ها دوباره دم بکشد. در این روش عطر و طعم زعفران به طور کامل در برنج پخش می شود و رنگ بهتری نیز از زعفران به دست می آید.

سریع ترین روش برای دم کردن زعفران با یخ

اگر قبل از انداختن یخ، کمی آب‌جوش به زعفران اضافه کنید علاوه بر رنگ بهتر، زعفران زودتر دم می‌کشه. چرا که این کار باعث شک دادن به زعفران می‌شه.

درسته که با این روش رنگ و عطر بهتری از زعفرانتون می‌گیرید. اما یک نکتۀ قابل توجه در گرفتن رنگ بهتر از زعفران، خرید زعفران اصل هست. پس هنگام خرید حواستون رو جمع کنید.

نحوه دم کردن زعفران برای پریود شدن

برای اینکار حدود 1 گرم زعفران را که خوب سابیده شده را با آب جوش دم کرده و بگذارید خوب دم بکشد، سپس با عسل و یا نبات شیرین کرده و میل نمایید.

برای اثر گذاری بهتر این دمنوش جهت باز شدن قاعدگی یا شروع پریودی(عادت ماهانه) پیشنهاد می شود آویشن ، زنجبیل ،دارچین و گل سرخ به این دم کرده اضافه شود.

در صورتی که احتمال میدهید باردار هستید از خوردن دمنوش زعفران اجتناب کنید و یا با انجام تست های آزمایشگاهی اطمینان حاصل کنید که باردار نیستید سپس و جهت باز شدن قاعدگی یا شروع پریودی اقدام نمایید.

زعفران سابیده شده - روش دم کردن زعفران

تا چه اندازه ای مجاز به مصرف زعفران هستیم؟

روزانه می توان تقریبا یک گرم از زعفران را مصرف نمود و میزان استفاده تنتور آن هم تقریبا پانزده قطره در هر روز می باشد.

به طور کلی باید دانست که ماهیانه مصرف ۳ گرم از زعفران برای همه مردم خیلی مفید است و همچنین اگر بیشتر از ۵ گرم استفاده کنید مضر خواهد بود.

حتی مصرف ۵ گرم زعفران به طور یکجا در یک وعده غذایی می تواند باعث مرگ شود.

نکات مهم برای نگهداری زعفران

 • زعفران را قبل از مصرف باید و حتما بسابید، اگر می‌خواهید زعفران شما رنگ خودش را بهتر حفظ کند پس قبل از دم کردن آن، اقدام به کوبیدن و سابیدن آن نمایید.
 • زعفران را در ظرف‌های فلزی یا شیشه‌ای نگهداری کنید، با این‌کار شما می‌توانید از هدر رفتن خاصیت زعفران جلوگیری نمایید. بنابراین به هیچ وجه زعفران را در ظروف پلاستیکی قرار ندهید چون خاصیت زعفران در این ظروف کم می‌شود.
 • زعفران را دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهید، زیرا نور خورشید می‌تواند افت و تغییر رنگ زیادی در زعفران به وجود آورد.
 • زعفران را در جای گرم قرار ندهید.
 • زعفران را در معرض رطوبت قرار ندهید.
 • از باز نگه‌داشتن درب ظرف زعفران خودداری کنید، این کار باعث از بین رفتن عطر و بوی زعفران می‌گردد.
 • هیچ وقت زعفران را پودر شده نگهداری نکنید. همیشه آن مقداری را که می‌خواهید استفاده کنید پودر کنید. به این ترتیب رنگ و عطر زعفران بیشتر حفظ می‌شود.

سابیدن زعفران

سابیدن زعفران - روش دم کردن زعفران

حالا باید زعفران را بکوبید. برای این منظور بعضی از افراد از قند و یا شکر استفاده می کنند چرا که دانه های زبر و خشک قند و شکر باعث خرد شدن بهتر زعفران می شود. این روش برای شربت ها و دسرها مناسب است اما از آن جایی که مقداری شکر نیز با زعفران مخلوط می شود پودری که در نهایت خواهید داشت خالص نیست. بعد از اینکه زعفران خود را به خوبی سابیدید، باید از یکی از روش های زیر استفاده کنید. تفاوت این روش ها در زمانی است که باید به هر کدام اختصاص دهید.

نکات بسیار مهم برای سابیدن زعفران

 

 • هنگام خرید عمده زعفران،هیچگاه زعفران خرد شده را نخرید .چون زعفران درجه یک باید رشته ایی و سرخ رنگ باشد و بااینکار از خرید زعفران تقلبی و از افراد سودجو که مواد ناخالص و یا درجه دو را به عنوان درجه یک میفروشند جلوگیری میکنید.
 •  همیشه زعفران را در ظرف یا محیطی وکیوم و ایزوله نگه دارید تا از عطر و طعم آن کاسته نشود.
 • زعفران سرگل را در جای خشک و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگه دارید.
 • زعفران را از برندهایی که تخصصشان زعفران است بخرید که درصورت نارضایتی آنرا پیگیری و بتوانید زعفران خریداری را مرجوع کنید.
 • زعفران را همراه باچای و شیر نیز میتوانید دم کرده و نوشید.
 • از خواص زعفران غافل نشوید و از آن به درستی استفاده کنید.
 • زعفران به علت نگه داری نادرست خاصیت خود را ازدست میدهد و لزج مانند میشود.

  پس به مقدار نیاز ،مقدار دم شده زعفران خود را تعیین کنید