نحوه ثبت نام برای پیاده روی اربعین 1401 و مدارک لازم برای این ثبت نام را بخوانید. تمام نکات و موارد ضروری که برای پیاده روی اربعین نیاز دارید را برایتان لیست کرده ایم. اگر قصد رفتن به پیاده روی اربعین را دارید این مطلب از پارس نیوز را تا پایان مطالعه نمایید.

شرایط ثبت پیاده روی اربعین 1401

قبل از این که به بیان روش و چگونگی ثبت نام پیاده روی اربعین 1401 بپردازیم، می خواهیم شرایط جدید به وجود امده برای این ثبت نام که توسط سازمان حج و زیارت کشور اعلام شده است را بررسی کنیم.

راه پیمایی اربعین - پیاده روی اربعین 1401

چرا که آگاهی از این شرایط برای تمام افراد متمایل به حضور در مراسم اربعین امسال الزامی است. البته باید دقت داشته باشید که شرایط ثبت نام تنها برای امسال نیست و در سال های گذشته هم شرایطی وجود داشته است.

اما با توجه به وضعیت کرونا، شرایط ثبت نام پیاده روی اربعین امسال دچار تغییراتی شده است. ما در این جا تعدادی از مهم ترین شرایط به وجود آمده را برای شما بیان خواهیم کرد تا در صورت تمایل به ثبت نام جهت مراسم اربعین، از این شرایط آگاهی داشته و بعد از مطابقت با شرایط خود، نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

شرایط جدید که برای ثبت نام پیاده روی اربعین 1401 به وجود آمده و توسط سازمان حج و زیارت کشور هم اطلاع رسانی شده است، شامل موارد زیر می شوند:

 •  در ابتدا متقاضیان باید استعلام های لازم در مورد سلامت خود و هم چنین تزریق شدن هر دو دوز واکسن کرونا را از وزارت بهداشت دریافت کرده و ارائه دهند.
 •  نتیجه منفی تست PCR هر متقاضی باید تا 72 ساعت قبل از اعزام آماده و ارائه داده شود.
 •  متقاضیان باید با مراجعه به سامانه سماح نسبت به انجام پیش ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی اقدام نمایند. اما ثبت نام نهایی بعد از موافقت قطعی دولت عراق انجام خواهد شد.
 •  انجام پیش ثبت نام تنها به صورت غیرحضوری انجام شده و نیاز به مراجعه به هیچ یک از شعب سازمان حج و زیارت کشور وجود نخواهد داشت.
 •  بعد از تکمیل ثبت نام توسط متقاضیان و بررسی شرایط هر یک از آن ها، اسامی پذیرفته شدگان از طریق سامانه سماح اعلام شده و هم چنین به شماره آن ها پیامک خواهد شد.
 •  افرادی که شرایط ان ها مورد تایید قرار نگیرد نخواهند توانست نسبت به اعزام به کشور عراق اقدام کنند.
 •  داشتن گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار از دیگر شرایط ثبت نام پیاده روی اربعین است.
 •  زنان باردار، سالمندان بالای ۶۰ سال و افرادی که دارای شرایط یا بیماری های خاص هستند بهتر است از ثبت نام خودداری نمایند.

نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین 1401

حال که از شرایط جدید ایجاد شده برای ثبت نام پیاده روی اربعین 1401 اطلاع پیدا کردید، می خواهیم به نحوه انجام این ثبت نام بپردازیم. مانند هر سال این کار از طریق سامانه سماح انجام خواهد گرفت و برای تکمیل ثبت نام تان باید به این سامانه مراجعه کرده و اطلاعات لازم را وارد نمایید.

البته باید دقت داشته باشید که ثبت نام در این سامانه به معنی اعزام قطعی زائر نیست و نتیجه نهایی از طریق پیام به شما ارسال خواهد شد. همان طور که دیدید، این موضوع در شرایط ثبت نام پیاده روی اربعین امسال هم آمده است.

اربعین - پیاده روی اربعین 1401

با توجه به این که ممکن است برخی از متقاضیان برای اولین بار قصد استفاده از سامانه سماح را داشته و با این سامانه به خوبی آشنا نباشند، در این جا نحوه ثبت نام را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد. بنابراین، با مطالعه این بخش شما مشکلی در انجام فرآیند ثبت نام اربعین نخواهید داشت.

جهت انجام ثبت نام پیاده روی اربعین 1401 باید یک سری مراحل نسبتا ساده را در سامانه سماح طی کرده و در نهایت با تکمیل ثبت نام، کد رهگیری خود را دریافت نمایید. این مراحل شامل موارد زیر می شوند.

 1. ابتدا باید آدرس اینترنتی سامانه سماح یعنی  samah.haj.irرا در مرورگر خود جست و جو کرده و به این سایت وارد شوید.
 2. بعد از ورود به این سایت باید شرایط ثبت نام در این سایت را با دقت مطالعه کرده و در ادامه تیک مربوط به گزینه «با شرایط ثبت نام موافق هستم» را بزنید. سپس عبارت امنیتی موجود را در کادر مربوطه قرار داده و بر روی گزینه «شروع ثبت نام» کلیک نمایید.
 3. در ادامه فرایند ثبت نام پیاده روی اربعین وارد مرحله بعد شده که باید شماره تلفن خود را وارد کرده و گزینه «ارسال کد» را بزنید.
 4. سپس یک کد بر روی شماره موبایل شما فرستاده خواهد شد که باید ان را در کادر مربوطه وارد کرده و گزینه «ادامه» را بزنید.
 5. مرحله بعد مربوط به ثبت اطلاعات خواهد بود. در این بخش باید تمام اطلاعات خواسته شده از جمله نام و نام خانواگی، کد ملی و سایر موارد مربوط به سرگروه و هم چنین مشخصات سایر اعضای گروه را به طور کامل وارد کرده و در نهایت گزینه «ثبت و اضافه به لیست» را بزنید.
 6. سپس وارد مرحله تایید اطلاعات و پرداخت هزینه می شوید. در این قسمت هم اطلاعاتی که ثبت کرده اید به شما نمایش داده خواهد شد. و پیغام «زائر گرامی پیش ثبت نام شما با موفقیت ثبت گردید لطفا تا اعلام نتایج قرعه کشی منتظر بمانید» را دریافت خواهید کرد. (ادامه مراحل منوط بر دریافت نتایج قرعه کشی است)
 7. در ادامه مراحل ثبت نام پیاده روی اربعین 1401 پنجره جدیدی باز خواهد شد که باید در این قسمت موافقت نامه را مطالعه کرده و گزینه «موافقم» را بزنید. به این ترتیب به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد.
 8. در این مرحله باید اطلاعات کارت خود را وارد کرده و مبلغ مورد نظر را پرداخت نمایید. در صورت طی کردن موفق این مرحله باید گزینه «تکمیل فرآیند خرید» را بزنید تا به صفحه اصلی ثبت نام برگردید.
 9. در نهایت صفحه ای برای شما نمایش داده خواهد شد که در آن کد رهگیری و مشخصات تراکنش وجود دارد. هم چنین، کد رهگیری به شماره سرگروه هم ارسال خواهد شد. باید این اطلاعات را حفظ کنید، چرا که برای انجام ویرایشان ثبت نام به ان ها نیاز خواهید داشت. البته در قسمت پایین صفحه امکان چاپ آن هم وجود دارد.

توصیه های ایمنی برای پیاده روی اربعین

 1. از انتخاب و استفاده از مسیرهای نشناخته و غیر معمول جدا خودداری کنید.
 2. برای پیاده روی از همان مسیر همیشگی نجف تا کربلا استفاده کنید.
 3. به هیچ وجه در طول مسیر با عراقی ها بحث سیاسی و مذهبی نکنید.
 4. حتا اگر فردی عراقی تلاش داشت سر صحبت را با اختلافات مذهبی و سیاسی با شما باز کند، شما به این صحبت ادامه ندهید و بگویید همه ما زائران و عاشقان امام حسین هستیم و هدفی جز این ندارید.
 5. تصور نکنید چون عراقی ها عرب هستند از فارسی چیزی نمی دانند و می توانید هر حرفی بزنید. بسیاری حتا اگر عربی حرف بزنند، فارسی هم متوجه می شوند؛ بنابراین مراقب حرف زدنتان باشید.

عراق - پیاده روی اربعین 1401

بیماران ذیل از تشرف به عتبات در این ایام منع شده اند و تاکید می شود از ثبت نام خودداری نمایند:

 • بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.
 • بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند.
 • بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته.
 • بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی.
 • بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای 250 و بالاتر دارند.
 • بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند.
 • بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.
 • بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.
 • افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می باشند (بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی).
 • افرادی که تست کرونا آنها مثبت است تا 5 روز اول تست مثبت در صورت عدم وجود علایم حاد.
 • افرادی که دارای بیماری حاد تب دار می باشند تا حداقل 48 تا 72 ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماریهای تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد.

 افراد ذیل الذکر نیز حتی الامکان از تشرف به زیارت اربعین و ثبت نام خودداری نمایند:

 • زنان باردار.
 • سالمندان بالای 60 سال.
 • افراد دارای بیماری های زمینه‌ای.
 • افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده.
 • افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده.
 • افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از 40 .
 • افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی.
 • افرادی که بطور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می نمایند.
 

راه های دسترسی به نجف و کربلا در پیاده روی اربعین 1401

برای آن که در پیاده روی چند روزه اربعین شرکت کنید، ابتدا باید به شهر نجف بروید. برای رسیدن به شهر نجف، دو راه در پیش دارید:

 • هوایی: شما از شهرهایی چون تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، اهواز، شیراز، ساری، کرمان، یزد و آبادان می توانید به صورت مستقیم به نجف پرواز کنید.
 • زمینی: برای سفر زمینی به نجف، می توانید از پایانه های مرزی مهران، شلمچه، چذابه و خسروی عبور کنید. مسافران پیاده عمدتا از مرزهای مهران و چذابه عبور می کنند. پس از عبور از مرز با استفاده از ماشین های گذری که زیاد هستند، خود را به شهر نجف برسانید.

مرزهای مشترک ایران و عراق کدامند؟

ایران و عراق 4 پایانه مرزی مشترک دارند که محل قرارگیری و دسترسی هر یک به شهر نجف متفاوت است.

 • مرز مهران: مهم ترین و شلوغ ترین مرز است که در جنوب استان ایلام قرار دارد. از این مرز تا نجف حدود 4 تا 6 ساعت راه در پیش دارید.
 • مرز شلمچه: در استان خوزستان قرار دارد و از این مرز تا شهر نجف 5 تا 8 ساعت راه پیش روی شماست.
 • مرز چذابه: این مرز نیز در استان خوزستان قرار گرفته و با شهر نجف فاصله ای 4 تا 7 ساعته دارد.
 • مرز خسروی: این مرز در استان کرمانشاه است و با نجف فاصله ای 5 تا 7 ساعته دارد.

پیاده روی کربلا - پیاده روی اربعین 1401

از کدام پایانه مرزی برای خروج از کشور استفاده کنیم؟

از سال 96، برای عبور زائران از مرزها یک تقسیم بندی بر اساس استانِ محلِ سکونت انجام شده است. گرچه اعلام شده بود که زائران فقط بر اساس این دسته بندی می توانند از کشور خارج شوند، اما محدودیت ها برای عبور، چندان جدی به نظر نمی رسید. به هر حال آگاهی از این دسته بندی خوب است که در ادامه می بینید.

نام پایانه مرزی مهران شلمچه چذابه خسروی
استان ها تهران، البرز، قزوین، قم، مرکزى، گیلان، مازندران، گلستان، لرستان، ایلام و همدان تهران، خراسان رضوى، اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیارى، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان تهران، خراسان رضوى، اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبى، فارس، کرمان، یزد، سمنان و خراسان شمالى آذربایجان شرقى، آذربایجان غربى، اردبیل، زنجان، کردستان و کرمانشاه

ساعت کاری مرزها برای پیاده روی اربعین چقدر است؟

چندین سال است که به مناسبت پیاده روی اربعین، ساعت کاری پایانه های مرزی افزایش پیدا می کند و به صورت 24 ساعته فعال هستند.

بهترین ساعت عبور از مرز چه زمانی است؟

برای عبور زمینی از مرز، اغلب با شلوغی و حجم بالای زائران رو به رو خواهید شد، بنابراین توصیه می شود طوری حرکت کنید که صبح زود یا اول شب به مرز برسید. در این حالت تعداد مسافرها کمتر هستند.

مشخصات و توصیه های لازم در مسیر نجف تا کربلا

بیشتر عراقی ها پیاده روی به مقصد کربلا را از شهر خود شروع می کنند که بسته به مسافت، ممکن است بین 4 تا 12 روز در راه باشند. اما اغلب برای آن که اتحاد را حفظ کنند؛ در نهایت از مسیر نجف تا کربلا عبور می کنند و خود را به مزار مطهر امام حسین (ع) می رسانند. مسیری که اغلب ایرانی ها استفاده می کنند هم همین مسیر نجف تا کربلاست.

پیاده روی اربعین 1401 را از چه تاریخی شروع می کنند؟

بیشتر زائران پیاده روی اربعین 1401 را از روز شانزدهم صفر شروع می کنند و یک روز پیش از اربعین خود را به کربلا می رسانند. اما باز هم بسته به برنامه و دلایل شخصی خود امکان این را دارید که چند روز زودتر پیاده روی را آغاز کنید و یا در روز هفدهم صفر از نجف راه بیفتید. مزیت انتخاب روز شانزدهم، همراهی با جمعیت کثیر، لمس اتحادی بی بدیل و شوری همگانی است. البته اگر ترجیح می دهید از شلوغی و ازدحام دور باشید، یک هفته قبل از اربعین بهترین زمان برای شماست.

شروع مسیر پیاده روی کجاست؟

برای آن که خود را به شروع مسیر پیاده روی برسانید، از درِ باب الساعه حرم امام علی (ع) خارج شوید و مستقیم در کناره خیابان امام زین العابدین و یا خیابان امام جعفر صادق (ع) حرکت کنید. خود را به بزرگراه کربلا برسانید و در کنار دیگر مشتقان و زائران حسینی به راه خود ادامه دهید. پیدا کردن ادامه مسیر پیاده روی کار چندان سختی نیست و کافیست تا به دنبال نشانه ها و خیل جمعیت بروید.

برای پیدا کردن مسیر چه کنیم؟

از نزدیکی حرم که پیاده روی را شروع کنید، از ابتدا تا آخر مسیر ستون هایی می بینید که شماره گذاری شده اند و به آن ها «عمود» می گویند. از ابتدای نجف تا انتهای شهر 182 عمود وجود دارد و از آن پس شماره عمودها دوباره صفر شده و عمودهای بین نجف تا کربلا آغاز می شوند. فاصله عمودها 50 متر است و شماره آخرین عمود در ورودی کربلا ۱۴۵۲ است.

امام حسین - پیاده روی اربعین 1401

کاربرد عمودها در پیاده روی اربعین 1401 برای چیست؟

عمودها برای محاسبه مسیر طی شده و آدرس دادن کاربرد زیادی دارند. به طور مثال برای پیدا کردن یک موکب خاص و یا برای قرار گذاشتن از عمودها استفاده می کنند. توصیه می شود برای قرار گذاشتن از عددهای رند عمودها استفاده نکنید، چرا که اغلب افراد همین کار را می کنند و در نتیجه در این عمودها با شلوغی مضاعفی رو به رو خواهید شد.

توجه داشته باشید که در فواصل عمود 1100 تا عمود 1390 به علت باریک شدن راه عبوری، تعداد موکب ها کم تر می شوند. بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که این فاصله را در شب طی نکنید و برای یافتن محل خواب دچار مشکل نشوید.

پیاده روی بین شهر نجف تا کربلا چقدر زمان می برد؟

طول مسیر دو شهر نجف تا کربلا 85 کیلومتر است که معمولا در سه روز طی می شود.

 • یعنی روزی در حدود 26.5 کیلومتر مسیر در پیش دارید و حدود 7 تا 8 ساعت پیاده روی خواهید داشت.
 • برای پیاده روی سه روزه، روز اول تا حدود عمود 480 تا 500 و روز دوم نیز تا حدود عمود 1000 پیاده روی کنید.

بهترین ساعت برای شروع پیاده روی اربعین چه زمانی است؟

چیزی که در چند سال گذشته مرسوم بود، شروع پیاده روی از ساعت 4 و 5 صبح و پایان آن قبل از غروب آفتاب بود. اما با توجه به آن که رویدادها در سال قمری تاریخ یکسانی ندارند و متغیر هستند، در حال حاضر سال به سال واقعه اربعین به تابستان نزدیک می شود و در نتیجه تغییرات آب و هوایی نیز مشهود است.

همان طور که می دانید فاصله میان نجف و کربلا، فضایی کویری دارد و در نتیجه از سال گذشته برای آن که زائران از گرمای زیاد در طول روز فرار کنند، زمان پیاده روی را تغییر داده اند.

به این صورت که پیاده روی را از غروب آفتاب آغاز می کنند و نماز صبح برای استراحت و خواب توقف می کنند. البته اگر بخواهید از این روش استفاده کنید، توجه داشته باشید که شب ها هوا خنک تر است و لباس های لازم را همراه خود داشته باشید.

من بسیار آهسته پیاده روی می کنم. آیا می توانم در این رویداد شرکت کنم؟

اگر سرعت پیاده روی شما کند است و یا کودکانی همراه خود دارید، نگران نباشید؛ چرا که با پیاده روی آهسته هم می توانید در چهار یا پنج روز مسیر را طی کنید. انتخاب این که روزی چقدر پیاده روی کنید و یا در کل، چند روز در راه باشید کاملا به آمادگی جسمانی و توانایی شما بر می گردد.

از طرفی توجه داشته باشید، علاوه بر سرعت پیاده روی شما، میزان استراحت و توقف های میان راه هم در طول این سفر تاثیر دارد. بنابراین نگرانی نداشته باشید و با توجه به سرعت خود، برنامه ریزی کنید.

آیا می شود با خانواده و کودکان هم به پیاده روی اربعین 1401 رفت؟

جواب این سوال مثبت است! لطفا فکر نکنید که پیاده روی اربعین مختص آقایان است. اگر یک بار هم به این پیاده روی رفته باشید، خواهید دید که جمعیت خانم های عرب کمتر از آقایان که نیستند هیچ، بیشتر هم هستند.

بسیاری از زائران -ایرانی و عراقی هم ندارد- برای شرکت در پیاده روی اربعین، خانوادگی برنامه ریزی می کنند و به همراه کودکان بزرگ و کوچک راهی می شوند. توصیه می شود برای راحتی بچه های کوچک خود، بردن کالسکه را فراموش نکنید.

اگر نتوانستیم به پیاده روی ادامه دهیم، چه کنیم؟

اگر به هر دلیلی مانند مشکلات جسمی و یا خستگی بچه های کوچکتر نتوانستید به پیاده روی ادامه دهید، نگران نباشید. شما در هر جای مسیر می توانید سوار ماشین های گذری شوید و با پرداخت هزینه، خود را به کربلا برسانید.

حرم امام حسین - پیاده روی اربعین 1401

غذا و اقامت در طول مسیر

از مزیت های بارز سفر پیاده روی اربعین، هزینه کاملا رایگان آن است! یعنی نه تنها در قبال هیچ امکاناتی از شما پولی دریافت نمی شود، بلکه تماما مورد مهربانی و مهمان نوازی عراقی ها قرار خواهید گرفت. در طول مسیر بارها افرادی را خواهید دید که با اصرار از شما می خواهند غذا یا محل اقامت آن ها را بپذیرید.

موکب ها: محل اقامت رایگان

در تمام مسیر 85 کیلومتری دو شهر نجف تا کربلا، خانه ها، اقامتگاه ها و حسینیه هایی به چشم می خورد که برای استراحت زائران ساخته شده و به نام «موکِب» شناخته می شود. موکب ها انواع مختلفی دارند.

ممکن است تنها یک چادر عشایری باشد و یا حسینیه ای وسیع با گنجایش بیش از هزار نفر. ممکن است یک خانه چندین طبقه باشد و یا خانه ای کوچک با شمایلی روستایی. جالب است بدانید که تمام این ساختمان ها برای پذیرایی از زائران اربعین ساخته شده اند و در طول سال استفاده دیگری ندارند.

گرچه اغلب موکب ها، عراقی هستند اما صاحبان موکب ها از مکان ها و حتی کشورهای مختلف هستند. شما در طول مسیر موکب هایی ایرانی، لبنانی، پاکستانی، ترکی و ... را هم خواهید دید.

خوب است همین جا این نکته را بگویم که در اغلب موکب ها پتوهای تمیز و گلبافتی را می بینید که شاید اصلا انتظارش را نداشته باشید! و البته اگر چندین پتو احتیاج داشته باشید، موکب داران با مهربانی در اختیار تان خواهند گذاشت.

تمام وعده ها در راه

همان طور که گفته شد در پیاده روی اربعین 1401 تمام وعده ها به رایگان و با رویی باز در اختیار شما گذاشته می شود. ایستگاه های غذا به قدری زیاد و متنوع هستند که از ساندویچ فلافل تا پلو ماهی را میانشان می توان دید. در طول پیاده روی مرتب عراقی ها را می بینید که از شما خواهش می کنند مهمانشان شوید و شما نمی دانید از کدام غذا انتخاب کنید.

منتها به ساعات غذا توجه داشته باشید، گرچه در تمام ساعات روز در همه موکب ها پذیرایی خواهید شد، اما وعده های اصلی صبحانه، ناهار و شام تنها در همان ساعات خودشان، یافت می شوند. به طور مثال صبحانه را بعد از نماز صبح تا ساعات اولیه روز مانند 7 تا 8 و ناهار را از 12 تا ساعات 1 و 2 می توانید صرف کنید.

اما ساعات سرو شام بازه وسیع تری دارد و از غروب آفتاب تا ساعت 10 شب نیز می توانید در موکب ها شاهد توزیع غذا باشید. به این ترتیب در ساعت هر یک از وعده ها کافیست به یکی از موکب ها مراجعه کنید و غذای خود را بگیرید. جالب آن که اگر در موکبی در حال استراحت باشید، خادمان و مسئولان موکب، غذا را برای شما می‌آورند.

نوشیدنی ها: از اول تا انتهای مسیر، ایستگاه های چای و قهوه عربی را به وفور خواهید دید که اغلب در استکان های کمر باریک و نعلبکی سرو می شوند. البته در سال های اخیر استفاده از لیوان یک بار مصرف باب شده است. اگر دغدغه بهداشت و محیط زیستی دارید، توصیه می کنیم لیوان خودتان را همراه داشته باشید.

برای نوشیدن آب هم نگران نباشید، در اغلب مسیر می توانید بطری های آب معدنی را به رایگان تهیه کنید.

میان وعده ها: البته خوراکی ها و خوشمزه های راه، تنها محدود به وعده های اصلی نمی شود و شما در تمام روز می توانید از پذیرایی موکب داران عراقی و ایرانی بهره ببرید. سینی های بزرگ خرما که با ارده و کنجد تزئین شده اند، به وفور به چشم می خورند که برای پیاده روی نیز بسیار مقوی و مفید هستند. همچنین بارها با افراد متفاوتی برمی خورید که انواع میوه ها را در میان زائران حسینی توزیع می کنند.

وسایل لازم برای سفر و پیاده روی اربعین 1401

انتخاب وسایلِ درست برای پیاده روی اربعین 1401 چند روزه بسیار اهمیت دارد، به گونه ای که اگر هر کدام از این موارد نباشند، سختی زیادی را برای شما رقم می زند. به طور کلی برای انتخاب تمامی وسایل باید این را در نظر بگیرید که قرار است سه روز و در طی ساعاتی پیاپی، پیاده روی کنید، پس در نظر گرفتن نکاتی که در ادامه می آید، بسیار اهمیت دارند. این وسایل عبارت اند از:

 1. کفش مناسب | دمپایی
 2. لباس مناسب
 3. کوله پشتی و وسایل لازم
 4. وسایل شخصی و وسایل بهداشتی

کفش مناسب پیاده روی یا دمپایی

کفش راحت و مناسب یکی از ضروری ترین بخش سفر پیاده روی است، چرا که نبود کفش مناسب موجب آزردگی و تاول پا می شود.

اشتباه نکنید! لازم نیست کفشی گران قیمت به پا داشته باشید، تنها باید کفش شما کاملا راحت باشد، طوری که در پیاده روی، پای شما کوچک ترین فشار یا ناراحتی را تحمل نکند. نکته ای که می گویم بسیار ضروری است و نباید هیچ فشار کوچکی را نادیده بگیرید.

به طور مثال کفشی که برای استفاده روزانه شماست و هر روز چند دقیقه با آن پیاده روی می کنید؛ الزاما گزینه خوبی نیست. چرا که شما هیچ وقت تجربه چندین ساعت پیاده روی پیاپی با همین کفش را نداشته اید و بنابراین میزان راحتی کفش برای شما مشخص نیست.

ثبت نام اربعین - پیاده روی اربعین 1401

بهترین نکته برای انتخاب کفش مناسب این است که باید به خودتان یادآوری کنید: قرار است حداقل 3 روز مداوم، روزی نزدیک 7 تا 8 ساعت پیاده روی کنید. بنابراین لازم است راحت ترین کفش را انتخاب کنید.

شاید بخواهید همین کفش همیشگی را بردارید و تصور کنید این ناراحتی کوچک به راحتی قابل اغماض است، اما توصیه دوستانه من را بپذیرید و از این کار دست بکشید. چرا که هر نوع ناراحتی روی پای شما در ساعات مداوم پیاده روی و سه روز پشت سر هم، به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست. در نهایت یک پای زخمی و تاول زده روی دستتان می ماند و ممکن است از ادامه سفر محروم شوید.

چطور کفش مناسب انتخاب کنیم؟

کفش های مورد نظر خود را بپوشید و 5 دقیقه با آن ها پیاده روی کنید. در طی این مدت تمام توجه خود را کاملا بر روی انگشتان، سینه و پشت پای خود معطوف کنید. اگر در این مدت هیچ گونه فشار و ناراحتی حس نکردید، کفش شما برای پیاده روی مناسب است.

اگر کفش من راحت نبود چه کنم؟

اگر کفش راحتی ندارید، غصه نخورید! می توانید خیلی راحت انواع صندلی طبی و دمپایی پلاستیکی را جایزیگن کنید. چرا که پای شما به هنگام پیاده روی طولانی مدت، تحت فشار نیست. ضمن این که در گرمای هوا، پای شما بیشتر هوا می خورد.

در مجموع سعی کنید صندل یا کفشی را انتخاب کنید که نو نباشد و امتحان خودش را پس داده باشد، چرا که سه روز پیاده روی مداوم، بیش از چیزی که به نظر می آید طولانی است و نبود کفش یا صندل خوب، می تواند کل سفرتان را تحت تاثیر قرار دهد.

لباس مناسب

عراق اقلیمی بیابانی دارد، بنابراین اربعین امسال با آب و هوای گرمی مواجه خواهید شد. با این همه خوب است پیش از سفر، به پیش بینی آب و هوای کربلا نگاهی بیندازید و با توجه به آن برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید. برداشتن این لباس ها توصیه می شود:

 • لباس زیر
 • شلوار راحت
 • تیشرت طبیعت گردی یا لباس نازک: مزیت تیشرت طبیعت گردی آن است که پس از عرق، بو نمی گیرد، سفیدک نمی زند و در صورت شستن، سریع خشک می شود.
 • پارچه (به جای حوله): از آن جا که حوله جای زیادی می گیرد و بر وزن کوله پشتی شما اضافه می کند، توصیه می شود به جای حوله از پارچه ای بزرگ و سبک استفاده کنید.

کوله پشتی و وسایل لازم

در سفری که چند روز پیاده روی دارد، حمل چمدان اصلا آسان نیست. بی برو برگرد بهترین گزینه برای حمل وسایل سفر، کوله پشتی است. انتخاب کوله پشتی مناسب هم به اندازه کفش مناسب اهمیت دارد، پس نکات زیر را از قلم نیندازید:

 1. پیش از همه، کوله پشتی انتخابی شما باید به خوبی بر روی دوش قرار بگیرد، به گونه ای که خودش روی کتف فشار وارد نکند و باعث خستگی شانه های شما نشود.
 2. برای اطمینان از راحتی کوله، وسایل خود را داخلش بگذارید و کمی با آن قدم بزنید. اینجا هم کوچک ترین فشار را نادیده نگیرید و در صورت آزردگی به فکر کوله ای بهتر باشید.
 3. من بار اولم، روزهای آخر پیاده روی دلم می خواست کوله ام را یک جا گم و گور کنم و دست خالی به پیاده روی ادامه بدهم!