تشخیص شیر خراب از سالم با کمک 13 روش سریع را به شما یاد خواهیم داد. مصرف شیر و لبنیات تاریخ گذشته بسیار مضر است و مسمومیت شدیدی به همراه دارد. در این مقاله از پارس نیوز تشخیص شیر خراب از سالم را یاد بگیرید.

شیر سالم - تشخیص شیر خراب

جلوگیری از فاسد شدن شیر

شما باید فرآورده های لبنی از جمله شیر را در دمای حداقل زیر ۴ درجه سانتی گراد نگه دارید تا سالم و تازه بماند. همچنین از تابش نور خورشید به آن و قرار گرفتن در معرض هوا به مدت طولانی جلوگیری کنید، زیرا همانطور که گفتیم به دلیل غنی بودن شیر از مواد معدنی و پروتئین به راحتی میتواند توسط باکتری های موجود در هوا فاسد شود.

تاریخ انقضا چیست؟

بیشتر بسته بندی های غذایی و نوشیدنی ها در کشورهای مختلف حداقل دارای تاریخ هستند. این تاریخ می تواند معنای مختلفی داشته باشد.

این تاریخ ها و تعاریف آنها متفاوت بوده و تابع قوانین مشخصی نیستند.

بر اساس اعلام خدمات ایمنی و بازرسی مواد غذایی (FSIS)، تاریخ های متداول روی برچسب مواد غذایی و نوشیدنی ها عبارتند از:

 • استفاده تا تاریخ: این آخرین تاریخ توصیه شده برای بهره مندی از بهترین کیفیت محصول است.
 • مناسب (بهتر) بودن مصرف تا تاریخ: این مورد نیز به تاریخ بهره مندی از بهترین طعم یا کیفیت محصول اشاره دارد.
 • فروش تا تاریخ: این مورد به آخرین تاریخ توصیه شده برای نگهداری محصول در فروشگاه اشاره دارد.
 • منجمد شود تا تاریخ: این مورد بهترین زمان برای انجماد محصول برای اطمینان از حفظ بهترین کیفیت است.

همه محصولات در صورت نگهداری مناسب پس از هر یک از این تاریخ ها قابل استفاده ایمن هستند.

در واقع بر اساس اعلام FSIS الزامی به نمایش تاریخ تولید وجود نداشته اما در صورت درج شدن باید صادقانه و بر اساس قوانین (از جمله نمایش روز و ماه) باشد.

تشخیص شیر سالم - تشخیص شیر خراب

البته شیر خشک نوزاد استثنا بوده و FSIS بر تاریخ های آن نظارت می کند زیرا مصرف آن پس از تاریخ توصیه شده برای کودک ایمن نیست.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو (FDA)، مردم کشور آمریکا سالیانه حدود یک سوم از غذای خود را که ارزش آن معادل 161 میلیارد دلار است، دور می ریزند. طبق برآوردها 20% از این میزان ذکر شده به دلیل سردرگمی هایی است که در خصوص برچسب های غذا و نوشیدنی ها وجود دارد.

اکنون FDA با سایر آژانس های فدرال همکاری هایی جهت استاندارد سازی بهترین زمان مصرف به منظور نمایش زمان مناسب برای بهره مندی از کیفیت مطلوب (به جز در مورد شیر خشک نوزاد) در نظر گرفته اند.

هدف این امر کاهش میزان دور ریز محصولاتی است که تاریخ انقضا آنها گذشته اما هنوز برای مصرف ایمن هستند.

علت خراب شدن شیر

شیر به طور طبیعی باکتری هایی مانند اشریشیا کلی و سالمونلا دارد. این باکتری ها عامل خراب شدن شیر و ایجاد بیماری ها هستند.

خراب شدن شیر به علت رشد بیش از حد این باکتری ها و تغییر بافت، طعم و کیفیت کلی شیر ایجاد می شود. این باکتری های سرما دوست اغلب در شرایط سرد رشد کرده و باعث خراب شدن شیر می شوند.

برای از بین بردن باکتری های موجود در شیر و افزایش طول عمر آن چندین مرحله باید طی شود.

تولیدکنندگان شیر گاو آن را در دمایی زیر 4.5 درجه سانتیگراد نگهداری کرده تا برای آزمایش و فرآوری منتقل شوند. فرآوری شیر شامل موارد زیر است:

 • پاستوریزه کردن: تولیدکنندگان پیش از خنک کردن مجدد شیر، آن را برای از بین بردن باکتری ها گرم می کنند.
 • هموژنیزه کردن: یک دستگاه، چربی را به طور مساوی در شیر پخش کرده و مانع از شناور شدن آن در سطح بالا می شود.
 • جداسازی: یک سانتریفیوژ شیر را چرخانده تا خامه آن را پیش از ترکیب مجدد با مقادیر مختلف چربی جدا کند.

این روند به چندین مرحله دیگر از جمله فیلتر کردن بیشتر یا عمل آوری آن با درجه حرارت فوق العاده بالا نیاز است.

با پاستوریزه کردن شیر بیشتر باکتری های موجود در آن از بین می روند اما روند رشد آنها پس از پردازش افزایش می یابد.

در واقع علت خراب شدن شیر، رشد باکتری های جدید وارد شده به شیر پس از باز شدن آن در خانه است.

شیر - تشخیص شیر خراب

راه های فوری تشخیص شیر خراب

شیر را بو کنید

شیر تازه ای که فاسد نشده است تنها بوی طبیعی شیر می دهد و نباید هیچگونه بوی اضافی به مشام برسد. شیر هنگام فاسد شدن بوی ناخوشایندی می دهد و در صورت چشیدن ترش مزه خواهد بود.

به ساختار و غلظت شیر توجه کنید

شیر یک مایع رقیق و دارای ساختاری روان است. شیر تازه نباید رنگی غیر معمول داشته باشد و نباید دارای توده های لخته مانند، پنیری وساختاری شبیه به ماست باشد. در چنین شرایطی شیر را بلافاصله به صورت درب بسته به دور بریزید.برای بررسی شاختار شیر، مقداری از آن را درون یک ظرف شیشه ای بریزید.

تشخیص شیر خراب با بررسی رنگ آن

شیر همیشه باید به رنگ سفید تمیز و به دور از ناخالصی باشد. اگر رنگ شیر در قوطی غیر شفاف قابل تشخیص نیست، مقداری از آن را در لیوان بریزید و برای بررسی به سمت نور بگیرید. شیر فاسد شده یک درجه تیره تر به نظر می رسد و به زردی می زند.

برای تشخیص شیر خراب تاریخ مصرف شیر را چک کنید

قوانین سختگیرانه ی سازمان های نظارت بر بهداشت، تولیدکنندگان را ملزم می کند که تاریخ مصرف را در بهترین حالت ممکن بر روی بسته بندی درج کنند. تاریخ مصرف را جدی بگیرید و با هرچه نزدیکتر شدن به این تاریخ، شیر را از نظر سلامت و فاسد نبودن بیشتر بررسی کنید.

تشخیص شیر خراب با استفاده از مایکروویو

یکی از ساده ترین روش ها برای تشخیص شیر خراب از سالم استفاده از مایکروویو است، میتوانید مقداری از شیر را در داخل ضرفی شیشه ای بریزید و آنرا در ماکروویو قرار دهید و به مدت یک دقیقه بگذارید تا گرم شود اگر پس از گرم شدن بافت شیر چسبناک و بریده بریده شد (بریدن شیر) بدانید که آن شیر فاسد است.

 • اگر بر روی شیر پوستی نازک شکل گرفت نگران نشوید زیرا به آن سر شیر می گویند و ضرری برای بدن ندارد.

مطمئن شوید که شیر برای مدت طولانی در دمای اتاق نگهداری نشده باشد

با توجه به نحوه ی بسته بندی، شرایط نگه داری شیر متفاوت خواهد بود. شیر با برچسب UHT را می توان در خارج از یخچال به دور از نور خورشید و حرارت مستقیم نگه داری کرد.

اما دیگر انواع شیر (همچنین شیرهایی با برچسب UHT پس از باز شدن درب بسته بندی) می بایست هرچه سریعتر در یخچال و در دمای 0 تا 4 درجه نگه داری شوند.پس از باز شدن درب، شیر می بایست حداکثردر طی 3 روز مصرف شود حتی اگر تاریخ مصرف درج شده روی بسته بندی زمان بیشتری را نشان دهد.

تست حرارت

مقداری از شیر را در یک لیوان برای 60 ثانیه درون مایکروویو قرار دهید. در صورت مشاهده ی توده لخته، تکه های پنیری شکل و چسبنده شدن، شیر فاسد شده است و نباید مصرف شود.مقداری شیر را بر روی شعله ی مستقیم حرارت دهید و با ایجاد حباب های کوچک از روی حرارت خارج کنید.

در صورت مشاهده ی توده لخته، تکه های پنیری شکل و چسبنده شدن، شیر فاسد شده است و نباید مصرف شود.توجه داشته باشید لایه ی چربی سطحی که در اثر حرارت بر روی شیر شکل می گیرد به معنای فاسد شدن شیر نیست.

لبنیات - تشخیص شیر خراب

تشخیص شیر خراب با استفاده از جوش شیرین

از کجا بفهمیم شیر خراب شده ؟ یکی از روش های پیشرفته برای تشخیص شیر تاریخ گذشته استفاده از جوش شیرین است. برای این آزمایش شما به یک قاشق غذا خوری جوش شیرین ترجیحا تازه نیاز دارید ، همچنین به چند قطره شیر برای انجام آزمایش.

فقط کافی است تا چند قطره شیر را با قطره چکان بر روی جوش شیرین برزید اگر پس ریختن شیر حباب هایی بر روی جوش شیرین مشاهده کردید بدانید که آن شیر فاسد است. اگر حبابی مشاهده نکردید بدانید که شیر سالم و قابل مصرف است.

تست وجود آب در شیر

یک قطره شیر را روی یک سطح صیقلی و شفاف که حالت مورب و اریب دارد بریزید. حرکت قطره شیر را بررسی کنید، شیر واقعی از خود ردی به جای نمی گذارد اما شیر تقلبی که به آن آب اضافه شده است یک خط سفید کمرنگ از خود باقی می گذارد.

وجود نشاسته در شیر

یک قطره محلول ید (که برای ضد عفونی کردن نیز به کار می رود و پای ثابت جعبه کمک های اولیه است) به مقداری شیر اضافه کنید. چنانچه پس از اضافه کردن رنگ شیر آبی شد نشان دهنده وجود نشاسته در آن است.

ماده روغنی به نام Vanaspati

این ماده شبیه به روغن پالم است و برای تشخیص آن در شیر تنها کافی است در محیط آزمایشگاهی و با رعایت تمامی موارد احتیاطی حدود ۳ میلی لیتر شیر را در لوله آزمایش ریخته و به همان میزان اسید هیدروکلریک به آن اضافه کنید. اگر پس از ۵ دقیقه رنگ محلول قرمز شد نشان دهنده وجود Vanaspati در شیر است.

مواد شوینده و انواع پاک‌کننده ها در شیر

برای تشخیص مواد شوینده در شیر حدود ۵ میلی لیتر آب را به همان میزان شیر اضافه کنید و برای مدت ۵ دقیقه آن را هم بزنید. اگر روی شیر کف ایجاد شود، این بدان معنا است که شیر حاوی مواد شوینده است.

فرمالین در شیر

برای شناسایی این ماده نیز حدود ۱۰ میلی لیتر شیر را در لوله آزمایش ریخته و به آن اسید سولفوریک غلیظ در محیط ایمن آزمایشگاه و با رعایت کلیه موارد ایمنی اضافه کنید.دقت کنید در این حالت نباید لوله آزمایش تکان بخورد، چنانچه در محل تقاطع شیر و اسید سولفوریک رنگ محلول بنفش شد نشان دهنده وجود فرمالین در شیر است.

از طریق روشهایی نسبتاً مشابه می توان وجود تقلب و مواد افزودنی غیرمجاز را در پنیر، کره و کشک نیز شناسایی کرد.کارشناسان توصیه می کنند برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها از جمله تب مالت یا سایر مشکلات گوارشی افراد حتما از شیرهای سالم و استاندارد استفاده کنند یا حداقل شیر را بجوشانند هرچند که جوشاندن شیر تمامی میکروب های آن را از بین نمی برد.

شیر گاو - تشخیص شیر خراب

روش هایی برای افزایش ماندگاری شیر

فرآوری شیر تاثیر مهمی در مدت زمان تازه ماندن و مصرف ایمن آن دارد. با این وجود اقدامات زیر در افزایش ماندگاری شیر موثر هستند:

 • بستن محکم در بسته بندی شیر
 • نگهداری شیر در یخچال
 • تنظیم دمای یخچال زیر حدود 4.5 درجه سانتیگراد یا 40 درجه فارنهایت
 • دور قرار دادن غذاهای داغ از شیر در یخچال
 • اجتناب از نگهداری طولانی شیر در بیرون از یخچال

عوارض مصرف شیر خراب

مصرف مقدار کمی شیر خراب شده عوارض خاصی ایجاد نکرده یا باعث ایجاد علائم خفیفی شده که خود به خود برطرف می شوند.

برای نمونه، در این وضعیت علائمی مانند درد معده، حالت تهوع، اسهال یا استفراغ تجربه می شوند. همچنین بعید است که مصرف شیر خراب شده مشکلات بلندمدتی ایجاد کند.

با این وجود از آنجایی که نوشیدن شیر خام و غیر پاستوریزه خطرناک بوده سعی کنید از این امر خودداری کنید. شیر خام حاوی عوامل بیماری زا مضر زیر است که می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند:

 • کامپیلوباکتر
 • کریپتوزپوریدیوم
 • اشریشیا کلی
 • لیستریا
 • سالمونلا

با شیر خراب چکار کنیم؟

درست کردن پنیر

نخستین چیزی که با شیر ترش شده می‌توان به آن فکر کرد، درست کردن پنیر است. ماده اصلی موجود در پنیر، شیری است که دیگر قابل مصرف نیست. اگر شیر بریده شده است، اما فاسد نیست و رنگ و بوی آن تفاوت نکرده است، می‌توان با آن پنیر درست کرد.

دقت کنید که شیر فاسد را نمی‌توان پنیر کرد. اگر شیر، پس از جوشاندن بریده، کمتر از یک کیلو است، با آن پنیر درست نکنید، زیرا صرف نمی‌کند و بسیار کم می‌شود.

شیر فاسد - تشخیص شیر خراب

روش تهیه پنیر از شیر بریده

شما می‌توانید با استفاده از جوشاندن شیر ترش و اضافه کردن آب آن، پنیر کاتیج درست کنید. سپس آن را داخل یک دستمال بریزید و شیر اضافه را خارج کنید تا پنیر حالت سفت پیدا کند؛ حتی می‌توانید کمی خامه، نمک و فلفل نیز جهت طعم‌ آن اضافه کنید یا این‌که از راه زیر، پنیر درست کنید:

به شیر، نمک بیافزایید. (به یک کیلو شیر باید یک قاشق مرباخوری نمک بزنید.)

سپس، روی یک آبکش، پارچه نخی یا پارچه توری با سوراخ‌های بسیار ریز را قرار دهید.

شیر بریده را داخل پارچه بریزید و دور پارچه را گره بزنید.

یک جسم سنگین، مانند هاون یا یک بشقاب سنگین روی پارچه قرار دهید تا پنیر سفت شود و به هم بچسبد.

برای این‌که آب پنیر کامل گرفته شود، باید دو ساعت صبر کنید.

پنیر را در یخچال قرار دهید و جهت خوشمزه‌تر شدن، روی آن زیره بپاشید.

کاربرد‌های دیگر

شیر ترش، معمولاً در دستور عمل شبیه به کیک و دسر، خوش‌طعم‌تر به نظر می‌رسد. البته کاربرد‌های دیگر نیز دارد که هیچ ربطی به غذا ندارد:

زیبایی

شیر ترش، یکی از مواد اصلی در ماسک‌های صورت است که موجب لطافت و نرمی پوست می‌شود، رنگ پوست را بهبود می‌بخشد و پوست را سفیدتر و درخشان‌تر می‌کند. ماسک شیر، جهت بهبود آفتاب‌سوختگی و چروک پوست، مفید است و می‌توانید از آن به‌عنوان یک ماسک مفید و مرطوب‌کننده خوب، جهت پوست صورت یا دیگر قسمت‌های بدن خود، استفاده کنید.

خانه و باغچه

‌شیر بدون استفاده را می‌توانید در اطراف گل و گیاهان بریزید تا حشرات را از آن، دور و به رشد بیشتر آن‌ها کمک کنید. آبیاری گیاهان با شیر، مواد مغذی مانند کلسیم را به گیاه شما می‌رساند. به‌خصوص برای گیاه گوجه فرنگی، بسیار مفید است.

جهت آبیاری گیاهان، شیر بریده شده را در ظرفی بریزید تا خنک شود و بعد، آن را از صافی رد کنید تا قسمت‌های پنیری از آب آن جدا شود. سپس، از آب شیر بریده، جهت آبیاری گیاهان استفاده کنید و قسمت‌های پنیری را دور بریزید.

برق‌ انداختن نقره

به شیر ترش شده در حال جوشیدن، مقداری سرکه بیافزایید و سپس، نیم ساعت وسایل نقره را درون آن قرار دهید تا کدری آن‌ها از بین برود. سپس، وسایل نقره را با آب گرم، صابون و مسواک نرم، بشویید.

همچنین، می‌توانید شیر را داخل ظروف نقره بریزید. شب تا صبح نگه دارید و صبح روز بعد، با درخشندگی این ظروف مواجه شوید.

قابل مصرف حیوانات خانگی

شیر بریده برای حیوانات، مشکلی ایجاد نمی‌کند. بنابر این، می‌توانید شیر بریده شده را به غذای حیوانات، مانند سگ، گربه، مرغ، گوسفند و غیره، اضافه کنید و به آن‌ها بدهید.

شیر پاستوریزه - تشخیص شیر خراب

در صورت مصرف شیر فاسد چه کنیم؟

آب زیاد بنوشید

پس از مسمومیت با شیر به احتمال زیاد دچار اسهال خواهید شد. اسهال باعث از دست رفتن آب بدن می‌شود،‌ پس بهتر است مقدار زیادی آب بنوشید تا اسهال نوعی کمک برای درمان مسمومیت تلقی شود.

اگر آب ننوشید،‌ اسهال مداوم آب بدن شما را کم خواهد کرد و علائم دیگری مانند تب بروز خواهند کرد. توصیه می‌کنیم مواد کافئین‌دار مانند قهوه و نوشابه ننوشید تا آب بدن شما در حد تعادل بماند و بیش از حد دفع نشود.

موز، برنج یا نان بخورید

این غذاهای ساده کمک زیادی به درمان مسمومیت می‌کنند، چراکه معده را تسکین می‌دهند و بدن را مجبور به استفراغ یا اسهال نخواهند کرد. سیب زمینی پخته شده به صورت پوره نیز یک گزینه مناسب است.

سبزیجات برگدار

دو یا سه عدد برگ ریحان را در مقدار کمی ماست بریزید، خوب هم بزنید و بخورید.

می‌توانید مخلوطی از مقادیر کم آویشن، نعناع و گشنیز را بجوید.

سرکه سیب

سرکه سیب نوعی ماده ضد میکروب است که از قدیم الایام در بسیاری از درمان‌های خانگی کاربرد دارد. دو قاشق غذاخوری از این سرگه را در آب ولرم بریزید و بعد از مسمومیت با شیر بنوشید. همچنین اگر پس از مسمومیت دوباره می‌خواهید غذاخوردن را شروع کنید، این محلول ساده را قبل از وعده غذایی بنوشید.

از داروی ضد اسهال استفاده نکنید

همانطور که گفتیم اسهال برای بدن مفید است. اگر پس از مسمومیت دچار اسهال شدید،‌ نشانه این است که سیستم گوارش شما به خوبی کار می‌کند. بنابراین بهتر است به سیستم ایمنی بدن خود اطمینان کنید. بنابراین قرص اسهال نخورید. همچنین برای تسکین درد ایبوپروفن نخورید! این دارو معده را تحرک می‌کند. توصیه می‌کنیم به جای این دارو از استامینافون استفاده کنید.

تا اطلاع ثانوی سایر لبنیات را نخورید

شاید مسمومیت با شیر به خاطر عدم تحمل لاکتوز توسط معده باشد. پس توصیه می‌کنیم تا آرامش کامل معده از خوردن سایر مواد لبنی مانند ماست، پنیر، کره یا دوغ اجتناب کنید.