نارگیل یکی از خوشمزه ترین و پر خاصیت ترین میوه هاست که برای کودکان و زنان باردار بسیار توصیه می شود. اما معمولا به دلیل پوست سختی که دارد از خرید آن خودداری می شود. در این مطلب طریقه کندن پوست نارگیل را به شما یا خواهیم داد. بدون دردسر و در کمترین زمان نارگیل را از پوسته ی خود جدا کنید.

شکستن پوست نارگیل - طریقه کندن پوست نارگیل

طریقه کندن پوست نارگیل با کمک چکش و پیچ گوشتی

طریقه پوست کندن الیاف نارگیل

برای پوست کندن نارگیل لازم است در ابتدا الیاف و موهای نارگیل را با کمک دست و یک چاقوی تیز و کوچک جدا کنید.

خارج کردن آب نارگیل

همانطور که در بالا اشاره کردیم نارگیل یکی از مقوی ترین میوه ها است. این میوه دارای انواع مختلفی از مواد معدنی، ویتامین ها و همچنین انواع آنتی‌اکسیدان‌ها است.

همچنین بخش‌های مختلفی از آن نیز خوراکی هستند. مثل آب نارگیل، روغن نارگیل، ریشه و شیره گل که خاصیت های درمانی و ارزش غذایی دارند. اما قبل از پوست کندن نارگیل شما باید بتوانید آب داخل نارگیل را از آن خارج کنید.

شکستن پوسته نارگیل

همانطور که می دانید نارگیل یک پوسته بسیار سخت و چوبی دارد. برای اینکه بتوانید این میوه خوشمزه را مصرف کنید، حتما باید آن پوسته سخت را بشکنید.

اما این کار را چگونه انجام دهیم؟ در ابتدا لازم است که آب نارگیل را از آن خارج کنیم. بنابراین در ابتدا به کمک یک چاقوی تیز الیاف ها و مو های نارگیل را از روی پوست سخت آن جدا کنید.

حالا وقت آن رسیده است که آب نارگیل را خارج کنید. برای اینکار باید از یک پیچ گوشتی بسیار تیز استفاده کنید. روی همه نارگیل ها سه دایره کوچک وجود دارد که رنگشان کمی متفاوت از خود نارگیل است. این سه دایره شبیه به چشم های نارگیل هستند.

شکستن پوست نارگیل با پیچ گوشتی - طریقه کندن پوست نارگیل

استفاده از پیچ گوشتی

شما باید به کمک پیچ گوشتی دو تا از این دایره ها را سوراخ کنید تا بتوانید آب نارگیل را از آن خارج کنیم. این قسمت از نارگیل پوسته نازک تری دارد.

بنابراین شما به راحتی می توانید روی این قسمت از نارگیل سوراخ ایجاد کنید. توصیه ما این است که فقط دو تا از آن دایره ها را سوراخ کنید.

چرا که از یکی از سوراخ هوا در جریان باشد و از دیگری آب نارگیل خارج شود. این نکته باعث می شود که سریع تر آب نارگیل خارج شود.

حالا نارگیل را به صورت برعکس روی لیوان یا ظرفی قرار دهید تا آب آن کاملاً تخلیه شود. به طور کلی هر نارگیل در اندازه متوسط حدود نصف فنجان آب نارگیل می دهد.

کندن پوست نارگیل

پس از اینکه مطمئن شدید آب نارگیل کاملا خارج شده است. حالا نوبت به آن می رسد که پوست نارگیل را بکنید. شاید این را برای شما عجیب باشد ولی در این مرحله شما به یک چکش نیاز دارید.

در ابتدا نارگیل را داخل یک پارچه، حوله تمیز و یا داخل یک کیسه قرار دهید. سپس با ضربات پی در پی چکش سعی کنید پوست نارگیل را بشکنید.

نارگیل در ابتدا کمی شل می‌شود و سریع شکاف برمی دارد. سپس باید از یک قاشق یا یک چاقوی کند استفاده کنید. آن چاقو را بین گوشت نارگیل و و پوست آن قرار دهید و کمی با دست خود فشار ایجاد کنید.

حالا می بینید که پوست و گوشت نارگیل از یکدیگر جدا می شوند. این روش یکی از قدیمی ترین و سریع ترین روش های پوست کندن نارگیل است.

تعداد روش های پوست کندن نارگیل زیاد نیستند. اما در ادامه یکی دیگر از روش های پوست کندن نارگیل را به شما آموزش می دهیم. در هر صورت این را باید در نظر بگیرید که شما چاره ای جز شکستن پوست نارگیل ندارید.

بنابراین اگر با این روش راحت نیستید توصیه می‌کنم روش بعدی را که به شما آموزش می دهیم، با دقت بخوانید. این روش قطعا برایتان بسیار راحت تر و بی دردسر تر خواهد بود.

نارگیل - طریقه کندن پوست نارگیل

طریقه کندن پوست نارگیل به کمک حرارت

در این روش برای پوست کندن نارگیل شما باید به نارگیل حرارت دهید. این کار را هم با تابه و هم با مایکروویو می توانید انجام دهید. اگر تابه را انتخاب کردید باید میوه نارگیل را درون تابه قرار دهید.

در این روش باید حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه اجازه دهید که نارگیل داخل تابه بپزد. وقتی که این زمان به پایان رسید، باید نارگیل را از ظرف خارج کنید و اجازه دهید تا به خوبی پوست آن سرد شود.

حالا می توانید به کمک یک ضربه چکش به راحتی پوست نارگیل را بشکنید. اگر می‌خواهید این کار را به کمک مایکروویو انجام دهید، می توانید نارگیل را درون مایکروفر قرار دهید. درجه حرارتی که لازم دارید بین ۳۶۰ تا ۶۰۰ است.

در این روش نیز باید نارگیل را به مدت ۳ دقیقه در مایکروویو قرار دهید. وقتی که پوست آن ترک برداشت، می‌توانید نارگیل را خارج کنید. توجه داشته باشید در این دو روش حتماً باید قبل از حرارت دادن موها و الیاف نارگیل را جدا کنید. همچنین باید آب نارگیل را به طور کامل خارج کنید و سپس به فکر حرارت دادن آن باشید.

طریقه کندن پوست نارگیل به طریق فریز کردن

در این روش که ساده ترین روش می باشد ابتدا نارگیل را در فریزر قرار داده سپس روی گاز یا در ماکروفر به ان حرارت وارد کنید تا پوسته آن ترک بخورد و به آسانی جدا شود.

توصیه‌ها

1. دو عدد از چشم‌های نارگیل را با میخ یا پیچ‌گوشتی سوراخ‌کنید تا هوا بتواند از یکی واردشده و آب نارگیل از دیگری خارج شود. این کار سرعت را بالا می‌برد.

2. در یک سمت نارگیل سه نقطه سیاه وجود دارد که دوتای آن‌ها به هم نزدیک‌تر هستند و چشم‌های نارگیل را تشکیل می‌دهند و به سومی دهان نارگیل گفته می‌شود.

دهان ضعیف‌ترین نقطه نارگیل است و با ابزار تیزی مانند یک تیغه قیچی به راحتی سوراخ می‌شود. آب ظرف سی ثانیه در ظرف تخلیه می‌شود. برای اطمینان از خالی شدن نارگیل آن را تکان دهید.

3. آب داخل نارگیل با شیر نارگیل متفاوت است و شیرین است. آب این میوه به صورت طبیعی در هنگام رشد نارگیل تولید می‌شود و بسته به رسیده بودن آن طعم و رنگش متفاوت است.

پوست کندن نارگیل - طریقه کندن پوست نارگیل

شیر نارگیل محصولی فراوری شده است که از استخراج روغن گوشت سفید رنگ نارگیل و معمولاً آب جوش ساخته شده است. البته شما نیز می‌توانید خودتان شیر نارگیل درست کنید.

4. اگر هیچ یک از ابزار گفته‌شده را ندارید یا عجله دارید و می‌خواهید نارگیل را باز کنید، آن را در یک کیسه پلاستیکی محکم گذاشته و آن را با پرتاب به سطح سختی بکوبید.

آب نارگیل را در این روش از دست می‌دهید اما می‌توانید گوشت آن را بخورید. مراقب باشید آن کیسه به کسی برخورد نکند!

5. از سینک آشپزخانه برای نگه‌داشتن نارگیل در حین استفاده از چکش یا یخ شکن ( یا هر ابزار دیگر) و تخلیه آب نارگیل می‌توانید استفاده کنید.

6. اگر سوراخ‌های نارگیل کوچک است و خالی شدن آن نارگیل زمان می‌برد، نارگیل را روی یک لیوان نگه داشته و از یکی از سوراخ‌ها به آن بدمید. آب داخل آن به سرعت از آنجا خارج می‌شود.

7. سر مته 6 میلی‌متری اندازه مناسبی برای دریل چشم‌های نارگیل بوده و سریع‌تر و مطمئن تر از یخ شکن است.

8. . اگر هیچ‌کدام از این راه‌ها جواب نداد می‌توانید نارگیل را داخل یک حوله پیچیده و با چکش به آن ضربه بزنید.

9. اگر می‌خواهید نارگیل را به دو نیمه کاملاً مساوی تقسیم کنید (مثلاً از پوست آن برای موارد مختلف مانند ابزار موسیقی، جا شمعی و …) استفاده کنید می‌توانید با اره نواری برش صاف‌تری (با دقت بیشتر) ایجاد کنید. ابتدا آب نارگیل را خارج کنید تا کارتان تمیزتر از آب در بیاید.

10. از یک پیچ‌گوشتی استفاده کنید و سوراخی در دهان نارگیل (ضعیف‌ترین چشم نارگیل) ایجاد کنید و آب آن را داخل کاسه یا لیوانی بریزید.

حالا از یک چاقوی بدون لبه ( یا پشت چاقو) استفاده کنید و به دور تا دور خط استوا یا خط دندانه‌دار نارگیل ضربه بزنید. در حین ضربات محکمی که وارد می‌کنید نارگیل را بچرخانید. نارگیل پس از چند دور چرخاندن ، می‌شکند.

هشدارها

1. هنگام ضربه زدن به نارگیل با چاقو بسیار مراقب باشید. باید به نارگیل محکم ضربه بزنید اما نه این قدر محکم که کنترل چاقو از دستتان خارج شود چون در این صورت ممکن است تصادفاً به چیز دیگری را ضربه زده یا آن را ببرید به خصوص دست خود را. اگر در استفاده از چاقو مطمئن نیستید روش دیگری استفاده کنید که نیازی به چاقو نداشته باشد.

2. نارگیل را درحالی‌که آب داخل آن را خالی نکرده‌اید داخل فر نگذارید. اگر مدت زیادی بماند آب داخل آن به بخار تبدیل‌شده و فشار زیادی در داخل ایجاد می‌کند و می‌ترکد .

3. وقتی نارگیل شروع به شکستن کرد، ممکن است پیش از این که بشکند، به سرعت باز شود و سپس دوباره بسته شود. مراقب باشید پوست یا گوشت دستتان در ترک ایجادشده گیر نکند.

4. . در حین ضربه زدن به نارگیل مراقب چشمان خود باشید چون ممکن است قطعات آن به هوا پرتاب شوند

5. . همیشه داخل نارگیل را بررسی کنید. اگر بوی ترش می‌دهد یا به نظر فاسد می‌رسد گوشت یا آب آن را مصرف نکنید

6. هرگز سعی نکنید با دندان نارگیل را باز کنید. با این کار نارگیل باز نمی‌شود تنها ممکن است دندان شما بشکند.

نارگیل تازه - طریقه کندن پوست نارگیل

روش های تشخیص نارگیل تازه

شما برای خرید نارگیل تازه ضروری است یکسری نکات را حتماً بلد باشید. اما نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا این نکات را به شما آموزش دهیم.

اولین نکته این است که همیشه آن نارگیلی را انتخاب کنید که سنگین‌تر است. همچنین حتما نارگیل را تکان بدهید تا صدای شیره داخل آن را بشنوید.

اگه نارگیل شیره نداشته باشد و شما صدایی نشنوید، حتما آن نارگیل کهنه است. ممکن است شیره از آن خارج شده باشد و هوا به درون آن نفوذ کرده باشد که در این صورت میوه بسیار خشک و کهنه می‌شود.

همچنین نارگیل هایی که نارس هستند، آب نارگیل بیشتری دارند و در نتیجه سنگین تر هستند. اما به تدریج وقتی که میوه می رسد شیره ی آن کمتر می‌شود. بنابراین وزنش هم پایین می آید.

پس هرچه نارگیل سنگین تر باشد، تازه تر است.  توجه داشته باشید اگر نارگیل تازه را می‌خواهید بخورید، می توانید آن را به همراه پوست نازک و قهوه‌ای رنگ آن مصرف کنید.

اما اگر می‌خواهید از آن، روغن نارگیل یا پودر نارگیل استخراج کنید، حتماً باید پوست نازک را نیز بکنید. این کار را می توانید با پوست کن انجام دهید.

میوه آرایی با نارگیل

برخی از افراد توانایی بسیار خاصی در میوه آرایی دارند. جالب است بدانید که از نارگیل می‌توانید در میوه آرایی هم استفاده کنید. می توانید هر طرحی که دوست دارید، با استفاده از چاقوی تیز و یا وسایل میوه آرایی روی نارگیل ایجاد کنید.

بنابراین یکی دیگر از استفاده های جالب نارگیل میوه آرایی است. همان‌طور که مشاهده کردید این میوه علاوه بر داشتن خواص بسیار زیاد، استفاده های بسیار زیادی هم دارد. به طور کلی شما از هر قسمت نارگیل می‌توانید استفاده بهینه داشته باشید. امیدواریم که این آموزش ها برای شما مفید واقع شده باشند.