وجود جای زخم روی صورت و بدن می تواند اعتماد به نفس شما را از بین ببرد و باعث ظاهری ناخوشایند در شما شود. اما اگر بدانید از بین بردن جای زخم با کمک روش های خانگی چقد آسان و کم هزینه است فورا دست به کار می شوید. ما در این مقاله تمام روش های پزشکی و خانگی موجود برای از بین بردن جای زخم را برایتان شرح داده ایم.

عواملی که می توانند بر ظاهر جای زخم تاثیر بگذارند

انوع جای زخم به عوامل زیادی بستگی دارد مثل:

جای زخم سوختگی - از بین بردن جای زخم

نوع آسیب پوستی

جای زخم روی پوست ممکن است به خاطر تصادف، گزش حشرات، خراش، آکنه، سوختگی، آبله مرغان، واکسن، پرسینگ و ... به وجود آید. جای زخم در همه شکل ها و اندازه ها وجود دارد و می تواند بر ظاهر شما تاثیر بگذارد.

نوع پوست طبیعی فرد

ضخامت، رنگ و بافت پوست فرد ممکن است بر چگونگی اثر زخم روی پوست تاثیر بگذارد.

محل آسیب

پوست ممکن است در برخی مناطق بدن ضخیم تر و یا سخت تر باشد، که می تواند بر ظاهر جای زخم تاثیر بگذارد.

انواع زخم

انواع مختلف اسکار شامل موارد زیر است:

زخم های کلوئیدی

این زخم ها در نتیجه عملکرد ترمیمی بیش از حد پوست ایجاد می شوند و ویژگی مشخصه آن ها این است که از ناحیه آسیب فراتر می روند.

به مرور زمان کلوئیدها بزرگ تر شده و مسائل و مشکلات فراوانی از قبیل خارش و حساسیت را برای فرد ایجاد می کنند. درمان های روتین کلوئید شامل جراحی، تزریق استروئیدها و یا ورقه های سیلیکونی بوده و در موارد کوچک می توان از روش کرایوتراپی (فریز کردن زخم با نیتروژن مایع) نیز بهره جست.

علاوه بر آن به منظور پیشگیری از بروز زخم های کلوئیدی می توانید از درمان فشاری یا پدهای ژله ای به همراه سیلیکون در ناحیه آسیب استفاده کنید. زخم های کلوئیدی بیشتر در افراد با پوست تیره و سبزه دیده می شوند.

زخم های سفت شده یا کنتراکچر

این نوع زخم ها اغلب به دنبال سوختگی پوست ایجاد گردیده و موجب ناتوانی در حرکت عضلات و عملکرد عصبی می شوند.

زخم های هایپرتروفیک

این زخم ها همانند زخم های کلوئیدی برجسته و قرمز هستند؛ اما تفاوت آن ها با کلوئید در این است که زخم های هایپرتروفیک از محدوده آسیب فراتر نمی روند. انواع روش های درمانی برای این نوع زخم ها عبارتند از: تزریق استروئید جهت کاهش التهاب یا استفاده از ورقه های سیلیکونی جهت صاف کردن سطح زخم.

زخم های ناشی از آکنه یا زخم های آتروفیک

اگر مبتلا به آکنه شدید باشید، آثار و عوارض آن را به صورت اسکارهایی در پوست خود مشاهده خواهید کرد. انواع مختلفی از زخم های ناشی از آکنه وجود دارد و شکل این زخم ها از حفره های عمیق در پوست تا اسکارهای زاویه دار و مواج متغیر است. گزینه های درمانی برای رفع جای زخم در این موارد بسته به نوع اسکار شما متفاوت خواهد بود.

جای زخم بریدگی - از بین بردن جای زخم

مراحل التهاب جای زخم ربه شرح زیر است

التهاب

تشکیل لخته‌ی خون (هماتوم) اولین مرحله در فرایند التیام زخم است و باعث توقف خون‌ریزی پیوسته از رگ‌های پاره شده می‌شود، ضمن اینکه چون سدی موقتی عمل کرده و مانع ورود عوامل بیماری‌زای خارجی( باکتری و غیره )به پوست آسیب‌دیده می‌شود.

سپس پلاکت‌های خون تعدادی فاکتور رشد را آزاد می‌کنند که به تجدیدقوا در سلول‌های التهابی می‌انجامد. سپس نوروفیل ها (سلول‌های میکروب خوار)، منوسیت‌ها (گویچه) و سلول‌های ایمنی وارد محل زخم می‌شوند تا به کاهش رشد هر نوع ریز جانداری در محل زخم کمک کنند.

ماکروفاژها (سلول‌های درشت بیگانه‌خوار) نیز به محل زخم فراخوانده شده و به زدودن سلول‌ها و عوامل بیماری‌زای باقی‌مانده از روی پوست کمک می‌کنند.

تکثیر

تکثیر شامل جایگزینی بافت‌های آسیب‌دیده و ازدست‌رفته با پوست جدید و بافت همبند می‌باشد. زخم‌های بسیار عمیق نمی‌توانند تنها با تشکیل مجدد بافت پوششی (بازسازی پوست) ترمیم شوند بنابراین در محل زخم، بافتی همبند تولید می‌شود تا بخش فرورفته و دارای نقص را پر کند.

فاکتور رشد موجود در محل زخم، سلول‌های فیبروبلاست (سلول‌های تارزا) را تحریک به تکثیر می‌کنند. سلول‌های فیبروبلاست بر روی ماتریس‌های خارج سلولیِ متشکل از فیبرین، فیبرونکتین، ویترونکتین و گلیکوزآمینوگلیان و کلاژن یعنی بخشه‌ای سازنده‌ی پوست قرار می‌گیرند.

رگ‌های خونی جدید شکل‌گرفته تا از بافت‌های جدید محافظت کنند. سلول‌های فیبروبلاست تغییر شکل یافته (سلول‌های میوفیبروبلاست) می‌توانند به جمع و کوچک شدن زخم‌های بزرگ‌تر کمک کنند تا به میزان کمتری از بافت جدید برای پر شدن زخم و تشکیل مجدد بافت پوششی نیاز باشد. این فرآیند ساعت‌ها پس از جراحت آغاز می‌شود.

بازسازی

کلاژن و ماتریس اضافی شکل‌گرفته در مرحله‌ی تکثیر در طول مرحله‌ی بازسازی توسط آنزیم‌های بافتی از بین می‌روند. سلول‌های التهابی زخم را ترک می‌کنند. با بلوغ جای زخم، سلول‌های فیبروبلاست (سلول‌های تارزا) بین مقدار تخریب ماتریس و میزان بیوسنتز کلاژن جدید تعادل به وجود می‌آورند. آنزیم‌ها به تجزیه و بازسازی بافت‌های جدید کمک می‌کنند. فرآیند بازسازی طی 6 تا 12 ماه رخ می‌دهد، اما این مدت‌زمان می‌تواند طولانی‌تر نیز بشود. بافت زخمگاهی فقط 70 تا 80 درصد مقاومت کششی پوست عادی را بازمی‌یابد و بیشتر مستعد آسیب‌دیدگی مجدد است.

درمان جای بخیه - از بین بردن جای زخم

ریسک فاکتورهای ایجاد اسکار یا جای زخم

عواملی که می‌توانند در ایجاد اسکار تأثیر داشته باشند شامل موارد زیر است:

 • ژنتیک که ممکن است با تشکیل اسکار ارتباط داشته باشد
 • سن
 • التهاب سیستمیک، که می‌تواند خطر ایجاد زخم هایپرتروفیک یا کلوئیدها را افزایش دهد
 • فشار خون بالا، که با افزایش شدت کلوئید همراه است
 • وجود بیماری های پوستی، مانند اپیدرمولیزیس بولوسا، که پوست را بسیار شکننده می‌کند و در نتیجه تاول هایی ایجاد می‌کند که هنگام بهبودی اسکار ایجاد می‌نمایند
 • میزان بروز اسکار تا حد زیادی با درمان مناسب قابل کنترل است.

چه درمان هایی برای از بین بردن جای زخم وجود دارد؟

روش های درمان متعددی برای رفع جای زخم وجود دارد که هر یک مطابق با میزان تهاجمی بودن و درجه اثربخشی رتبه گذاری می شوند. در ادامه این مطلب می خواهیم به بررسی انواع روش های از بین بردن و درمان جای زخم قدیمی یا جدید، درمان جای زخم صورت و از بین بردن جای زخم جوش بپردازیم. بنابراین اگر می خواهید بدانید که چگونه آثار ناشی از زخم در صورت و بدن خود را از بین ببرید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

از بین بردن جای زخم با کرم ، پماد یا ژل

داروهای موضعی که به صورت غیرکلینیکی و بدون نسخه تجویز می شوند و برخی داروهای نسخه دار در این دسته جای می گیرند. این ترکیبات به منظور از بین بردن جای زخم ناشی از بریدگی یا دیگر آسیب های پوستی به کار می روند. نکته مهم در خصوص استفاده از این محصولات این است که حتماً باید از درمان های موضعی زیر نظر پزشک استفاده کنید و از مصرف سرخود این ترکیبات بپرهیزید.

اگر زیر نظر جراح پلاستیک قرار دارید و یا به دنبال یک عمل جراحی دچار اسکار شده اید، از پزشک خود در خصوص گزینه های درمانی سؤال کنید. این درمان ها ممکن است بدون نیاز به نسخه بوده و یا توسط پزشک تجویز گردند.

در اغلب موارد ترکیباتی که به این منظور به کار می روند شامل استروئیدها و ترکیبات آنتی هیستامینی خوراکی برای رفع خارش محل زخم بوده و باید در مدت زمانی طولانی به کار روند.

برای آن دسته از افرادی که از آکنه شدید رنج می برند، پزشک متخصص پوست می تواند ترکیبات مؤثر در کاهش ایجاد اسکار را برای آن ها تجویز نماید. این درمان ها شامل درمان فشاری یا ورقه های ژل سیلیکونی بوده و هم به عنوان روش درمانی و هم به منظور پیشگیری کاربرد دارند.

برای مثال ترکیبات موضعی حاوی ویتامین C می توانند تولید الیاف کلاژن طبیعی در پوست شما را افزایش داده و از هایپرپیگمانتاسیون جلوگیری نماید. ویتامین C یک ترکیب ضداکسیدان قوی است که موجب تولید رشته های کلاژن و الاستین در پوست می گردد. بنابراین استفاده از آن می تواند پوستی شفاف و بدون نقص را به شما هدیه دهد.

ترکیبات رتینوئیدی نیز از ویتامین A مشتق گردیده و از طریق بازسازی سلولی در برطرف ساختن جای جوش نقش دارند. این ترکیبات در لایه درم پوست موجب تحریک ساخت کلاژن و الاستین گردیده و نیز موجب لایه برداری از سطح اپیدرم (بیرونی ترین لایه پوست) می شوند. به این ترتیب با استفاده از این ترکیبات دیگر جوش نخواهید زد و جای جوش های قدیمی تان نیز محو می کردد.

سالیسیلیک اسید نیز به عنوان یک ترکیب لایه برداری قوی در پوست شناخته می شود و با افزایش نرخ فعالیت سلولی، بافت و تون پوست را بهبود می بخشد. بنابراین با گنجاندن ترکیبات موضعی حاوی سالیسیلیک اسید در روتین مراقبت پوست خود می تواند از ایجاد آکنه های جدید جلوگیری نموده و اسکارهای قبلی را نیز از بین ببرید.

لایه برداری پوست - از بین بردن جای زخم

از بین بردن جای زخم با لایه برداری شیمیایی

در این روش، پزشک متخصص یک ترکیب شیمیایی را به صورت موضعی بر روی محل شکل گیری اسکار در سطح پوست قرار می دهد. سپس یک لایه از اپیدرم کاملاً از سطح بلند شده و بافت زیرین آن که نرم تر و سالم تر است بر جای می ماند. گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که از چندین نوبت لایه برداری شیمیایی برای رفع جای زخم استفاده گردد. بنابراین این روش بیشتر برای زخم های سطحی کاربرد خواهد داشت.

درمان به روش کراس (Cross) یا درمان با تری کلرواستیک اسید (TCA) جزو متدهای لایه برداری شیمیایی جهت رفع جای جوش به دنبال آکنه بوده و در این روش TCA مستقیماً به درون اسکارهای آتروفیه تزریق می شود.

دقت داشته باشید که بافت های اطراف در این روش کاملاً دست نخورده باقی می مانند. تزریق این اسید با غلظت بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد به درون اسکار موجب تحریک بازسازی کلاژن در ناحیه مورد نظر گردیده و برای اسکارهای آیس پیک (Ice-pick) یا باکس کار (Boxcar) ایده آل به شمار می رود.

از بین بردن جای زخم به روش جراحی

گزینه های متعددی جهت درمان اسکارهای عمقی وجود دارد و بسته به نیاز هر فرد می توان یک یا ترکیبی از این روش ها را مورد استفاده قرار داد. از جمله روش های جراحی در این زمینه می توانیم به پیوند پوست، اکسیزیون یا برداشتن قسمتی از پوست، درم ابریژن یا جراحی لیزر اشاره کنیم.

در پیوند پوست، جراح از پوست ناحیه دیگری از بدن جهت پیوند زدن به بافت خود فرد استفاده می کند. این روش اغلب در افرادی که به دنبال سوختگی دچار اسکار شده اند به کار می رود. اگر زخمی دارید که موجب اختلال در فعالیت شما شده است، می توانید از مشورت با یک جراح پلاستیک برای درمان خود بهره جویید.

برای آن هایی که به دنبال جراحی دچار اسکار شده اند نیز بهتر است پیش از تصمیم گیری در خصوص درمان زخم دست کم یک سال دست نگه داشته شود. علت این موضوع آن است که اکثر زخم ها به مرور زمان محو گردیده و بنابراین کمتر جلب توجه خواهند کرد.

از بین بردن جای زخم با درم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش بازسازی مجدد پوست است که به کرات از سوی متخصصان پوست و جراحان پلاستیک جهت درمان اسکار شدید به دنبال آکنه به کار می رود.

در این روش از یک دستگاه چرخشی با دور بالا جهت زدودن لایه های بیرونی پوست (مانند یک سمباده) استفاده می شود. این درمان لایه بردار را می توان در رفع جای زخم آتروفیک یا چروک های پوستی نیز به کار برد.

زخم صورت - از بین بردن جای زخم

از بین بردن جای زخم با روش پانچ

پانچ اکسیزیون (punch excision) به عنوان متدی مؤثر جهت درمان و از بین بردن جای زخم جوش کاربرد دارد. در این روش با یک ابزار‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ پانچ بافت (مشابه آنچه در بیوپسی سرطان پوست به کار می رود) بافت اسکار برداشته می شود.

این متد یک روش جراحی کم تهاجمی بوده و به خصوص برای جای قندیلی جوش (اسکار آیس پیک) ایده آل در نظر گرفته می شود. پیش از انجام این عمل، در ناحیه تحت درمان لیدوکائین تزریق گردیده و تزریق این ماده بی حسی درد و عوارض ناشی از پانچ اکسیزیون را کاهش خواهد داد.

در روش پانچ گرافت که فرم دیگری از تکنیک پانچ است نیز یک گرافت پوستی در محل برداشت بیوپسی جایگذاری می شود. در مواردی که اندازه اسکار آکنه بزرگ یا عمق آن زیاد باشد، پانچ گرافت در کنار پانچ اکسیزیون به کار می رود.

بافت پیوندی عمدتاً از نرمه گوش یا پشت گوش برداشته شده و با بخیه در محل تثبیت می گردد. این روش جراحی پلاستیک به افرادی که جای جوش وسیع یا عمیق دارند توصیه می شود.

پانچ الویشن تکنیک مشابه دیگری است که برای رفع جای زخم در اسکارهای وسیع آیس پیک یا باکس کار (Boxcar) به کار می رود. در این متد از ابزار پانچ برای برداشتن پایه اسکار جوش استفاده شده و مابقی بافت اطراف اسکار دست نخورده باقی می ماند. به این ترتیب لبه های اسکار بلند شده و ظاهر کلی آن بهبود می یابد.

دقت داشته باشید که روش پانچ برای درمان اسکارهای برجسته ناشی از آکنه مانند اسکارهای کلوئیدی یا هایپرپیگمانته کاربرد ندارد. به علاوه، پانچ اکسیزیون قادر به درمان هایپرپیگمانتاسیون ایجاد شده در محل آکنه نبوده و در این موارد درمان های تکمیلی از قبیل درمان لیزر، لایه برداری شیمیایی یا کراس (TCA Cross) همراه با روش پانچ توصیه می شود.

درمان های تزریقی از بین بردن جای زخم

برای درمان اسکارهای برجسته مانند کلوئیدها یا اسکارهای هایپرتروفیک می توانید از روش تزریق استروئید به درون ضایعه استفاده کنید. ممکن است پزشک این درمان را به صورت منفرد یا در ترکیب با درمان های دیگر به کار ببرد. انواع دیگر تزریق نیز شامل تزریق کلاژن یا دیگر ترکیبات فیلر بوده و این روش ها در درمان برخی از انواع زخم های فرورفته کاربرد دارند. با این حال در اغلب موارد این روش ها موقتی خواهند بود.

کربوکسی تراپی نیز روش جایگزین دیگری است که در آن گاز CO2که یک گاز غیرسمی است به زیر پوست تزریق می شود. کربوکسی تراپی جهت درمان استرچ مارک، افتادگی پوست، سلولیت، حلقه های تیره زیر چشم و رفع جای زخم کاربرد دارد. تصور ما بر این است که گاز کربن دی اکسید تزریقی موجب از بین رفتن سلول های چربی و توقف در رشد بافت پیوندی اطراف آن می گردد.

همچنین این گاز در بافت ها تجمع پیدا کرده و از طریق اتساع مویرگی یک پاسخ التهابی را راه اندازی می کند. این پاسخ التهابی ذخیره کلاژن در پوست را افزایش داده و با چیدمان مجدد این رشته ها موجب ارتقای ساختار و تون پوست می گردد. این روش از ایمنی نسبتاً بالایی برخوردار بوده و عوارض جانبی اندکی را از خود بر جای می گذارد.

از بین بردن جای زخم با لیزر

رفع جای زخم با لیزر خصوصاً برای زخم هایی که به دنبال اعمال جراحی ایجاد شده اند، یک روش مؤثر و غیرتهاجمی به شمار می رود. متخصصان پوست از امواج نور مرئی با انرژی بالا جهت کاهش اندازه و محو کردن اسکارها استفاده می کنند.

برای هر یک از انواع اسکار یک تکنیک لیزر به دیگر تکنیک ها ارجحیت خواهد داشت. از لیزر می توان برای درمان جای زخم کهنه در سراسر بدن از جمله درمان جای زخم صورت استفاده کرد.

درمان جای زخم با لیزر یک درمان سرپایی است و در آن از طریق یک اپلیکاتور، امواج لیزر به سطح پوست منتقل می گردد. به این ترتیب سلول های آسیب دیده از بین رفته و اندازه اسکار کوچک تر و کوچک تر می شود.

لیزر در درمان انواع زخم ها از قبیل زخم های ناشی از آسیب و تروما،زخم های سوختگی، از بین بردن جای زخم جوش و حذف نقاط تیره، لکه های پوستی ناشی از افزایش سن و دیگر اشکال هیپرپیگمانتاسیون (افزایش رنگدانه های پوستی) نقش دارد.

با توجه به اینکه این درمان با حرارت و نور سر و کار دارد، پزشک ممکن است از شما در خصوص سابقه حساسیت به نور خورشید سؤال کند. گاهی اوقات مصرف برخی داروها ممکن است موجب چنین حساسیتی گردد. بنابراین حتماً توصیه می شود که در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید. به علاوه در موارد آکنه فعال، زخم های تازه و در افراد با پوست سبزه اغلب روش های لیزر پیشنهاد نمی شوند.

تکنیک های مختلفی برای رفع جای زخم به روش لیزر وجود دارد. این تکنیک ها عبارتند از: لیزرهای تخریبی، لیزر فرکشنال و لیزر غیرتخریبی. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت.

درمان جای زخم با لیزر - از بین بردن جای زخم

کدام نواحی بدن را می شود با لیزر درمان کرد ؟

درمان لیزری برای رفع جای زخم ایمن است و برای اکثر محل هایی از بدن که ممکن است در آن جای زخم داشته باشید شامل پاها،دست،صورت،نیم تنه ، شکم و ران موثر است .بهترین راه درمان برای اینکه بفهمید آیا درمان لیزر برای شما مناسب است،این است که با متخصص مشاوره داشته باشید ،ایشان جای زخم شما را مورد بررسی قرار می دهد و انتخاب های درمانی شما را بازگو می کند تا شما با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

لیزر غیرتخریبی و لیزر فرکسل بهترین راه از بین بردن جای زخم

لیزر غیرتخریبی از طریق حرارت فروسرخ به لایه های درونی پوست نفود می کند. همچنین این روش موجب تحریک ساخت کلاژن و بازسازی سلولی گردیده و این سلول های جدید جایگزین سلول های آسیب دیده می گردند.

بازسازی مجدد پوست با لیزر فرکسللایه های عمقی پوست را مورد هدف قرار داده و سلول های رنگدانه دار را از بین می برد. به علاوه این روش موجب تحریک ساخت کلاژن و ترمیم سلول های پوستی گردیده و باعث می شود که اسکارها کمتر به چشم بیایند.

در حقیقت لیزر آمریکایی فرکسل به عنوان یک درمان غیرتخریبی و کم تهاجمی برای از بین بردن جای زخم آکنه به شمار می رود. این رویکرد از تکنولوژی لیزر فرکسل جهت وارد کردن آسیب های میکروسکوپی به لایه درم پوست استفاده نموده و بافت اپیدرم و پوست اطراف را دست نخورده باقی می گذارد. از سوی دیگر در طی فرآیند طبیعی ترمیم زخم کلاژن تولید می شود و این امر موجب بهبود کلی ظاهر پوست و محو شدن اسکارهای جوش می گردد.

توجه: دقت فرمایید لیزر فرکسل اصل ساخت کشور آمریکا و شرکت solta medical می باشد، که در ایران فقط 3 عدد موجود می باشد، بین لیزر فرکسل و co2 فرکشنال فرق است که ما در کلینیک رویای آبی هر 2 دستگاه را داریم.

از بین بردن جای زخم با لیزر تخریبی و لیزر CO2

لیزر تخریبی ظاهر انواع اسکار، زگیل و چروک پوستی را بهبود بخشیده و از طریق بازسازی مجدد پوست (resurfacing) لایه سطحی اپیدرم و سلول های تخریب شده در این لایه را از بین می برد. گاهی اوقات ممکن است از لیزر CO2برای اسکارهای عمقی و یا لیزر اربیوم برای اسکارهای سطحی استفاده گردد.

بازسازی مجدد پوست با لیزر CO2عمدتاً برای موارد شدید اسکار ناشی از آکنه به کار می رود. در این تکنیک تخریبی لایه سطحی پوست به نحوی مؤثر از بین رفته و در عین حال حرارت به لایه عمقی موجب تحریک ساخت کلاژن می گردد. لیزر CO2در مقایسه با فرکسل تهاجمی تر بوده و احتیاج به دوره نقاهت بیشتری دارد.

درمان های لیزر برای از بین بردن جای زخم اغلب سرپایی بوده و با این حال مدت زمان انجام هر یک از آن ها با یکدیگر متفاوت است. گاهی اوقات ممکن است در حین انجام لیزر احساس ناراحتی خفیفی را تجربه کنید که پزشک برای رفع این مشکل از یک بی حس کننده موضعی به منظور کاهش درد در ناحیه درمان استفاده خواهد کرد. در مواردی که اندازه اسکار بزرگ است، ممکن است نیاز باشد که از داروهای آرام بخش استفاده کنید.

از میان این روش ها لیزر فرکسل آمریکایی بیشترین اثربخشی را داشته و بنابراین توصیه می شود که در صورت امکان حتماً از این روش برای از بین بردن جای زخم جوش و به طور کلی درمان جای زخم با لیزر استفاده کنید.

درمان های خانگی از بین بردن جای زخم

وجود لکه‌های ناشی از جای زخم بر روی پوست اعتمادبه‌نفس افراد را کاهش می‌دهد، بخصوص اگر این زخم‌ها در نواحی حساسی مانند پوست صورت باشند؛ بنابراین بهتر است اگر گرفتار چنین معضلی شده‌اید در برطرف کردن آن بشتابید.

کلاژن موجود در پوست وظیفه ترمیم و بهبود وضعیت پوست را به ‌عهده دارد. با افزایش سن عملکرد کلاژن ضعیف می‌شود؛ از‌این‌رو باید با استفاده از روش‌هایی، کلاژن موجود در پوست تقویت و تحریک شود که وظیفه خود را انجام دهد.

روش‌های درمان خانگی برای از بین بردن جای زخم، علاوه بر بهبود جای زخم تاثیرات مثبت قابل توجه دیگری نیز برای پوست دارند. بدن انسان به انواع و اقسام مواد مقوی و مغذی نیاز دارد. امروزه به دلیل تغییراتی که در چرخه موادغذایی ایجاد شده ‌است، لازم است که نیازهای بدن از روش‌های دیگری نیز تامین شود.

زردچوبه - از بین بردن جای زخم

زردچوبه برای از بین بردن جای زخم

از گذشته تاکنون زردچوبه به‌عنوان یکی از پرکاربردترین مواد خانگی برای درمان سریع زخم و جای زخم استفاده شده است. برای درمان زخم‌های تازه نیز از زردچوبه استفاده می‌شود. این ماده باعث انعقاد سریع خون در محل جراحت می‌شود.

با بسته شدن روی زخم خطر عفونت به‌‌شدت کاهش می‌یابد. ماده‌ای به‌نام کورکومین در زردچوبه وجود دارد که به بهبود و ترمیم جای زخم کمک می‌کند. زردچوبه سریع‌تر از آن‌چیزی که فکرش را بکنید، در درمان جای زخم تاثیرگذار خواهد بود. حتما امتحان کنید.

اگر شخصی بدمزاج نیستید هرشب با نوشیدن یک لیوان شیر و زردچوبه با جای زخم و لکه‌های ناشی از آن خداحافظی کنید.

معجزه ای به نام عسل

هرچه از خواص درمانی عسل برای از بین بردن جای زخم بگوییم، باز هم کم است! عسل این ماده شیرین و چسبنده در مراحل ابتدایی با کاهش رطوبت لازم برای رشد باکتری‌ها، باعث بسته‌شدن روی زخم‌های تازه می‌شود.

برای از بین بردن جای زخم نیز کافی است عسل را به‌صورت موضعی روی محل موردنظر بمالید. درصورت نبود جای زخم نیز عسل یک ماده موثر برای ترمیم، پاکسازی پوست و درخشش آن محسوب می‌شود. با مخلوط کردن مقداری عسل، آبلیمو و گلاب یک ماسک صورت خانگی ساده و کارساز برای بهبود پوست خود تهیه کنید.

پودر کردن سنگ آهک

استفاده از پودر سنگ‌آهک به ‌همراه کمی زردچوبه تاثیر چشمگیری در درمان جای زخم دارد. نام دیگر این ماده Chuna است. زردچوبه و پودر سنگ آهک هردو حالت پودری دارند. برای درمان جای زخم بهتر است این دوماده را با کمی آبلیمو یا گلاب ترکیب کنید که حالتی خمیری به ‌خود بگیرد.

گیاه آلوئه ورا

آلوئه‌ورا گیاهی توپر است که داخل برگ آن از نوعی ماده ژله‌ای تشکیل شده است. این ماده ژله‌ای چاره کار شماست. برای استفاده از آلوئه‌ورا کافی است با توجه به اندازه ناحیه جراحت یک یا چند برگ آلوئه‌ورا تهیه کنید. برگ این گیاه در تمامی عطاری‌ها به‌ فروش می‌رسد.

این ژل خاصیت ضدالتهابی و ضدلک دارد. ابتدا از وسط برگ این گیاه را برش دهید و ژل داخل آن ‌را داخل ظرفی خالی کنید. استفاده از ژل آلوئه‌ورا به‌تنهایی نیز کارساز است، اما ترکیب این ژل با موادی مانند آبلیمو یا گلاب باعث تسریع روند درمان می‌شود.

با ترکیب چنین موادی به ژل آلوئه‌ورا یک ماسک خانگی ساده و کم هزینه در اختیار شما خواهد بود. برای آبرسانی پوست و تقویت صورت نیز از این ماسک استفاده می‌شود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل خاصیت ضدالتهابی و ضدلک دارد. با استفاده روزانه از این روغن بر محل موردنظر از شر لکه‌های تیره ناشی از جای زخم روی پوست خود خلاص شوید. ترکیب مقداری گلیسیرین، روغن زیتون و روغن نارگیل باعث درخشش پوست شما خواهد شد.

روغن زیتون برای از بین بردن جای زخم

زیتون و روغن زیتون خواص زیادی دارند. این میوه بهشتی از هر طریقی باعث شگفتی انسان می‌شود. در درمان بیماری‌های داخلی بدن این میوه حسن نیت خود را به‌خوبی ثابت کرده است. در تقویت بیماری‌های مربوط به پوست و مو نیز زیتون در خط مقدم قرار دارد.

اگر برای درمان جای زخم نیز سراغ روغن زیتون بروید، شما را ناامید نخواهد کرد. استفاده از این ماده روش خاصی دارد. برای درمان جای زخم باید روغن زیتون را گرم کنید سپس روی موضع موردنظر بمالید. با ماساژ این روغن باعث جذب بهتر آن شوید.

اگر روغن زیتون را در روز استفاده می‌کنید، پس از ۳۰ دقیقه آ‌ن‌ را با آب ولرم بشویید. استفاده شبانه از این روغن موثرتر خواهد بود؛ چراکه کل شب روی پوست شما می‌ماند و وظیفه خود را زودتر و بهتر انجام می‌دهد.

پیاز قرمز - از بین بردن جای زخم

آلیسین موجود در پیاز

پیاز یک ماده ضدباکتریایی است. خواص درمانی پیاز بر هیچکس پوشیده نیست. بهترین ماده برای درمان هر نوع عفونتی که در بدن وجود دارد، پیاز است. ماده‌ای به ‌نام آلیسین در پیاز وجود دارد که فرمانده ارتشی محسوب می شود که با جای زخم می جنگد.

کافی ست پیاز را رنده کرده یا آن ‌را به دونیمه تقسیم کنید، سپس روی محل موردنظر قرار دهید. این عمل را هفته‌ای دو یا سه بار به مدت ۳۰ دقیقه تکرار کنید. با ترکیب آب پیاز، عسل، آبلیمو، گلاب با روغن زیتون یک ماسک شگفت‌انگیز برای خود تهیه کنید.

روغن درخت چای

دو الی سه قطره از روغن درخت چای تمام آن چیزی است که شما برای از بین بردن جای زخم نیاز دارید. این روغن خاصیت ضدالتهابی و ضداکسیدانی دارد. روغن درخت چای به‌تنهایی کارساز تمام مشکلات است. حال اگر این روغن را با سایر مواد مغذی برای پوست ترکیب کرده و یک ماسک خانگی تهیه کنید، پوستی صاف، روشن و بدون لک خواهید داشت.

دارچین معجزه آساست

یکی‌دیگر از مواد موثر برای درمان جای زخم در منزل استفاده از پودر دارچین است. بهتر است ابتدا خودتان چوب دارچین را تهیه کرده و آن‌ را پودر کنید. اینگونه خیالتان از تازه و طبیعی بودن پودر دارچین راحت خواهد بود.

دارچین نیز مانند سایر مواد نام‌برده خاصیت ضدالتهابی دارد. استفاده از حالت پودری این ماده ممکن است خیلی موثر واقع نشود. بهتر است پودر دارچین را با مواد موثر دیگری ترکیب کنید که حالتی خمیری به ‌خود بگیرد.

انجام این عمل ساده خواص ناشی از پودر دارچین را در بهبود جای زخم دوچندان می‌کند. ترکیبات زیادی از پودر دارچین به ‌دست می‌آید. برای مثال این امکان برای شما فراهم است که پودر دارچین را با گلاب، روغن زیتون، روغن نارگیل، عسل یا روغن درخت چای ترکیب کنید.

روغن اسطوخودوس

روش‌های خانگی متعددی برای درمان جای زخم وجود دارد. یکی از این‌ روش‌ها استفاده از روغن اسطوخودوس است. این روغن در رفع چین‌وچروک‌های پوستی نیز موثر واقع شده است. با افزایش سن‌وسال چروک‌های آزاردهنده‌ای در اطراف چشم افراد ظاهر می‌شود.

استفاده روزانه از این روغن به ‌مدت یک الی دو ماه شما را از شر این چین‌وچروک‌ها راحت خواهد کرد. بهتر است این روغن را به‌تنهایی استفاده کرده و با ماده دیگری ترکیب نکنید.

از از بین بردن جای زخم خاک مرداب

نام دیگر خاک مرداب سنگ نقره است. این ماده حالت پودری دارد و همانطور که از اسم آن مشخص است، به‌ شکل خاک است. برای درمان جای زخم کافی است مقدار کمی از این خاک را روی محل موردنظر بمالید. بدون شک طی مدت زمان کوتاهی معجزه این محصول را مشاهده خواهید کرد.

سنگ نقره در اغلب عطاری‌ها یافت می‌شود. بهتر است این ماده را به‌تنهایی استفاده کنید و با ماده دیگری ترکیب نکنید. حالت پودری این ماده از حالت خمیری آن بیشتر مورد تایید واقع شده ‌است.

خیار - از بین بردن جای زخم

از خواص خیار غافل نمانید

دانه‌های ریز داخل خیار از عوامل اصلی التیام‌بخشی و بهبود جای زخم محسوب می‌شود. در فصل تابستان نیز از خیار و حتی پوست خیار برای بهبود نواحی که عرق سوز شده‌اند، استفاده می‌شود. خیار یکی از بهترین عوامل در درمان جای زخم، ترمیم پوست، روشن شدن پوست و غیره است.

امروزه خواص درمانی خیار در بهبود وضعیت پوستی برای همه آشکار شده است. استفاده از خیار در انواع مختلف ماسک‌های خانگی مشاهده می‌شود. در ادامه روش‌ تهیه بهترین و کارسازترین ماسک‌های خانگی را به شما آموزش خواهیم داد.

ژل سیلیکونی

شواهد نشان داده است که استفاده از ژل سیلیکونی در درمان جای زخم موثر واقع شده است. این ژل را می توان از داروخانه‌ها تهیه کرد. محدودیتی برای فروش بدون نسخه پزشک از این دارو وجود ندارد. ژل سیلیکونی در لایه‌های مختلفی عرضه می‌شود. اگر جای زخم شما عمیق و پررنگ است، بهتر است از ژل‌های سیلیکونی با لایه‌های بیشتر استفاده کنید.

استفاده از این ژل عوارض جانبی ندارد و در درمان زخم‌های هایپرتروفیک و کلوئیدی نیز موثر واقع شده است. ژل سیلیکونی در بازه زمانی کوتاهی شما را از شر جای زخم و لکه‌های تیره روی پوست نجات خواهد داد.

از بین بردن جای زخم با روغن ویتامین E

یکی ‌دیگر از روش‌های درمان خانگی جای زخم استفاده از روغن ویتامین E است. توجه داشته ‌باشید این روغن ممکن است باعث واکنش آلرژیکی بدن شود. پیش از مصرف این روغن را بر موضع کوچکی از پوست خود تست کنید.

اگر حساسیتی به استفاده از این روغن نداشتید، درمان خود را شروع کنید. ابتدا روغن ویتامین E را به‌مدت 10 دقیقه روی ناحیه مورد نظر ماساژ دهید. 20 الی 30 دقیقه بعد پوست خود را با آب گرم بشویید. این ‌کار را روزی دوبار تکرار کنید.

پس از یک دوره ۲۰ الی ۳۰ روزه شاهد نتایج چشمگیری از بهبود جای زخم خود خواهید بود.

لیمو سنگی

استفاده از لیمو سنگی یک روش دائمی برای از بین‌بردن جای زخم محسوب می‌شود. برای رهایی از شر لکه‌های تیره ناشی از جای زخم کافی است ابتدا آب لیمو سنگی را بگیرید. سپس مقداری از آبلیموی به‌دست‌آمده را با روغن زیتون، روغن درخت چای یا روغن ویتامین E ترکیب کنید.

این کار مانع ایجاد حساسیت پوستی می‌شود. ترکیب به‌دست‌آمده را ۱۰ دقیقه روی پوست خود ماساژ دهید سپس با آب ولرم بشویید.

کره کاکائو

کره کاکائو یکی‌ دیگر از عوامل موثر در درمان جای زخم است. کره کاکائو را هر شب قبل از خواب به‌صورت دورانی روی پوست خود ماساژ دهید. سپس اجازه دهید این کره تا صبح روی پوست شما باقی ‌بماند. استفاده از این کره در یک دوره بیست روزه شما را از شر لکه‌های پوستی راحت خواهد کرد.

با استفاده از کره کاکائو پوستی صاف، شفاف و روشن داشته باشید.

قرص آسپرین برای از بین بردن جای زخم

برای محو کردن و از بین‌بردن جای زخم ابتدا چند عدد قرص آسپرین را خرد کنید. سپس مقدار کمی آب به آن اضافه کنید که حالتی خمیری پیدا کند. خمیر به‌دست‌آمده را حدود نیم ساعت بر روی پوست خود بمالید سپس با آب سرد بشویید.

ماسک سرکه سیب و عسل

یک ماسک طبیعی خانگی برای از‌بین‌بردن جای زخم ماسک عسل و سرکه سیب است. برای تهیه این ماسک میزان مساوی از عسل و سرکه سیب را باهم ترکیب کنید. با این‌کار غلظت و رقیق بودن سرکه سیب باهم به حالت تعادل می‌رسد.

این ماسک را به‌مدت ۳۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید سپس با آب ولرم بشویید و صورت خود را خشک کنید. این‌ کار را هفته‌ای یک الی دو بار تکرار کنید.

چای سبز - از بین بردن جای زخم

استفاده از چای سبز

یک روش خانگی برای از بین بردن جای زخم استفاده از جای سبز است. به ‌منظور استفاده از این روش ابتدا مقداری چای سبز دم کنید و اجازه دهید خنک شود. سپس پنبه‌ای را به آن آغشته کنید و به‌آرامی روی پوست خود بمالید.

همینطور این امکان برای شما فراهم است که تفاله این چای را به ‌مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید.

ماسک چوب صندل

یکی از ماسک‌های مناسب خانگی برای درمان جای زخم ماسک چوب صندل است. برای تهیه این ماسک دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را با یک قاشق مرباخوری از گلاب، گلیسیرین و آبلیمو ترکیب کنید. ترکیب به‌دست‌آمده را روی پوست خود بمالید.

اجازه دهید ماسک روی پوست شما خشک شود سپس آن ‌را با آب ولرم بشویید. این ماسک را یک الی دوبار در هفته استفاده کنید.

ماسک ماست و خیار برای از بین بردن جای زخم

در این بخش می‌خواهیم طرز تهیه یک ماسک خانگی شگفت‌انگیز را به شما آموزش دهیم. برای تهیه این ماسک با توجه به اندازه محل موردنظر مقداری ماست را با یک خیار رنده‌شده ترکیب کنید. سپس مقداری سفیدآب پودرشده نیز به ترکیبات خود بیفزایید. افزودن مقداری آبلیمو، گلاب و گلیسیرین به این ماسک خالی از لطف نیست.

آبلیمو خاصیت سفیدکنندگی دارد و گلیسیرین از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. گلاب نیز از عوامل مهم در شادابی و طراوت پوست محسوب می‌شود.

ماسک سیب زمینی و ماست

استفاده از ماسک ماست و سیب‌زمینی به‌شدت شما را غافل‌گیر خواهد کرد. این ماسک در حالت عادی نیز باعث تقویت پوست می‌شود. برای تهیه ماسک خانگی ماست و سیب‌زمینی ابتدا یک سیب‌زمینی را رنده کنید. سپس مقداری ماست به‌ آن بیفزایید.

به‌دلیل خاصیت سفیدکنندگی آبلیمو بهتر است چند قطره آبلیمو نیز به ماسک خود اضافه کنید. این ماسک را ۳۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید سپس با آب سرد بشویید. استفاده از این ماسک را تحت هیچ شرایطی پشت گوش نیندازید.

ماسک صورت - از بین بردن جای زخم

ترکیب روش های درمان اسکار

تاکنون کار در خصوص انواع روش های از بین بردن جای زخم جوش صحبت کردیم. در برخی موارد نیز می توان انواع درمان جای زخم را به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار داد. برای مثال می توان از ترکیبی از روش لیزر و پانچ یا لیزر و کربوکسی تراپی برای اثربخشی حداکثری استفاده نمود.

تعیین مؤثرترین راه برای درمان اسکارهای ناشی از جوش بستگی به نظر پزشک و ترجیحات فردی بیمار داشته و با توجه پیچیدگی و تنوع اسکارها، معمولاً برای بهبود نتایج از چندین مدالیته درمانی به طور همزمان استفاده می گردد.

به علاوه بسیاری از افراد شواهدی از انواع مختلف اسکار را در پوست خود نشان می دهند که این نیز عامل دیگری است که ترکیب متدهای درمانی مختلف برای رفع جای زخم را توجیه می کند. برای مثال می توان برای اثربخشی بیشتر از فیلرهای پوستی مانند رستیلن(Restylane) یا اسکالپترا (Sculptra) به همراه لیزر فرکسل یا co2 فرکشنال شرکت دکا لیزر بهره جست.

برای اسکارهای عمیق و باریک آیس پیک نیز پانچ اکسیزیون به تنهایی بافت اسکار را از بین خواهد برد؛ با این حال این روش اغلب یک اسکار خطی بر جای خواهد گذاشت. به همین جهت، اسکارهای آتروفیه (مانند اسکارهای آیس پیک یا باکس کار) اغلب نیاز به درمان های ترکیبی از قبیل لیزر، لایه برداری شیمیایی و تزریق فیلرهای پوستی دارند تا به این ترتیب تولید کلاژن در بافت پوست تقویت گردد.

نکاتی برای از بین بردن جای زخم و بخیه

 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید، زیرا می تواند روند التیام را آهسته و زخم ها را تیره تر کند.
 • به طور منظم ناحیه آسیب دیده را ماساژ دهید، این کار به شکسته شدن بافت فیبری جای زخم کمک می کند.
 • لایه برداری به طور مرتب باعث افزایش رشد پوست جدید و کاهش ظاهر زخم ها خواهد شد.
 • از کرم کانسیلر برای پنهان کردن زخم ها استفاده کنید ؛  از کرم کانسیلری استفاده کنید که با تن پوستی شما مطابقت داشته باشد.
 • برای تسریع روند بهبودی رژیم غذایی غنی از ویتامین C و E را دنبال کنید.
 • جذب منظم مکمل های روغن ماهی نیز می تواند به التیام زخم ها کمک کند البته قبل از شروع مصرف مکمل با یک پزشک مشورت کنید.