تلفن‌های هوشمند با وجود همه پیشرفت‌ها هنوز هم محصولاتی شکننده و آسیب‌پذیر هستند که استفاده نادرست از آن‌ها عمر مفیدشان را کاهش می‌دهد. از آن‌جایی که استهلاک تلفن‌های هوشمند پس از مدتی از آغاز کارشان بالاتر هم می‌رود پس بهتر است که با دقت بیشتری از تلفن هوشمند خود نگهداری کنید.

به‌ویژه اگر محصولی پایین‌رده خریداری کرده‌اید که قیمت قابل توجهی هم نداشته، مراقبت شما از تلفن هوشمندتان اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند؛ بنابراین نحوه نگهداری شما از تلفن هوشمندتان اهمیت بسیار ویژه‌ای دار.

در ادامه با ترفند‌هایی کاربردی، مفید و قابل استناد آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کند تا عمر تلفن هوشمند خود را افزایش دهید.

تلفن هوشمندتان را روی داشبورد اتومبیل رها نکنید

اگرچه تلفن‌های هوشمند به شکلی ساخته می‌شوند که در برابر گرما و سرما مقاوم باشند، اما قرارگرفتن آن‌ها در برابر نور مستقیم خورشید چندان مناسب نیست. از آن‌جایی که داشبورد اتومبیل معمولا همان محلی است که نور خورشید مستقیم به آن می‌تابد و به شدت گرم به نظر می‌رسد، قراردادن تلفن هوشمند در آن دما می‌تواند سخت افزار آن را تحت تاثیر قرار دهد. از سوی دیگر قرارگرفتن تلفن هوشمند روی داشبورد آن را در برابر دید سارقان قرار می‌دهد که احتمال ربوده‌شدن آن را بیشتر می‌کند.

ضمن اینکه نباید فراموش کنید که شاید داشبورد اتومبیل شما فضای مشخصی برای قراردادن تلفن هوشمند یا سایر وسایل هم داشته باشد، اما قراردادن آن در این محیط ممکن است خطر‌های دیگری هم به همراه داشته باشد. با افتادن اتومبیل در یک دست‌انداز یا یک چرخش سریع احتمال پرت‌شدن تلفن هوشمند شما وجود دارد. پس بهتر است که پایه‌های مخصوص تلفن هوشمندتان را خریداری کنید.

از قراردادن تلفن هوشمند درون دانه‌های برنج امتناع کنید

همه افرادی که تلفن هوشمند دارند تجربه‌های دردناک پرتاب‌شدن گوشی به درون آب یا ریختن مایعات روی آن‌ها را با گوشت و پوست و استخوان لمس کرده‌اند. یکی از پیشنهاداتی که همیشه به افرادی که چنین تجربه تلخی داشته‌اند می‌شود، این است که تلفن هوشمند خود را به درون ظرف برنج انداخته و چند ساعتی صبر کنند. این پیشنهاد منطقی نیست و هرگز به تلفن همراه شما کمک نمی‌کند. اگرچه دانه‌های غیرقابل شمارش برنج بخش عظیمی از رطوبت تلفن هوشمند شما را می‌گیرند، اما در نهایت راه حل اصلی نیستند. قراردادن تلفن هوشمند در میان دانه‌های برنج هرگز به خشک‌شدن کامل تلفن هوشمند شما کمک نمی‌کند.

خروجی‌های تلفن هوشمند را تمیز نگه دارید

گرد و خاک، عرق بدن و نمک آن از جمله مهم‌ترین آلودگی‌هایی هستند که ممکن است وارد خروجی‌های تلفن همراه شوند. اسپیکرها، بلندگو‌ها و پورت USB همه خروجی‌های تلفن هوشمند شما را شامل می‌شوند و نگهداری از آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد؛ بنابراین باید مانع واردشدن و استقرار آلودگی‌ها به درون آن‌ها شوید. چراکه گرد و خاک و سایر آلودگی‌ها کیفیت این خروجی‌ها را کاهش می‌دهند و حتی ممکن است که خرابی‌های غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشند. برای تمیزکردن خروجی‌های تلفن هوشمند خود می‌توانید از خلال دندان و گوش پاک‌کن یاری بگیرید.

با کمک یک خلال دندان می‌توانید پورت USB را تمیز کنید. آن را به آرامی در پورت شارژ گوشی هوشمند خود فرو کرده و با چرخاندن آن، گرد و خاک و آشغال‌هایی که ممکن است در آن گرفتار شده باشند را پیدا کنید. سپس با تکانی آرام و ساده آن‌ها را خارج نمایید. برای این کار وقت لازم را اختصاص داده و تا حد ممکن این کار را آرام و بدون فشار انجام دهید.

با کمک یک گوش پاک‌کن به سراغ میکروفون و بلندگو تلفن هوشمند خود بروید. گوش پاک‌کن را به آرامی درون آن‌ها فرو کنید و تکان دهید تا همه گرد و خاک‌ها را به خود جذب کنند. استفاده از گوش پاک‌کن می‌تواند رطوبت موجود در بلندگو و میکروفون را هم کاهش دهد. نیازی به یادآوری نیست که این کار را هم باید با حوصله انجام دهید.

تلفن هوشمند را در جیب عقبی شلوار خود قرار ندهید

بسیاری از افراد عادت دارند تلفن هوشمندشان را در جیب عقبی شلوارشان قرار دهند، اما چنین تصمیمی می‌تواند عواقب بسیار تلخی به همراه داشته باشد. فارغ از آن که احتمال ربوده‌شدن تلفن هوشمند شما در شرایطی که اختیار زیادی روی آن ندارید بسیار زیادتر از همیشه می‌شود، ممکن است که به صورت کاملا ناخودآگاه روی یک سطح سفت یا خشن بنشینید و تلفن هوشمندتان را دچار آسیب‌های بسیار جدی کنید.