به دنبال جنجال‌های موجود در مورد قابلیت چت صوتی  پلی استیشن ۵، این شرکت عذرخواهی و توضیحات بیشتری درباره چگونگی عملکرد چت صوتی این سیستم ارائه داد.

در پست ارسال شده در وبلاگ پلی استیشن، کاترین جنسن گفت که قابلیت ضبط چت صوتی برای بازیکنان هنگام گزارشات آزار و اذیت هنگام بازی استفاده می‌شود.

بازیکنان اعلانی مشاهده می‌کنند که به آن‌ها اطلاع می‌دهد  ممکن است صدای آن‌ها ضبط شود. در بعضی مناطق خاص، از جمله برخی از مناطق ایالات متحده، ضبط صدای شخصی بدون رضایت وی غیرقانونی است.

جنسن گفت: " توجه داشته باشید که این ویژگی به طور دائم مکالمات شما را کنترل یا گوش نمی‌دهد و این امکان برای گزارش سواستفاده آنلاین یا آزار و اذیت آنلاین است. " وی افزود که کاربران نمی‌توانند این ویژگی را لغو کنند.

سونی گفت پلی استیشن ۵  از شما جاسوسی نمی‌کند. مایکروسافت در ابتدای تولید Xbox One به دلیل قابلیت صدای Kinect که برای روشن شدن دستور صوتی گوش می‌داد، با مجادلات مشابهی روبرو شد. مایکروسافت از آن زمان Kinect را متوقف کرد و برخلاف سونی، حتی در زمان راه اندازی دوربین برای کنسول خود از این قابلیت استفاده نکرد.

پلی استیشن ۵ و PS5 Digital هر دو در تاریخ ۱۲ نوامبر، فقط دو روز پس از Xbox Series X و Series S. مایکروسافت عرضه می‌شوند.