استارت‌آپ هوانوردی «بوم سوپرسونیک» از نسخه اولیه هواپیمای مسافربری مافوق صوتی رونمایی کرد که در حقیقت نسل آینده کنکورد است.

این نسخه اولیه XB-۱ نام دارد و البته تا ۲۰۲۱ میلادی پرواز نمی‌کند. البته نمونه اولیه مذکور برای عده‌ای مدیران ارشد هوافضا و هواپیمایی در فرودگاه سینسیناتی در آمریکا رونمایی شده است.

XB-۱ نسخه اولیه از هواپیمای مافوق صوتی است که بوم قصد دارد تا ۲۰۲۹ میلادی برای حمل ونقل مسافران بسازد. در حال حاضر فقط خلبان می‌تواند در نمونه اولیه ساخته شده، سوار شود. اما احتمالاً نسخه تجاری ظرفیت ۴۴ مسافر را خواهد داشت.

استارت‌آپ بوم تصمیم دارد این نمونه اولیه را سال آینده آزمایش کند. پیش بینی می‌شود با استفاده از موتورهای J۸۵-۱۵ سرعت XB-۱ به ۱.۳ ماخ برسد. موتورهای مذکور در شرکت جنرال الکتریک و برای هواپیماهای نظامی ساخته می‌شوند.

اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود، بوم توجه خود را معطوف به تولید نخستین هواپیمای تجاری‌اش به نام Overture می‌کند. این هواپیما با طول ۱۹۹ فوت ظرفیت ۶۵و ۸۸ مسافر را خواهد داشت و می‌تواند با ۲ برابر سرعت هواپیماهای تجاری پرواز کند.

به گفته این استارت‌آپ جت‌های مافوق صوت در نهایت می‌توانند مسافت بین نیویورک تا لندن را در ۳.۵ ساعت طی کنند. به طور معمول چنین پروازی ۷ ساعت طول می‌کشد.