به گزارش پارس نیوز، 

راهپیمایی اربعین حالا تقریبا به یکی از آیین‌ها و سنت‌های مردم ایران هم تبدیل شده است. هر سال بخش زیادی از هموطنان ما بلافاصله بعد از تاسوعا و عاشورا می‌روند دنبال رتق و فتق کردن کارهایشان برای شرکت در راهپیمایی روز اربعین در عراق. این وسط اما این موضوع فقط محدود به ما و شما و میلیون‌ها نفر دیگر از مردم عادی نیست.

بعضی از هنرمندان هم همپای مردم می‌روند و گذرنامه و روادیدشان را ردیف و در این مراسم شرکت کرده‌اند. فریبا نادری، بازیگر Actor سینما Cinema و تلویزیون هم از افرادی است که چند سال قبل فرصت یافت شرکت در این مراسم را هم در کوله‌بار تجربیات خود داشته است.

مشروح گفت‌وگو با فریبا نادری را در ادامه بخوانید که سفر به کربلا و حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین را از تجربیات منحصربه‌فرد زندگی‌اش می‌داند.

تجربه سفر کربلا آن هم در مراسم اربعین یک تجربه منحصر به فرد است. از همین تجربه شروع کنیم.

به نظرم برای هر شیعه‌ای که اعتقاد و ارادتی به ائمه اطهار(ع) داشته باشد، رفتن به کربلا یک آرزو محسوب می‌شود و طبعا ما هم از این قاعده مستثنا نیستیم. نکته مهم این است که تا وقتی فرد به این سفر نرفته باشد، حس و حال آنجا را بدرستی درک نمی‌کند و متوجه نمی‌شود. البته اگر بخواهم دوباره این تجربه خوشایند را تکرار کنم، این مرتبه ترجیح می‌دهم در ایامی غیر از محرم و صفر کربلا بروم که بتوانم در سکوت و آرامش زیارت و راز و نیاز کنم. در ایام اربعین به‌قدری زائر زیاد است که نمی‌تواند آن‌طور که آدم دلش می‌خواهد زیارت و یک دل سیر با ائمه(ع) صحبت کند.

این سفر تاثیر محسوسی هم روی خودتان گذاشت؟

شاید اگر بخواهم در رابطه با تغییر فردی که بعد از این سفر کردم، توضیحی دهم این باشد از وقتی از سفر کربلا برگشته‌ام، سعی می‌کنم زندگی‌ام را با اعتقاد محکم‌تر و بیشتری جلو ببرم.

یعنی چه؟

یعنی یادآوری این سفر و حال و هوای نجف، کربلا و کاظمین باعث می‌شود خیلی کارها را انجام ندهم؛ یعنی آن سفر باعث شده یادآوری‌اش برایم در زندگی مانع انجام بعضی کارها شود.

از بین فیلم‌ها و آثار سینمایی و تلویزیونی که مرتبط با ایــــن موضوع ساخته شده کـــــدام یک را بیشتر می‌پسندید؟

از بین تمام فیلم‌هایی که در سینما و تلویزیون راجع به واقعه کربلا ساخته شده، فیلم سفر خودم را از همه بیشتر می‌پسندم. چون دیدن از نزدیک تمام جاها و صحنه‌هایی که همیشه از آنها در کتاب‌ها و فیلم‌ها یاد می‌کنیم بسیار لذت‌بخش است. دنیایی بود که فقط با چشمان خود می‌توان دید. دنیایی که برای دیدنش باید به خویشتن خویش بازگشت.

کدام نقطه از مکان‌های تاریخی که بازدید کردید، برایتان جالب‌تر بود؟

تاثیرگذارترین جایی که دیدم نقطه‌ای بود منسوب به آن بخش از حادثه Incident کربلا که دست حضرت عباس(ع) ضربت خورده و از بدنش جدا شده است. مکان مظلومانه‌ای بود. برایم انرژی عجیبی داشت و همیشه در ذهنم خواهد ماند. هروقت که نام و یاد امام حسین(ع)می‌افتم و ایشان را صدا می‌زنم، به وضوح آن مکان جلوی چشمانم می‌آید.

تجربه سفر حج یا زیارت مرقد حضرت زینب(س) در سوریه را هم دارید؟

نه! غیر از کربلا به هیچ کشور دیگری برای زیارت نرفته‌ام البته مشهد زیاد می‌روم. عاشق امام رضا(ع) هستم. در اطراف و نزدیک خودم هم تا دل‌تان بخواهد به امامزاده صالح(ع) می‌روم. خوشبختانه نزدیک منزلم است و هر وقت که دلم بگیرد آنجا می‌روم.