به گزارش پارس نیوز، 

علی نصیریان در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا گفت: اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در ایجاد دانشگاه هنرهای سنتی استاد محمود فرشچیان کار بسیار درخشانی است. این که این استاد بزرگوار در قالب این دانشگاه بتواند شاگردانی را تربیت کند که سنت نگارگری ایرانی را حفظ کرده و این سبک هنری ایرانی را تداوم ببخشند، حرکت قابل تحسینی است و من هم آن را تأیید می‌کنم.

چهره ماندگار سینما و تئاتر کشور در پاسخ به این سؤال که آیا نمایش‌های بومی و سنتی ایرانی هم می‌تواند به عنوان یک رشته دانشگاهی در دانشگاه فرشچیان تدریس شود، گفت: بله، فکر می‌کنم اگر دانشگاه آزاد در این زمینه هم متولی باشد، اساتید و منابع خوبی برای کار داشته باشیم. البته، اکنون دیگر بازماندگان نمایش‌های سنتی انگشت‌شمار هستند. فقط هنرمندان و اساتیدی همچون آقایان داود فتحعلی بیگی، اردشیر صالح‌پور و محمدحسین ناصربخت در این زمینه کار می‌کنند و مسلط هستند. 

وی بیان کرد: آقای صالح‌پور در حوزه قصه‌های ایرانی تألیفات و نمایشنامه‌های بسیار خوبی دارند که در سبک نمایش‌های سنتی ایرانی است. این کارها چاپ شده و من هم که اجرای آنها را دیدم، واقعاً فوق‌العاده بود. کارهای آقایان فتحعلی‌ بیگی و ناصربخت نیز در حوزه نمایش‌های سنتی قابل توجه است. آثاری که این اساتید در حوزه نمایشی و پژوهشی داشته‌اند، در این حد هستند که در یک نهاد دانشگاهی تدریس شوند.

نصیریان گفت: یافته‌ها و هنر این اساتید باید در یک قالب روشمند آموزش داده شوند، چون خود اینها هم در گذشته از تجربه و هنر اساتیدی که الان در قید حیات نیستند، بهره برده‌اند و حالا باید این تجربیات و یافته‌ها را به آیندگان منتقل کنند. 

وی گفت: به هر حال، اگر در کنار هنرهایی همچون نگارگری، خوشنویسی و صنایع دستی که قرار است در این دانشگاه استاد فرشچیان تدریس شود، به هنرهای نمایشی ایران هم توجه شود، کار بسیار ارزنده‌ای است؛ یعنی همان طور که نگارگری ایرانی و هنر مینیاتور را حفظ می‌کنیم، از هنرهایی همچون موسیقی و نمایش ایرانی با این پیشینه قوی هم صیانت کنیم. سال‌ها پیش فرهنگستان هنر از من خواست که برنامه‌ای برای کارگاه‌های آموزشی نمایش‌های سنتی و ایرانی طراحی کنم. مقدمات این کار هم فراهم آمد اما نمی‌دانم چرا انجام نشد. 

این هنرمند پیشکسوت خاطرنشان کرد: اگر مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فرشچیان، از من راهنمایی و مشورت بخواهند، حاضر هستم اساتید و هنرمندانی که در این حوزه دارای ارزش علمی و هنری هستند را معرفی کرده و راهنمایی‌های لازم را هم در این زمینه داشته باشم.