برداشت رطب در شلحه امام حسن (ع) آبادان آغاز شد. رطب میوه ای مقوی است. رطب انواع مختلفی دارد. رطب طعم ها و رنگهای متفاوتی دارد.


به گزارش گروه عکس خبرگزاری صدا و سیما؛ روستای شلحه امام حسن عسگری (ع) یکی از دیدنی‌ترین و شگفت‌انگیز‌ترین مناطق جنوب ایران است. . هر ساله از ابتدای شهریور برداشت رطب در این روستا آغاز و تا اوایل مهر ماه نیز ادامه دارد. این روستا یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه در فصل پاییز می‌باشد. خرما محصول اصلی این روستا است که نخل های سر به فلک کشیده آن زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است.

از آن جایی که پیشه مردم این روستا باغداری ، آن هم بیشتر در زمینهٔ خرما است و به دلیل شرایط خاص کاشت درخت خرما از جمله این که بین هر دو نخل خرما باید فاصلهٔ استاندارد ۶ متر رعایت شود، در گذشته برای استفاده بهینه از زمین‌های زراعی ، روستاییان مابین نخل‌ های خود، درختان دیگری همچون پرتقال، سیب و...، می‌کاشتند. اما پس از جنگ به دلیل خشکسالی و شوری آب ، دیگر کاشت این درختان مقدور نبود به گونه‌ای که در حال حاضر، روستاییان فقط در زمینه نخل فعالیت می‌کنند.

لازم به ذکر نیز است که سابقاً آبیاری نخلستان‌ها بوسیله نهر‌ هایی صورت می‌گرفت که خود روستاییان حفر کرده بودند و با جزر و مد رودخانه اروند ، این زمین‌ها به صورت طبیعی، روزانه و روزی دو بار آبیاری می‌شدند. اما در حال حاضر به دلیل پایین آمدن سطح آب ، آبیاری طبیعی کفاف زمین‌های زراعی را نمی‌دهد و روستاییان ناگزیر به استفاده از پمپ ها‌ی آب و وسایل مکانیکی می‌باشند. هر ساله در روز‌های پایانی تابستان فصل برداشت خارک و رطب از نخلستان‌ه ا آغاز می‌شود و تا اواسط پاییز ادامه دارد.

خارک، رطب و خرما ی معروف این روستا بیشتر از نوع"بِرحی" است. محصول نخلستان‌ های این روستای گردشگری به دلیل مرغوبیت بالای آن (طعم و درشتی محصول)، صادراتی است. بیش از ۲۰ نوع خرما در این روستا وجود دارد که از معروف‌ترین خرما‌های آن می‌توان به خرمای زاهدی ، استعمران ، برحی ، بریم و بلیانی اشاره کرد.

 

 
 
منبع: خبرگزاری صداوسیما
کپی لینک https://www.iribnews.ir/00DT7a