اصولا سریال‌های امنیتی برای مخاطبان خصوصا مخاطبان تلویزیون جذاب است. یکی از سریال‌هایی که طی این سال‌ها در تلویزیون و شبکه یک ساخته شده و با استقبال مخاطبان روبرو شد، سریال «خانه امن» بود که به مسائل امنیتی و نوع حضور داعش و نحوه جذب نیرو از ایرانی‌ها در سال‌های گذشته می‌پرداخت. «خانه امن» تا حدی توانست این سد را بشکند که نیروهای امنیتی هم اشتباه می‌کنند و در برخی مسائل و عملیات‌ها شاید با شکست مواجه شوند. این سریال به دلیل نزدیک بودن به واقعیت و درامی عاشقانه که در کنار مسائل امنیتی به آن پرداخته بود، مورد استقبال قرار گرفت و مخاطبان به دنبال ساخت فصل دوم این سریال هستند. به بهانه گفتگو درباره «خانه امن» با سامان صفاری بازیگر جوان سینما و تلویزیون مصاحبه‌ای داشتیم که می‌خوانید. 

از فصل دوم سریال «خانه امن» بگویید. 

من هم مثل شما خبر «خانه امن ۲» را در رسانه‌ها دیدم و البته خیلی خوشحال شدم، زیرا «خانه امن» جزو سریال‌هایی بود که در تمام رسانه‌ها و نظرسنجی‌ها جزو اولین‌ها بود و در برنامه «سریالیست» تلویزیون نیز رتبه اول در میان سریال‌های جدی و غیرکمدی را به دست آورد و نکته جالب در مورد «خانه امن» این بود که زمانی که برنامه «سریالیست» پخش شد و مردم رای دادند، ۵-۶ ماه از پخش «خانه امن» گذشته بود و سریالی نبود که در همان زمان روی آنتن باشد. 

فکر می‌کنید دلیل موفقیت «خانه امن» چه بود؟ 

من فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت سریال «خانه امن» این بود که آقای معظمی واقعیت را در این سریال به نمایش گذاشته بود و همه چیز واقعی و به اندازه بود و شعار نداشت. متاسفانه برخی از کارهایی که در حوزه وقایع امنیتی و سیاسی ساخته می‌شود، در برخی مسائل به قدری بزرگ‌نمایی دارد و غلو شده است و به قدری ساده‌انگارانه به وقایع پرداخته و یا در برخی موارد به قدری سیاه و تاریک است که از واقعیت دور می‌شود و مخاطب آن را نمی‌پذیرد و آنطور که باید با آن ارتباط برقرار نمی‌کند. 

من فکر می‌کنم همه چیز می‌تواند یک حالت خاکستری داشته باشد؛ مثلا کاراکتر پیام در سریال «خانه امن» که من نقشش را ایفا کردم، در یک مواقعی فقط به فکر خودش بود و اصلا به فکر این نبود که قرار است یک سیستم امنیتی به مشکل بربخورد. برخی می‌گویند ما به فکر جامعه هستیم، اما به نظر من خیلی مواقع آدم‌ها اول به فکر خودشان هستند، اول خودشان را نگاه می‌کنند و به این فکر هستند که بتوانند مسیر خودشان را بروند، در کنار آن نیم نگاهی به بقیه هم دارند. کاراکتر پیام هم همینطور بود، ابتدا به خودش و عشقی که در زندگی‌اش شکل گرفته بود، فکر می‌کرد و می‌خواست به هدفش که ازدواج با آن شخص بود، برسد، در این بین در یک سیستم امنیتی هم قرار گرفته بود و هر لحظه هم ممکن بود کار اشتباهی انجام دهد که در مواردی همین‌طور هم شد. اگر او این کارهای اشتباه را انجام نمی‌داد، اگر این واقعیت‌ها نشان داده نمی‌شد، شاید «خانه امن» این قدر خواستار نداشت که فصل دوم آن ساخته شود. 

فکر می‌کنید مردم خواهان فصل دوم «خانه امن» هستند و تمایل به تماشای آن دارند؟ 

صددرصد. وقتی سریالی در نظرسنجی در صدر قرار می‌گیرد حتما مردم خواهان ادامه آن هستند، همانطور که الان در اینستاگرام دائما به من پیام می‌دهند و سراغ فصل دوم «خانه امن» را می‌گیرند.