مهدی محبعلی (سهاب)، کارگردان نمایش «شب جنایتکاران» درباره این نمایش گفت: «شب جنایتکاران» نوشته خوزه تریانا، نویسنده کوبایی است. «شب جنایتکاران» داستان روانشناسانه ایست از دو خواهر و یک برادر که تصمیم به قتل پدر و مادر خود می‌گیرند، اما ما در طول نمایش با انگیزه‌های روانی رو به رو می‌شویم. نمایش روی تاثیرات جامعه، محیط و نوع تعامل والدین با این فرزندان می‌چرخد که قتل مسئله اصلی داستان نیست.

وی افزود: تئاتر فضای مناسبی است که بتوانیم حلقه‌های گمشده مشکلات روانی جامعه را در قالب روایت یک ساعتِ نشان دهیم. مخاطب با آن درگیرشود که همین اتفاقات کوچکی که آن را نادیده می‌گیریم منجر به فاجعه بزرگ می‌شود. همان طور که اطرافمان هر روز یک اتفاق دردناک خانوادگی را می‌بینیم و می‌شنویم و این یکی از مشکلات عجیب روزمره ما محسوب می‌شود.

این هنرمند عرصه تئاتر درباره نمایش «شب جنایتکاران» توضیح داد: این نمایش به دلیل اینکه پر از چالش‌های گوناگون است انگیزه کافی برای اجرای را به من می‌داد. این هشتمین کاری است که روی صحنه می‌برم و هنگام دراماتوژی متن بازیگران را بر اساس توانمندیشان انتخاب کردم. نمایش ما در زیرزمین یک خانه اتفاق می‌افتد و زیر زمین آن خانه فضای را دارد که گویی استعاره از یک ذهنیت است و طراحی دکور ما بر این اساس است.

کارگردان نمایش «بی دیواری» درباره کرونا و تاثیراتش روی تئاتر گفت: همه حوزه‌های مختلف در سراسر جهان با کرونا درگیر بودند و کرونا به هر حال یک اتفاق ناخواسته است که همه باید برای حل مشکل آن تلاش کنیم، اما می‌خواهم بگویم که این دوران نشان داد که چه افرادی دل بسته تئاتر هستند و چه کسانی برای تئاتر کیسه دوخته اند. البته قصدم متهم کردن کسی نیست که بگویم کسانی که در این دو سال برای تئاتر کاری روی صحنه نبرده اند قصدشان سودای پول و ثروت است. گروه‌های جوان در این دوران واقعا با زندگی شان ریسک کردند و عشقشان را نشان دادند، اما به محض پایان کرونا طلبکاران تئاتر سر و کله شان پیدا می‌شوند و شروع به غر زدن می‌کنند.

کارگردان نمایش «همینه که هست» در پایان مشکلات تئاتر را بیان کرد: بودجه تئاتر در معاونت هنری ارشاد نسبت به سایر حوزه‌ها بسیار اندک است. اولا به نظرم بودجه تئاتر باید افزایش پیدا کند و دوما تقویت بخش خصوصی برای رشد گروه‌های تئاتری است. باید باور کنیم نباید تئاتر شهر سرمقصد آمال عده ای از کارگردان باشد و مخاطب سالن‌های خصوصی می‌تواند بیشتر از این باشد. همچنین معرفی و اطلاع رسانی در حوزه تئاتر کم است با وجود اینکه تئاتر می‌تواند نیاز بخش‌های مختلف جامعه را برطرف کند.

این نمایش برداشتی از نمایشنامه «شب جنایتکاران» نوشته‌ی خوزه تریاناست و مهدی محبعلی (سهاب) آن را ترجمه، تهیه و کارگردانی کرده است.

محبعلی پیش از این، نمایش‌های غارنشینان، بی‌دیواری، پاریس، همینه که هست، مرگ بازی و از دل گندمزاران را روی صحنه برده است. شیرین عطاالهی، محمدرضا حسن زاده، سوگند دیانی، نازی نخجیری، امید امیر در این نمایش به ایفای نقش پرداخته اند. این نمایش از ششم مرداد در تماشاخانه شهرزاد اجرای عمومی خود را آغاز خواهد کرد.