مهدی نیک روش تهیه کننده جنگ شبانه «شب فیروزه‌ای» درباره این برنامه تلویزیونی که هر بار از یک استان روی آنتن می‌رود به خبرنگار مهر بیان کرد: «شب فیروزه‌ای» نزدیک پنج سال است که با همکاری سیمای استان‌های صداوسیما از شبکه پنج پخش می‌شود. این برنامه در تابستان یک تور تابستانی دارد و هر هفته به یک استان سر می‌زند و جاذبه‌های آن را معرفی می‌کند.

وی اضافه کرد: هدف اصلی معرفی جاذبه‌ها و توانمندی‌های استان‌هاست و امسال قصد داریم بیشتر روی توانمندی‌های استانی تمرکز کنیم. همچنین بیشتر قصد داریم هنرمندان بومی و خوانندگان خود استان را به برنامه دعوت کنیم تا ترانه‌های بومی و محلی بخوانند و برای مردم جالب است که این مهمانان گاهی با لهجه و زبان خود حرف می‌زنند و لباس‌های همان منطقه را می‌پوشند.

نیک روش یادآور شد: این برنامه را سیدمرتضی حسینی اجرا می‌کند اما در کنار او مجری استانی هم حضور دارد، در هر استان یکی یا دو مجری داریم و باز هم نگاهمان این است که از افراد بومی هم کمک بگیریم.

این تهیه‌کننده درباره اینکه چرا بیشتر از هنرمندان بومی استان‌ها باز هم سراغ چهره‌ها و سلبریتی های معمول برنامه‌ها دعوت می‌کنند توضیح داد: من خودم با این اتفاق مخالفم و ترجیح می‌دهم هنرمندان بومی هر استان در برنامه حضور داشته باشند اما شبکه اصرار دارد که سلبریتی ها به برنامه بیایند. از طرفی هم واقعیت این است که مردم به این چهره‌ها علاقه دارند، مثلاً وقتی ما در فضای مجازی کار می‌کنیم اگر تصویر سلبریتی در ویدئویی از برنامه منتشر شود بازخورد بیشتری دارد.

وی در بخش دیگر درباره اینکه چرا در برنامه‌های دیگر چهره‌های عادی و بومی هم برای مردم جذابیت می‌کنند اظهار کرد: سه شاخصه در برنامه سازی داریم که به سه میم معروف است و مجری، موضوع و مهمان را شامل می‌شود و اگر برنامه یکی از اینها را داشته باشد جذاب خواهد بود. در برنامه‌ای مثل «ماه عسل» موضوع است که مخاطبش را جذب می‌کند موضوع مهمانی که مثلاً در چاه افتاده است و یک باره نجات می‌یابد.

این تهیه کننده تصریح کرد: در برنامه «شب فیروزه‌ای» شاخص بیشتر روی مهمان تاکید دارد. این برنامه جنگ است و برای همین هم مهمان اهمیت پیدا می‌کند. حس کنجکاوی مردم از دیگران باعث می‌شود که دوست داشته باشند هنرمندان را بیشتر ببیند و در همین دقایق کوتاه از هنرمندان بشنوند.

وی اضافه کرد: برنامه ما کلاً ۴۵ دقیقه است و اگر زمان بیشتر بود می‌توانستیم یک سلبریتی را با یک فرد موفق کنار هم ببینیم.

نیک روش که برای هر برنامه با یک سفر استانی داشته باشند اظهار کرد: یکی از مشکلات ما بودجه برنامه است که از سال گذشته تا الان ۱۰ یا ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است درحالیکه هزینه‌ها حداقل ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی در پایان درباره زمان تولید این برنامه عنوان کرد: امسال در تابستان به ۱۱ استان می‌رویم. ما این تور تابستانی را در شب میلاد امام رضا (ع) از خراسان رضوی شروع کردیم و در ادامه به شیراز، شهر کرد و یزد رفتیم. همچنین به دیگر مناطقی مثل کهگیوله و بویر احمد و اردبیل هم خواهیم رفت. تا برنامه تا پایان تابستان پخش می‌شود و دو هفته اول محرم و هفته اول صفر برنامه نداریم.