«کسنیا اسوتلوا» شرق‌شناس اسرائیلی اذعان کرد که پس از جنگ اخیر غزه، جنبش حماس موفق شد با پیروزی از جنگ خارج شود.

اسوتلوا با انتشار یادداشتی گفت که پس از این جنگ، برخی از نیروهای حماس، به ستاره‌های سایتهای عربی تبدیل شدند، ولی در حال حاضر باید بتوانند غزه را بازسازی کنند.

خبرگزاری سما به نقل از این شرق‌شناس گزارش داد، طرفهای بین‌المللی 500 میلیون دلار برای بازسازی غزه به حماس نخواهند داد، ولی با این حال، دیگر سیاستهای رژیم صهیونیستی نیز کارآیی ندارد.

وی تأکید کرد، طی 14 سال گذشته، اسرائیل بر این باور بود که سیاست «تفرقه بیانداز و حکومت کن» بین کرانه باختری و نوار غزه و جنبشهای فتح و حماس کارآیی دارد، ولی تا کنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است

این تحلیلگر صهیونیست خاطر نشان کرد: «اسرائیل در جنگ اخیر غزه، یک بار دیگر به این نتیجه رسید که محال است بتواند حماس را کنترل کند یا با آن به توافق برسد؛ زیرا حماس یک سازمان ایدئولوژیک است که اهداف مشخصی دارد».

اسوتلوا در ادامه مدعی شد، حماس به دنبال مشروعیت بین‌المللی است و به همین دلیل به نظر می‌رسد که دور آتی جنگ با حماس حتمی است.

وی همچنین گفت که رژیم صهیونیستی و شرکای آن نباید اجازه دهند که حماس به تثبیت حضور خود در فلسطین ادامه دهد و با عناصر عملگرای تشکیلات خودگردان وارد گفت‌وگو شود.

این کارشناس اسرائیلی در پایان تأکید کرد، باید بیشترین فشار بین‌المللی را به حماس در غزه وارد و منابع تأمین مالی آن را قطع کرد و در نتیجه به سیطره آن بر نوار غزه پایان داد، و گرنه تل‌آویو باید وارد درگیریهای بی‌پایان با حماس شود.