سربازان آموزش‌دیده کلمبیایی پس از بازنشستگی این فرصت را پیدا می‌کنند که به عنوان مزدور در عملیات‌هایی از عراق تا یمن و هائیتی شرکت کرده و پول خوبی به جیب بزنند.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی نوشته است، دستکم هفده سرباز سابق ارتش کلمبیا در میان افراد مظنون به ترور هفته گذشته رئیس جمهور هائیتی و همسرش شناسایی شده‌اند.

«ماتیاس پیره» وزیر انتخابات و امور حزبی‌ هائیتی گفت «جیمز سولاگیس» شهروند آمریکایی در میان افرادی است که در ارتباط با ترور ژوونل موئیز بازداشت شده است.

این مقام هائیتی به واشنگتن پست گفت، علاوه بر سولاگیس، گمان می‌رود یکی دیگر از بازداشت‌شدگان نیز دارای تابعیت هائیتی-آمریکایی باشد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد: روسیه به طور جدی نگران گزارش‌ها در این خصوص است که کسانی که به ظن قتل «ژووِنل موئیز» رئیس‌جمهور هائیتی بازداشت شده‌اند، تابعیت آمریکا را دارند. 

رویترز نوشت، برای کسانی که به‌دنبال استخدام مزدور هستند، کلمبیا یکی از انتخاب‌های محبوب است. درگیری‌های داخلی شصت سال گذشته در این کشور، زمین تمرین مناسبی برای سربازان کلمبیایی فراهم می‌کند. در این میان، کسانی که به‌عنوان واحدهای ویژه مبارزه با تروریسم فعالیت می‌کنند، می توانند با حقوقی متوسط و آینده‌ای بلاتکلیف، در سن حدود چهل سالگی بازنشسته شوند.

«لوئیس فرناندو ناوارو» فرمانده نیروهای مسلح کلمبیا اخیراً در جمع خبرنگاران گفت: «استخدام سربازان کلمبیایی برای رفتن به گوشه و کنار جهان به عنوان مزدور، مسئله‌ای است که از درباز وجود داشته زیرا قانونی برای ممانعت از آن وجود ندارد. برای مثال شمار چشمگیری از سربازان کلمبیایی در دوبی هستند».

«شان مک‌فِیت» عضو ارشد اندیشکده «شورای آتلانتیک» و استاد دانشگاه‌های «دفاع ملی» و «جورج تاون» واشنگتن در این‌باره می‌گوید، امارات متحده عربی یکی از مشتری‌های مهم سربازان سابق کلمبیایی هستند و آن‌ها را در کنار مزدورانی از پاناما، السالوادور و شیلی، به جنگ علیه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در یمن می‌فرستند.

مک‌فیت سال ۲۰۱۹ در گزارشی نوشت، سربازان بازنشسته آمریکای لاتین در این مأموریت‌ها چهار برابر حقوق زمان حضور در ارتش دستمزد می‌گیرند و با این حال باز هم از سربازان بازنشسته آمریکایی و انگلیسی ارزان‌تر هستند.

از سوی دیگر «ادواردو زاپاتریو» از فرماندهان ارتش کلمبیا به رویترز گفت: «کلمبیایی‌ها اغلب به عنوان مزدور استخدام می‌شوند زیرا تجربیات فراوانی دارند. این مسئله مایه شرم است زیرا ما آن‌ها را برای کار دیگری تعلیم می‌دهیم».

یک فرد مطلع نظامی نیز به رویترز گفت، سربازان کلمبیایی که تجربه‌های ضد شورش و ضد تروریسم داشته و در کشورهایی نظیر آمریکا و فلسطین اشغالی تعلیم دیده‌اند، عمده این استخدام‌ها را شامل می‌شوند.

تمام مردان جوان کلمبیایی باید دستکم یک سال را در ارتش یا پلیس ملی سپری کنند. با این حال کسانی که به دانشگاه می‌روند یا مبلغی را پرداخت می‌کنند، معاف می‌شوند. تبدیل شدن به یک سرباز تمام وقت یکی از محدود مشاغلی است که جوانان دارای خانواده فقیر در کلمبیا به خصوص در نواحی روستایی می‌توانند داشته باشند. این گونه مشاغل درآمد اندک و خطرات فراوانی دارند و بعضاً سربازان با اتهامات نقض حقوق بشر مواجه می‌شوند.

به گفته مک‌فیت، در حالی که شرکت‌های آمریکایی مانند «بلک واتر» به‌عنوان پیمان‌کاران نظامی خصوصی، بر سر زبان‌ها است، سربازان بازنشسته دیگر کشورها نیز در حال تقلید از این شرکت‌ها هستند.

او در این‌باره می‌گوید: «همه روزه، گروه‌های ارتش خصوصی متعدد در کشورهای مختلف نظیر روسیه، اوگاندا، عراق، افغانستان و کلمبیا ظهور می‌یابند. خدمات آن‌ها بهتر از بلک‌ واتر است و قدرت جنگی بیشتری را فراهم می کنند. این‌ها بدون توجه به مسائل حقوق بشری حاضرند با دستمزدی کمتر از حد متداول کار کنند. این‌ها به معنای واقعی کلمه مزدور هستند».