اعضای ارشد طالبان اعلام کردند که این گروه، تا ماه آینده‌، طرح کتبی صلح را به دولت افغانستان ارائه خواهد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به خبرگزاری رویترز گفت: «گفت‌وگوها و روند صلح در روزهای آینده سرعت خواهد گرفت و انتظار می‌رود که وارد مرحله‌ مهمی شود.»

وی، با اشاره به دور جدید گفت‌وگوهای صلح، افزود: «احتمالا یک ماه طول خواهید کشید تا به مرحله‌ای برسیم که هر دو طرف برنامه‌های کتبی صلح را ارایه کنند. ما در گفت‌وگوهای صلح بسیار جدی هستیم.»

بر اساس گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریکا، در واکنش به اظهارات ذبیح‌الله مجاهد، گفت که گفت‌وگوهای صلح، تنها راه پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله‌ افغانستان است.

این مقام آمریکایی، گفت: «ما از دو طرف می‌خواهیم برای تعیین یک نقشه‌ راه سیاسی برای آینده افغانستان، وارد گفت‌وگوهای جدی شوند.»

وی افزود که جهان، تحمیل زور توسط یک دولت را در افغانستان نخواهد پذیرفت و مشروعیت و کمک برای هر دولتی در افغانستان، در صورتی امکان‌پذیر است که این دولت احترام اساسی به حقوق بشر داشته باشد.

در همین حال، ناجیه انوری، سخنگوی وزارت صلح افغانستان، به رویترز گفته است که گفت‌وگوهای صلح از سر گرفته شده است.

انوری، افزود: «سخت است که طالبان تا یک ماه آینده طرح کتبی صلح را ارایه کنند؛ اما باید خوش‌بین باشیم.»

این در حالی است که به دنبال آغاز روند خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، گفت‌وگوهای صلح با بن‌بست مواجه شده و دامنه‌ی جنگ در این کشور گسترش یافته است. شدت جنگ در افغانستان، سبب شده تا شهروندان این کشور به ادامه‌ گفت‌وگوهای صلح بی‌باور شوند.