« دیمیتری پسکوف » سخنگوی کرملین امروز (یکشنبه) تصریح کرد که مسکو اطمینان دارد که ایالات متحده پشت اقدامات تحریک‌آمیز اخیر ناوشکن انگلیسی در آب‌های قلمرو روسیه در امتداد ساحل «کریمه» بوده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، پسکوف در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «روسیه ۱» گفت: «فکر می‌کنم که سازمان‌های اطلاعاتی ما قطعاً می‌دانند که چه کسی در آنجا [در خصوص وضعیت ناوشکن انگلیسی] تصمیم گرفت است. اما قطعاً فکر می‌کنم ماهیت چنین عملیاتی قطعاً توسط رفقای ارشد در خارج از کشور برنامه‌ریزی شده است».

پسکوف ادامه داد: ناوشکن (انگلیس) فقط ابزاری برای تحریک بود و رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین توضیح داد که نقاط ضعف در سیستم نظارت بر یکپارچگی مرزی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این یک تحریک عمدی و کاملاً برنامه‌‌ریزی شده بود».

این دیپلمات روس سپس تأکید کرد که مسکو پاسخ سختی به این گونه اقدامات تحریک‌آمیزی همچون اقدام ناوشکن انگلیسی خواهد داد.

روز دوم تیرماه، علی‌رغم هشدارهای پی در پی روسیه، ناو جنگی دیفندر انگلیس وارد آب‌های کریمه که در قلمرو روسیه قرار دارد، شد.

گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که بیش از ۲۰ جنگنده و دو کشتی گارد ساحلی روسیه، ناو جنگی انگلیس دیفندر انگلیس را پس از ورود به آب‌های کریمه، محاصره کردند و یک روز پس از ورود جنجالی ناو جنگی «اچ ام اس دیفندر» انگلیس به آب‌های سواحل «کریمه»، وزارت خارجه روسیه، «دیبورا برونرت» سفیر انگلیس در روسیه را احضار کرد.

وزارت دفاع انگلیس در توجیه این اقدام مدعی شد که ناو دیفندر در یک مسیر بی‌خطر در حریم آبی اوکراین و مطابق با قوانین بین‌المللی حرکت می‌کرده است.

پیش از این نیز، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز طی یک کنفرانس خبری گفت که یقین دارد این اقدام ناو انگلیسی بدون موافقت آمریکا انجام نشده است.

از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ بعد از برگزاری یک همه‌پرسی، واشنگتن و کشورهای غربی و اروپایی چندین دور تحریم‌هایی را علیه روسیه به بهانه تنش‌زایی در شرق اوکراین وضع کرده‌اند و این در حالی است که مسکو بارها این اتهامات را رد کرده است.