سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در رابطه با رزمایش نظامی ژاپن و آمریکا برگزار شد گفت، روسیه رزمایش نظامی ژاپن و ایالات متحده  را برای تامین امنیت مرزهای خود زیر نظر دارد.

به گزارش خبرگزاری «تاس» « ماریا زاخارووا » سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: «ما نمی‌توانیم به حجم بی سابقه حضور نیرو در قلمروی ژاپن توجه نکنیم. ما رزمایش در جزیره «هوکایدو»، نزدیک مرزهای روسیه را زیر نظر  داریم . روسیه بر امنیت مرزهای خاور دور تاکید کرد.

 تلویزیون «ان اچ کی» ژاپن نیز اعلام کرد که بیش از ۳ هزار پرسنل نظامی در این رزمایش شرکت دارند.

تحلیلگران بر این باورند که هدف از این رزمایش نشان دادن هماهنگی نزدیک نظامی بین دو کشور در تقابل با روسیه و جین است. قرار است این رزمایش تا یک هفته دیگر ادامه یابد. به گفته مقام‌های آمریکایی، ایالات متحده و ژاپن نیاز دارند که به فوریت یک سازوکار اشتراک سه جانبه با تایوان را به منظور تبادل اطلاعات در مورد تحرکات نیروی هوایی و دریایی چین به وجود آورند.

مرکز کنترل دفاع ملی روسیه چندی قبل اعلام کرد که یک فروند جنگنده روسی «سوخو-30» این کشور یک هواپیمای گشتی نیروی هوایی ژاپن را بر فراز «دریای ژاپن» و دریای «اوخوتسک» رهگیری کرد.

 مرکز کنترل هوا فضای روسیه اعلام کرد که هواپیمای گشت زنی ژاپنی « OP-3C» را که از طریق آبهای دریای اوخوتسک و دریای ژاپن در حال نزدیک شدن به مرز روسیه بود، شناسایی کرد. به دنبال اعلام سامانه‌های راداری روسیه مبنی بر رویت یک هدف هوایی که قصد نزدیک شدن به مرزهای این کشور را دارد یک جنگنده سوخو-30 شرق روسیه به منظور شناسایی و دفع هدف به سرعت عازم ماموریت شد.

مرکز دفاع ملی روسیه با اشاره به بازگشت جنگنده روسی به پایگاه خود بعد از انجام موفق این ماموریت افزود که این پرواز با رعایت دقیق قوانین بین‌المللی هوایی انجام شد.