«ویکتور نازارنکو» وزیر تنظیم مقررات فنی کمیسیون اقتصادی اوراسیا از برنامه ای خبر داد که  در صورت واکسینه شدن شهروندان عضو این اتحادیه سفر به کشورهای مقصد بلا مانع می‌باشد.

وی ضمن توضیح اجرای پروژه «سفر بدون کووید۱۹ » گفت: این بدان معنی است که طبق نتایج واکنش زنجیره‌ای پلیمراز شما عضو یک سیستم اطلاعاتی خاص هستید و این کافی است که به روسیه و سایر کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا به راحتی سفر کنید.

نازارنکو افزود: در حال حاضر طراحان این پروژه در حال تکمیل آن با جنبه های واکسیناسیون هستند.

قبل از این، در مورد برنامه هایی برای گنجاندن اطلاعات مربوط به واکسیناسیون ضد کرونا در پروژه «مسافرت بدون کووید» گزارش شده بود.

همچنین گفته می‌شد که تا به امروز در این پروژه روسیه، بلاروس و ارمنستان شرکت می‌کنند و پیش بینی می شود که قزاقستان تا پایان ماه ژوئن سال جاری به این پروژه می پیوندد.

برنامه «سفر بدون کووید19» به شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا امکان ورود آسان به کشورهای عضو این اتحادیه، که در این پروژه شرکت می‌کنند، را فراهم می‌کند.

با استفاده از این سیستم، کاربر می تواند آزمایشگاه تایید شده برای آزمایش ویروس کرونا را انتخاب کند، که نتایج آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز را به سیستم منتقل می‌کند. پس از آن، کاربر برنامه می تواند با استفاده از کد QR مقامات نظارتی کشورهای اتحادیه اقتصادی اورآسیا، هتل ها، رستوران ها و خطوط هوایی را با نتیجه تست خود برای کرونا، آشنا کند.