روزنامه عبری زبان یدیعوت احارانوت در گزاشی که امروز پنج شنبه منتشر شد خبر داد تلفات و خسارتهای اسرائیل در جنگ فعلی با نوار غزه تا روز ۱۱  این جنگ، دو برابر تلفات و خسارتهایی است که اسرائیل در جنگ ۵۱ روزه در سال ۲۰۱۴ با این منطقه داشته است.

این روزنامه عبری زبان به نقل منابع آگاه در وزارت دارایی رژیم اسرائیل خبر داد  زیانهای ناشی از ۱۱ روز جنگ فعلی در غزه تقریبا در حدود ۵ دهم درصد از تولید ناخالص اسرائیل را از بین برده است.

به گفته این منابع، این در حالی است که جنگ  ۲۰۱۴ که ۵۱ روز به طول انجامد تنها ۳ دهم درصد از تولید ناخالص اسرائیل را از بین برده بود.

براساس آمار اولیه تهیه شده توسط یدیعوت احارانوت دور فعلی درگیری نظامی ارتش اسرائیل با نوار غزه تا لحظه تهیه گزارش ۷ میلیارد شیکل (حدود ۲.۲ میلیارد دلار) هزینه در پی داشته است و به همین خاطر ارتش اسرائیل قرار است برای چند روز آینده دو میلیارد شیکل از بودجه اسرائیل را به شکل فوق العاده دریافت کند.

سایت تحقیقی خبری داوار هم در گزارشی خبر داد : گرچه آمار هزینه های ارتش اسرائیل برای این جنگ محرمانه باقی می ماند، اما گفته می‌ شود، تا به امروز بیش از یک ربع میلیارد شیکل برای مهمات و یک میلیارد شیکل هم به خاطر ضرر و زیان به ارتش اسرائیل وارد شده است.

به نوشته این سایت عبری زبان، گرچه گزارش های رسمی مربوط به هزینه های این جنگ جزو اسرار محرمانه باقی خواهند ماند و هرگز دست پژوهشگران به آن نخواهد رسید، اما با یک حساب سرانگشتی می‌توان اذعان کرد بار هزینه های ارتش اسرائیل حداقل نسبت به درگیری های سابق بسیار بالاتر است.

در بخشی دیگری از این گزارش تاکید شده است، باید اعتراف کرد حجم آتش گروه‌های فلسطینی در این درگیری بسیار بالاتر از عملیات قبلی است و همین امر به شدت سامانه های پدافند موشکی گنبد آهنین را به چالش کشیده است.

در عملیات فعلی و در حالی که تنها ۱۱ روز از این جنگ گذشته است ۹ غیر نظامی کشته شده اند این در حالی است که در جنگ قبلی در سال ۲۰۱۴ طی  ۴۹ روز (۵۱ روز ـ م) فقط ۶ نفر از پای در آمدند. ‌

همچنین نباید فراموش کرد هزینه شلیک هر یک از موشک‌های گنبد آهنی ده‌ها برابر هزینه موشکی است که سازمان‌های فلسطینی شلیک می‌کنند، پس با یک حساب سرانگشتی باید منتظر لیست بلندی از هزینه ها باشیم و داستان بسیار پیچیده تر از آنی است که ما آن را مشاهده می‌کنیم.

در ادامه این گزارش آمده است امروز اسرائیل حداقل ۱۰ سامانه مستقل گنبد آهنین در خدمت دارد که قیمت مجموع آن حدود ۶۰۰ میلیون تا دو میلیارد دلار است، در حالی که باید قیمت موشک‌های شلیک شده را هم به این هزینه افزود. قیمت هر یکی از موشک‌های گنبد آهنی حدود ۶۰ هزار دلار است تا دیروز سازمان‌های فلسطینی حدود ۳ هزار و ۳۰۰ موشک را  شلیک کرده اند گروه‌های فلسطینی حدود ۱۷ هزار موشک در اختیار دارند، حال از این رقم شلیک شده حدود ۲ هزار ۸۵۰ فروند موشک در مناطق مختلف رسیده اند این در حالی است که در جنگ قبلی تنها ۱۱۶ موشک موفق به عبور و رسیدن به مناطق اسرائیلی شده بود.

حال براساس روایت ارتش اسرائیل گنبد آهنین موفق به سرنگونی ۶۶۱ شی پرتاب شده است که البته گفته می‌ شود ۸۵ درصد از موشک‌های شلیک شده به سوی مناطق مسکونی را تشکیل می دهد!! اگر با یک حساب سرانگشتی بگوییم گنبد آهنین برای سرنگونی هر یک از موشک‌های فلسطین بین یک تا دو موشک رهگیر شلیک کرده باشد این به آن معنی است که یک هزار و ۳۴۰ فروند موشک ۶۰ هزار دلاری به سوی این موشک‌ها شلیک شده است که هزینه آن بین ۸۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار خواهد بود.

آمارهای وزارت دارایی اسرائیل نشان می دهد در جنگ قبلی که حدود ۸۵ درصد از موشک‌ها رهگیری شده بود، دولت حدود یک و نیم میلیارد شیکل به عنوان خسارت پرداخت کرده بود، این در حالی است که در آن زمان خبری از گنبد آهنین نبود، اما امروز در سایه وجود گنبد آهنین زیان های مستقیم از شلیک موشک‌های فلسطین تا به امروز به مرز یک میلیارد شیکل رسیده است این در حالی است که باید رقم خسارت پرداختی به افراد آسیب دیده را هم به این رقم افزود.

در این بین یک سایت اسرائیلی که در مورد کار و اشتغال تخصص دارد، خبر داد موج شدیدی از بیکاری  در جریان و بعد از این جنگ، گریبان اسرائیل را خواهد گرفت.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی زوها، بعد از شیوع ویروس کرونا جنگ با غزه دومین ضربه سنگین خود را به بازار کار اسرائیل وارد کرد در حالی که بحران سیاسی بین این دو بحران عملا رمقی برای جان گرفتن این بازار نگذاشته است. ‌

به اعتقاد تحلیلگران این سایت، بیکاری و استمرار آن در سایه بی تفاوتی مسئولین نسبت به پرداخت مستمری بیکاری به یک بمب اجتماعی اقتصادی تبدیل شده است که هر آن می تواند اسرائیل را به آتش بکشد بمبی که می تواند همسان با بمب منفجر شده در بحران محله شیخ جراح قدس باشد. ‌