روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که احتمالاً از فردا (جمعه) آتش‌بس میان صهیونیستها و گروه مقاومت فلسطینی حماس برقرار خواهد شد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش کرد که با افزایش فشارهای جامعه بین‌المللی برای توقف فوری خشونت‌ها در فلسطین اشغالی، احتمال می‌رود که فردا (جمعه) بین حماس و صهیونیست‌ها در سرزمین اشغالی آتش‌بس برقرار شود.

طبق این گزارش، مقام‌های آمریکایی و خارجی گفته‌اند که مقام‌های مصری در مذاکرات با گروه مقاومت فلسطینی حماس، به پیشرفت‌هایی رسیده‌اند و ارتش رژیم صهیونیستی به صورت محرمانه مدعی شده است که به تکمیل اهداف خود نزدیک شده است.

یکی از مقام‌های آمریکایی گفته است که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا پیش‌بینی کرده است که این هفته در غزه آتش‌بس برقرار شود.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش خود نوشت که ایالات متحده به همراه مصر، قطر و چندین کشور اروپایی تلاش می‌کنند تا با اعمال فشار به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و رهبران حماس، آن‌ها را به پایان تقابل نظامی ترغیب کنند.

یک مقام آمریکایی در خصوص احتمال آتش‌‌‌بس در غزه گفت که ساز و کاری برای آتش‌بس وجود دارد و تنها مسئله باقیمانده زمان‌بندی آن است.

این مقام آمریکایی با این حال ادامه داد که هنوز نمی‌دانند که گروه مقاومت جهاد اسلامی فلسطین چه تصمیمی دارد.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، کاخ سفید حاضر به پاسخگویی درباره این خبر نشده است.

کاخ سفید اعلام کرد که بایدن در تماس تلفنی روز گذشته خود به نتانیاهو گفته است که انتظار دارد در مسیر توافق بر سر آتش‌بس، در عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی کاهش چشمگیری مشاهده کند.

این خبر در حالی منتشر شده است که روز گذشته شبکه بی بی سی گزارش کرد که علی‌رغم افزایش فشارهای جامعه بین‌المللی برای آتش‌بس فوری در فلسطین اشغالی، یک منبع در وزارت جنگ رژیم صهیونیستی به بی بی سی گفته که این رژیم تصمیمی برای آتش‌بس قریب‌الوقوع ندارد.

«گلعاد اردن» سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا و سازمان ملل به روزنامه وال استریت ژورنال با دفاع از تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در غزه مدعی شد که «حماس در حال حاضر به منظور محافظت از زیرساخت‌های تروریستی خود به دنبال آتش‌بس است».

این روزنامه آمریکایی ادامه داد که یک مقام ارشد اطلاعاتی مصر گفته است که قاهره چندین گزینه را به «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس پیشنهاد داده است که این گزینه‌ها می‌تواند به توقف درگیری‌ها در غزه کمک کند.

طبق گفته این مقام اطلاعاتی، یکی از گزینه‌ها این است که رژیم صهیونیستی و گروه مقاومت فلسطینی حماس بدون هرگونه شرطی، آتش‌بس را بپذیرند.

این مقام اطلاعاتی مصر ادامه داد که گزینه دیگر این است که دو طرف فلسطینی و صهیونیستی تا زمانی‌که در خصوص یک آتش‌بس طولانی‌مدت مذاکره می‌کنند، با توقف موقت درگیری‌ها موافقت کنند.

«خالد مشعل» رئیس‌ دفتر سیاسی حماس در خارج از فلسطین روز جمعه هفته گذشته طی گفت‌وگو با شبکه «تی آر تی» ترکیه تأکید کرده بود که حماس در صورتی با آتش‌بس موافقت می‌کند که رژیم صهیونیستی با شروط آن موافقت کند.

طبق این گزارش، شروط حماس شامل توقف حملات نظامی فعلی رژیم صهیونیستی در غزه و صدور مجوز برای عبادت آزادانه مسلمانان در مسجدالاقصی در قدس اشغالی می‌شود.

طبق این گزارش، مشعل همچنین خواستار آزادی تمامی فلسطینیان و اعرابی شده بود که در تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان بازداشت شده‌اند.

وال استریت ژورنال ادامه داد که یکی از سخنگویان پلیس رژیم صهیونیستی گفته است که تل آویو محدودیت‌های موقت برای مسلمانان به منظور عبادت در مسجدالاقصی را برداشته است و مدعی شد که برخی از فلسطینیانی که اخیراً در قدس بازداشت شده‌ بودند را نیز آزاد کرده است.

درگیری میان دو طرف از دوشنبه ۲۰ اردیبهشت آغاز شد، زمانی که ضرب الاجل مقاومت به رژیم صهیونیستی مبنی بر لزوم پایان تجاوزها در قدس و مسجدالاقصی به پایان رسید.

تاکنون بیش از چهار هزار موشک و راکت به سمت فلسطنین اشغالی شلیک شده و ضعف گنبد آهنین در رهگیری و انهدام راکت‌های مقاومت فلسطین  باعث خسارات مالی و جانی زیادی در شهرها و شهرک‌های صهیونیست‌نشین شده است.