« محمد البلداوی » نماینده فراکسیون پارلمانی «الصادقون» عراق، امروز (شنبه - ۱ می)، از سکوت نخست‌وزیر و وزیر خارجه عراق در قبال اعلام قصد آنکارا مبنی بر احداث یک پایگاه نظامی در شمال این کشور ابراز تعجب کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه»، گفت: اعلام احداث یک پایگاه نظامی در شمال عراق از سوی طرف ترکیه، گامی تنش‌‌آفرین و تحریک‌آمیز و به منزله اعلام جنگ است. سکوت وزارت خارجه و « مصطفی الکاظمی » نخست‌وزیر و نادیده گرفتن این نقض حاکمیت، مشکوک و مایه تعجب بسیار است.

این نماینده عراقی گفت: الکاظمی تاکنون به مصوبه پارلمان مبنی بر ضرورت عقب‌نشینی نیروهای خارجی از عراق از جمله نیروهای آمریکایی عمل نکرده و این امر مستلزم اتخاذ موضعی سیاسی در قبال این نادیده‌گرفتن‌های مستمر است. 

«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه دیروز (جمعه) گفت که آنکارا به عملیات خود در شمال عراق ادامه خواهد داد و  قصد دارد پایگاهی نظامی در شمال عراق همانند آن چیزی که در سوریه انجام داد، ایجاد کند تا بر اوضاع در نزدیکی مرزهایش کنترل داشته باشد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که عملیات هوایی ارتش ترکیه علیه شبه نظامیان پ‌ک‌ک ادامه دارد.

این سخنان سویلو با واکنش کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز همراه شد و اعلام کرد که برای بررسی این موضوع نشست فوق‌العاده برگزار خواهد کرد.