ترکیه دوشنبه مدعی شد که یک ناو یونانی و یک فروند کشتی فرانسوی را از  فلات قاره ترکیه در شرق مدیترانه  دور کرده است.

به گزارش روزنامه «حریت» این حادثه در ۱۵ آوریل (پنجشنبه ۲۶ فروردین) رخ داد و طی آن  یونان از سامانه «اطلاع رسانی به ملوانان» خبر داد که  یک کشتی فرانسه تحقیقاتی را در جنوب جزایر «کرت» و «رودز» در شرق مدیترانه انجام می دهد.

در واکنش به این رویداد، ترکیه اعلام کرد که منطقه تعیین شده توسط یونان بخشی از فلات قاره ترکیه است و یونان هیچ اختیاری برای صدور اعلامیه در مورد این منطقه ندارد. با این وجود، کشتی فرانسوی با همراهی ناوچه یونانی در 17 آوریل (شنبه 28 فروردین) وارد فلات قاره ترکیه شدند.

بر اساس این گزارش، دو ناوچه ترکیه که در اطراف این منطقه بودند از ناوچه یونانی و کشتی فرانسوی خواستند بلافاصله منطقه را ترک کنند. در این بین کشتی فرانسوی مدعی شد که در آبهای بین‌المللی است و نیازی به گرفتن اجازه برای تردد ندارد. این ماجرا البته چندان طول نکشید و کشتی فرانسوی و ناوچه یونانی از فلات قاره ترکیه خارج شده و کشتی فرانسوی دورتر کار تحقیقاتی خود را انجام داد.

در همین حال، گزارش شده که وزارت خارجه ترکیه سفرای یونان و فرانسه را  در اعتراض به  این اقدام تحریک  کننده روزهای گذشته احضار کرده است. ترکیه و یونان مدت‌هاست که در مورد فلات قاره در شرق مدیترانه با یکدیگر اختلاف دارند. آنها اخیراً مذاکرات فنی را برای حل این مشکل از سرگرفته اند.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه اخیرا با تکرار دیدگاه کشورش مبنی بر اینکه یونان نمی‌تواند فلات قاره داشته باشد، همسایه خود را به «تنش زایی» متهم کرد.  وی با بیان اینکه یونان برای رسیدن به برخی اهداف خود قوانین بین‌المللی را نقض و از زبان تهدیدآمیز استفاده می‌کند، تاکید کرد: «این اقدام‌ها بی معنی است و هیچ تهدیدی تاثیری بر کشور ما ندارد.»