وزارت خارجه روسیه اتهامات علیه دیپلمات‌های خود در پراگ را محکوم کرد و آن را پوچ خواند و تاکید کرد مسکو به آن پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، این وزارتخانه همچنین این اقدام را بی‌سابقه و تحریک‌آمیز خواند و آمریکا را پشت آن دانست. مسکو اعلام کرد: نمی‌توان نفوذ آمریکا را در پشت این تصمیم نادیده گرفت.

جمهوری چک روز گذشته از اخراج ۱۸ دیپلمات روس به اتهام جاسوسی خبر داد. سفارت روسیه در پراگ نیز اعلام کرد که از وزارت خارجه چک اعلام اخراج ۱۸ دیپلمات روس را دریافت کرده است.

«آندری بابیش» نخست‌وزیر چک و «یان هاماتشیک» وزیر خارجه چک روز شنبه اعلام کردند که دولت این کشور تصمیم گرفت تا ۱۸ دیپلمات سفارت روسیه را به دلیل دخالت سازمان اطلاعات روسیه در انفجار انبار تسلیحات در سال ۲۰۱۴ اخراج کند. پلیس چک هم دو تبعه روسیه را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داد اما به طور مستقیم از ارتباط آن‌ها با این انفجار چیزی نگفت.

دولت آمریکا روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه ۳۲ فرد و نهاد روسی اعمال کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای علاوه بر اعلام تحریم‌های جدید که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و حمله سایبری علیه این کشور وضع شده‌اند، ده دیپلمات روس را به جاسوسی متهم کرده و از آن‌ها درخواست کرد آمریکا را ترک کنند.

این تحریم‌ها که بر اساس دستور اجرایی رئیس جمهور آمریکا وضع شده‌ و از ۱۴ ژوئن امسال اجرایی می‌شوند،  شش شرکت روس فعال در زمینه تکنولوژی را نیز در بر می‌گیرند. در واکنش به این اقدام آمریکا مسکو هم از اخراج ۱۰ دیپلمات آمریکایی از روسیه خبر داد و ۸ مقام آمریکایی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

مسکو روز گذشته نیز در واکنش به اقدام ورشو، پنج دیپلمات لهستانی را اخراج کرد. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از سرعت هم صدایی ورشو با دولت آمریکا در درخواست از سه دیپلمات روس برای ترک لهستان مطلع شدیم. در مقابل، پنج دیپلمات لهستانی از روسیه اخراج خواهند شد».

وزارت خارجه لهستان پیشتر،‌ سه کارمند سفارت روسیه در لهستان را به عنوان عنصر نامطلوب توصیف کرد.