«حفیظ منصور» عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده افغانستان اعلام کرد که در حال حاضر مذاکرات این هیئت با طالبان متوقف است و از چندی پیش هیچ گفت‌وگویی بین دو طرف انجام نشده است.

«ذبیح‌‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز با تایید توقف مذاکرات به «رادیو آزادی» گفت که پس از اعلام تغییر تاریخ خروج نیروهای خارجی از افغانستان، در همه زمینه‌ها تجدید نظر می‌شود.

براساس توافقنامه دوحه، مشروط به یک سری شروط امنیتی همه نیروهای خارجی موظف هستند که تا 11 اردیبهشت خاک افغانستان را ترک کنند.

این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اخیراً با اعلام جدول زمانی جدید، مهلت خروج نیروهای این کشور را تا 11 سپتامبر (20 شهریور) به تعویق انداخت.

این اقدام در حالی صورت گرفت که بر اساس اعلام قبلی چهارم اردیبهشت ماه سال جاری باید نشست صلح افغانستان به میزبانی ترکیه برگزار می‌شد اما پس از اعلام تاریخ جدید خروج نیروها توسط بایدن، طالبان تصریح کرد که این گروه تا زمان خروج کامل همه نیروهای خارجی در هیچ نشستی برای صلح افغانستان شرکت نخواهد کرد.

دولت افغانستان، شورای عالی مصالحه و برخی احزاب این کشور نیز قرار بود در نشست استانبول طرح‌های خود را برای صلح ارائه کنند اما اکنون با امتناع طالبان برای شرکت در این نشست، برگزاری آن در سایه‌ای از ابهام قرار دارد.

گفتنی است که مذاکرات بین‌الافغانی 22 شهریور سال گذشته آغاز شد و پس از 2 دور گفت‌وگو بدون رسیدن به یک نتیجه ملموس به بن‌بست رسیده است.