رئیس جمهور ترکیه دوشنبه درباره بازداشت‌های اخیر نظامیان ارشد بازنشسته این کشور گفت، بیانیه دریاسالاران سابق در حمایت از «پیمان دریایی مونترو»، نشانه‌هایی از یک کودتا داشت.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، « رجب طیب اردوغان » رئیس جمهور ترکیه در این باره گفت: «این واقعه در نیمه شب  و در کشوری که کودتای نظامی داشته قابل قبول نیست. هیچ نظامی بازنشسته‌ای نمی‌تواند در مسائل سیاسی دخالت کند. این مسئله هیچ ارتباطی با آزادی بیان ندارد. حتی اگر آنها دریاسالار باشند، حق ندارند به نیروهای مسلح ما تهمت بزنند».

اردوغان همچنین از مردم خواست که آبراه استانبول را با کنوانسیون مونترو پیوند مرتبط نکنند، اما در عین حال پایبندی ترکیه به این پیمان را تایید کرد.

وی در ادامه افزود که ترکیه به تعهد خود به کنوانسیون مونترو ادامه می‌دهد. اما فرجام خواهی کاملاً از این مبحث خارج است.

اردوغان گفت: «ارتباط آبراه استانبول به مونترو کاملا اشتباه است. این پروژه‌ای است که استقلال ما را تقویت می‌کند و البته ما کوچکترین قصد و برنامه‌ای در خروج از پیمان مونترو نداریم».

پیمان مونترو در سال ۱۹۳۶ میان ترکیه و قدرت‌های جهانی امضا شد و این امکان را به ترکیه داد که بر ترانزیت کالا در تنگه‌های «بسفر» و «داردانل» کنترل داشته باشد. حال افسران ارشد بازنشسته ارتش ترکیه در بیانیه خود  پیمان مونترو را یک دستاورد تاریخی دیپلماتیک و یادگار «آتاتورک» خوانده و عزم دولت برای ایجاد گذرگاهی جدید را دارای عواقب خطرناک برای ترکیه دانسته‌اند.

در بیانیه افسران بازنشسته نیروی دریایی ترکیه تاکید شده است که دولت تلاش دارد ارزش و جایگاه نیروهای مسلح و نیروی دریایی را کاهش دهد.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه از صدور حکم بازداشت افسران بازنشسته ارتش ترکیه به اتهام انتشار بیانیه‌ای علیه دولت خبر داد.