« رجب طیب اردوغان » رئیس‌جمهور ترکیه امروز (جمعه) تصریح کرد که اظهارات توهین آمیز اخیر «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا درباره «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، «غیرقابل قبول» است.

تنش‌ها میان دو کشور روسیه و ایالات متحده در روزهای اخیر پس از مصاحبه جنجالی «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و توهین وی به «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه بسیار شدت گرفته است.

بایدن در مصاحبه روز سه‌شنبه هفته جاری خود با شبکه «ای.بی.سی»، گفت که فکر می‌کند پوتین یک «قاتل» است و همچنین هشدار داد که رئیس‌جمهور روسیه در صورت اثبات مداخله مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، باید تاوان سنگینی بدهد.

اردوغان امروز (جمعه) ضمن «غیرقابل قبول» خواندن اظهارات بایدن، پاسخ پوتین به این توهین‌های بایدن را بسیار «ظریف و برازنده» توصیف کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه پس از نماز جمعه در جمع خبرنگاران این خصوص گفت: «اظهارات آقای بایدن درباره پوتین در شأن یک رئیس‌جمهور نیست. آقای پوتین با یک پاسخ بسیار هوشمندانه و ظریف، آنچه را که لازم بود، انجام داد».

پوتین نیز روز گذشته (پنجشنبه) در گفت‌وگو با تلویزیون روسیه در پاسخ به این توهین‌های بایدن گفت که هرکس حرف بد بزند به خودش برمی‌گردد و وی را برای یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی به چالش طلبید که البته «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید روز گذشته در یک کنفرانس خبری با رد دعوت پوتین از جو بایدن برای شرکت در گفت‌وگوی تلویزیونی زنده، این بهانه را مطرح کرد که رئیس‌جمهور آمریکا به شدت مشغول امور دیگر است و وقت ندارد.

تنش‌ها در روابط روسیه و آمریکا از سال‌ها پیش به دلیل چند پرونده از جمله تحولات اوکراین و ادعاهای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شدت گرفته و واشنگتن چندین دور تحریم علیه مسکو وضع کرده است.

اخیراً نیز شورای اطلاعات ملی آمریکا بدون ارائه سند و مدرکی، گزارشی را منتشر کرد و در آن ایران، روسیه و چین را به تلاش برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا متهم کرد.

اتهام‌زنی آمریکا در حالی مکرراً مطرح می‌شود که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین بارها هرگونه مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر را رد کرده‌ و این اتهامات را بی‌اساس توصیف کرده‌اند.