بر اساس گزارش بازنگری سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی انگلیس که قرار است منتشر شود، به چین به عنوان کشوری اشاره شده که بزرگترین تهدید دولتی و چالش سیستمی برای ارزش‌ها و امنیت اقتصادی انگلیس یاد شده است.

بر اساس گزارش تایمز،‌ در این گزارش 100 صفحه‌ای که با عنوان «بریتانیای جهانی در عصر رقابت» چاپ می‌شود، پکن تهدیدی فزاینده برای لندن توصیف شده است.

این تهدید به دلیل نوسازی ارتش چین و افزایش نفوذ بین‌المللی در منطقه اقیانوسیه و فراتر از آن بوده است.

در این گزارش که قرار است اواخر امروز (سه‌شنبه) منتشر شود، گزارش شده که انگلیس در دفاع از ارزش‌های خود و افزایش حمایت از زیرساخت‌های مهم کشور از جمله حمل و نقل، شبکه ملی و تامین آب تردید نخواهد کرد.

در عین حال در این گزارش خواسته شده که روابط اقتصادی مثبت با چین پیگیری شود چون این موضوع به توسعه روابط تجاری عمیق‌تر و سرمایه‌گذاری بیشتر از سوی چین منجر می‌شود.

در این گزارش آمده است که چین شریک مهمی در مقابله با چالش‌های جهانی نظیر آمادگی برای همه‌گیری، تنوع زیستی و تغییرات آب و هوایی است.

بر اساس سیاست جدید انگلیس، روسیه نیز کماکان یک تهدید برای این کشور محسوب می‌شود و انگلیس کلاهک‌های اتمی خود را افزایش خواهد داد. دولت انگلیس همچنین مدعی شده که بازنگری و بررسی سیاست دفاعی، خارجی و امنیتی این کشور نشان می‌دهد که نمی‌توان به تعهدات خود مبنی بر کاهش زرادخانه اتمی پایبند باشد.

در برنامه بازنگری سیاستهای انگلیس همچنین ذکر شده که تهدید تروریستی در این کشور کاملا واقعی است و قرار است در این راستا مشارکت امنیتی با عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی افزایش یابد.

در حال حاضر انگلیس حدود ۱۹۵ کلاهک اتمی در اختیار دارد. لندن در حالی قصد دارد زرادخانه اتمی خود را گسترش دهد که  این کشور در بررسی دفاعی استراتژیک سال ۲۰۱۵ خود به کاهش مجموع ذخایر تسلیحات هسته‌ای خود تا حدود ۱۸۰ کلاهک متعهد شده بود.

روزنامه تلگراف گزارش داد، در صورت عملی شدن افزایش تعداد کلاهکهای اتمی بریتانیا، برای نخستین بار از پایان جنگ سرد به این سو خواهد بود که شمار کلاهک‌های اتمی این کشور افزایش پیدا می‌کند.