« رجب طیب اردوغان » رئیس جمهور ترکیه به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد کودتای نظامی ارتش این کشور که به «کودتای پُست مدرن» موسوم شده است، سخنرانی کرد.

بیست و هشتم فوریه ۱۹۹۷ (دهم اسفند ۱۳۷۵) نظامیان لائیک ارتش ترکیه علیه نجم الدین اربکان نخست وزیر فقید ترکیه دست به کودتای نظامی زدند که در نتیجه آن اربکان وادار به استعفا شد. در نتیجه این کودتا که به کودتای پُست مدرن موسوم شد، برای تعداد زیادی پرونده‌سازی شد و آنها مشاغل خود را در دستگاه‌های دولتی از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با ارسال یک پیام ویدئویی به مناسبت این رویداد تاریخی، انجام کودتای نظامی در هر کشوری را جنایت علیه بشریت توصیف کرد.

اردوغان با یادآوری این موضوع که در زمان کودتای سال ۱۹۹۷ شهردار استانبول بود، از بازداشت خود توسط ارتش وقت به دلیل خواندن یک شعر خبر داد.

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه سخنرانی به عملکرد خودش در تغییر دادن نظام این کشور از پارلمانی به ریاستی اشاره کرد و گفت: «به رغم همه موانع، من با افتخار در حال خدمت به مردم شریف ترکیه به عنوان اولین رئیس‌جمهور منتخب (از راه آرای مستقیم مردم و نه آرای پارلمان ترکیه) هستم».

وی افزود: «کودتاهای نظامی، جنایت علیه بشریت هستند. من تجربه کودتای نظامی ۲۸ فوریه ۱۹۹۷ را دیدم و درباره اطلاع دارم».

سخنان اردوغان علیه کودتای نظامی سال ۱۹۹۷ در ترکیه در حالی انجام شده که پانزدهم جولای ۲۰۱۶ (۲۵ تیر ماه ۱۳۹۵) این کشور تحت ریاست جمهوری او شاهد یک کودتای نافرجام بود.

در جریان این کودتا که توسط تعدادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

هرچند از این کودتای نافرجام چند سال گذشته است اما بگیر و ببندهای افراد مظنون به مشارکت با کودتاچیان همچنان ادامه دارد.