مجلس سنای آمریکا، موافقت خود را با استیضاح ترامپ و صلاحیت جلسه محاکمه وی بابت به چالش کشیدن امنیت ملی ایالات‌متحده اعلام کرد.در رأی‌گیری اولیه استیضاح، ۵۶ سناتور( ازجمله ۶ سناتور جمهوری‌خواه) و ۴۴ سناتور دموکرات ، موافقت خود را با استیضاح رئیس‌جمهور سابق آمریکا اعلام کردند. با این حال، در صورتی که در نهایت ۶۷ سناتور ، رأی خود را مبنی بر محکومیت ترامپ بابت اغتشاش در آمریکا اعلام نکنند، وی از استیضاح تبرئه خواهد شد. با این حال اگر حداقل ۶۷ سناتور با مجرم بودن ترامپ موافقت کنند، وی به صورت مادام‌العمر از هرگونه فعالیت سیاسی در ایالات‌متحده محروم خواهد شد. در هر حال، مخالفت ۴۴ سناتور جمهوری‌خواه نشان می‌دهد که فعلا سران این حزب قصد ندارند «پروژه حذف کامل ترامپ» را در سنا تکمیل کنند.
جلسه دوم استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در حالی در سنای این کشور برگزار شد که نمایندگان دموکرات تلاش کردند با پخش تصاویری از ناآرامی‌های ۶ ژانویه سناتورهای جمهوری‌خواه را به رأی موافق به استیضاح مجاب کنند.چنانچه شبکه یورونیوز گزارش داده است، در این جلسه سه‌ساعته کوشش استیضاح‌کنندگان عمدتا بر این قرارگرفته بود که مسئولیت خشونت‌های صورت گرفته در روز حمله به ساختمان کنگره را متوجه رئیس‌جمهور وقت سازند.دریک فایل صوتی که از حوادث این روز در صحن سنا پخش شد، صدای وحشت‌زده یک پلیس به گوش می‌رسید که در بی‌سیم درخواست کمک می‌کرد. ویدئوهای دیگری نیز که پیش از این منتشرنشده بودند نماهایی از خشونت معترضان در حوادث این روز را نشان می‌دادند.استیضاح‌کنندگان در کنار تصاویری از جریان حمله خشونت‌آمیز به ساختمان کپیتول، تصاویری از اظهارات دونالد ترامپ را به نمایش گذاشتند که به گفته آنان نقش رئیس‌جمهور سابق را در حوادث روز ۶ ژانویه اثبات می‌کرد.
یکی از نکات دیگر مورد تأکید نمایندگان دموکرات در جلسه استیضاح خطری بود که به گفته آنان باعث شده بود تا مایک پنس معاون سابق رئیس‌جمهور در آن روز به لحاظ جانی تهدید شود.نمایندگان دموکرات با پخش فیلمی از معترضان که شعار می‌دادند «مایک پنس اعدام باید گردد»، گفتند خشونت‌طلبان تا اندازه زیادی به معاون رئیس‌جمهور نزدیک شده بودند و هر آن احتمال اسارت وی می‌رفته است.مایک پنس، در جریان برگزاری جلسه تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کنگره، رسما اعلام کرد که درروند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، خلل خاصی ایجاد نشده و ادعای ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، مسموع نیست. 
به نظر می‌رسید سناتورهای دموکرات با استنادهای چندین‌باره به مایک پنس قصد دارند جمهوری‌خواهان را به انتخاب میان او و دونالد ترامپ سوق دهند.ویدئوهای منتشرنشده دیگری که از دوربین‌های مداربسته ساختمان برداشته‌شده بودند صحنه‌هایی  نظیر شلیک معترضان به سمت افسران پلیس محافظ ساختمان و اشغال دفتر کارمندان کنگره را نشان می‌دادند.نمایندگان دموکرات همچنین با پخش بخش‌هایی از سخنرانی دونالد ترامپ استدلال می‌کردند که وی هواداران خود را به حمله به ساختمان کنگره فراخوانده و آنان را به اعمال خشونت تشویق و تهییج کرده است.وکلای دونالد ترامپ می‌گویند مجلس سنا صلاحیت رسیدگی به این اتهامات را ندارد زیرا دونالد ترامپ دیگر در مقام ریاست جمهوری آمریکا ایفای نقش نمی‌کند، علاوه بر آنکه سخنرانی‌ها و پیام‌های توییتری ترامپ دربارۀ تقلب در انتخابات به معنای «تحریک به شورش» نیست.در این میان، برخی سناتورهای کنگره نیز سعی دارند ارتباطات مستقیم ترامپ با گروه‌های افراطی در این کشور را منکر شوند. سناتور جمهوری‌خواه لیندزی گراهام مدیران جلسه استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا را به تلاش برای مرتبط کردن دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق به گروه راست‌گرای افراطی «پسران مغرور» متهم کرده است.